آغاز فعالیت مرکز مطالعه کوهورت سلامت در علوم پزشکی تهران

134

به گزارش خبرنگار طبیب من در بخش «خبرکده»؛ سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهور و سیدحسن قاضی‌زاده هاشمی زیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی «مرکز مطالعه کوهورت سلامت کارکنان دانشگاه علوم پزشکی تهران» را افتتاح کردند.

به گفته حمیدرضا پورآقا، مدیر اجرایی مرکز مطالعه کوهورت، این دست مطالعات شکلی از طراحی مطالعات بالینی است که به صورت گروهی و در رویکرد آینده‌نگر یا گذشته‌نگر، به بررسی عوامل و علل آسیب‌ها و بیماری‌ها می‌پردازد.

پورآقا با بیان این‌که در این مطالعه، کارکنان دانشگاه علوم پزشکی تهران گروه هدف گسترده‌ مورد مطالعه در طول مدت 20 سال هستند، افزود: در طول مدت 20 سال بررسی می‌کنیم که با توجه به نقش عوامل و شرایط گوناگون، وضعیت سلامت کارکنان دست‌خوش چه تغییراتی شده است و عوامل مختلف چون شغل، آلودگی هوا، وضعیت تغذیه و تعداد بسیار زیادی از مؤلفه‌های دیگر در وضعیت سلامتی این قشر از جامعه مورد مطالعه قرار می‌گیرد.

وی با اشاره به بهره‌مندی از روش بیوبانک برای انجام این مطالعه گفت: در این روش نمونه‌های بیولوژیکی بدن افراد از جمله پوست، خون، ناخن و … را در شرایط انجماد نگهداری می‌کنیم و پس از مدت مطالعه تغییرات را بررسی می‌کنیم. وجود موارد جدید پس از این مدت می‌توانند شاخص بسیار خوبی برای تشخیص بیماری‌های احتمالی بروز یافته پس از این مدت باشند.

بازدید از دو مرکز توانمند در حوزه آزمایش‌های پیش‌بالینی و توان‌بخشی

معاون علمی و فناوری رییس‌جمهور و وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، ضمن بازدید از بخش‌های مختلف آزمایشگاه جامع پیش‌بالینی دانشگاه علوم پزشکی تهران، با توانمندی‌های این مجموعه آزمایشگاهی آشنا شدند.

آزمایشگاه جامع پیش‌بالینی دانشگاه علوم پزشکی تهران به‌عنوان نخستین آزمایشگاهی است که به طور کامل با دستگاه‌های آزمایشگاهی پیشرفته‌ ساخته شده توسط شرکت‌های دانش‌بنیان کشورمان مجهز شده است. این آزمایشگاه، زمینه آزمایش‌های پیش‌بالینی و تحقیقات مبتنی بر فیزیک تصویربرداری را فراهم می‌کند و تمامی خدمات خود را در بستر شبکه آزمایشگاهی فناوری‌های راهبردی به پژوهشگران و محققان ارائه می‌کند.

این آزمایشگاه جامع، تیرماه امسال با حضور  معاون علمی و فناوری رییس‌جمهور، کمال خرازی دبیر ستاد توسعه علوم و فناوری‌های شناختی، سعید سرکار دبیر ستاد توسعه فناوری نانو و  علی جعفریان رییس دانشگاه علوم پزشکی تهران افتتاح شده بود.

بازدید از مرکز توان‌بخشی موفقیان

معاون علمی و فناوری رییس‌جمهور و وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی همچنین از دستاوردها و ظرفیت‌های «مرکز تحقیقات فناوری‌های هوشمند عصبی موفقیان» دیدن کردند. این مرکز به همت دانشگاه صنعتی شریف تاسیس شد و بر اساس تجربیات و دستاوردهای گروه پژوهشی توان‌بخشی دانشگاه صنعتی شریف، توسعه سیستم‌های هوشمند به منظور درمان و توانمندسازی بیماران دچار اختلالات حرکتی ناشی از ناهنجاریهای عصبی را در دستور کار خود قرار داده است.

بازدید از آزمایشگاه‌ها و تجهیزات توان‌بخشی

ستاری و هاشمی در نخستین بخش بازدید از مرکز موفقیان، از یک آزمایشگاه آنالیز حرکت  مجهز در سطح کشور دیدن کردند. این آزمایشگاه به گروه‌های پژوهشی و فناوران داخل و خارج از مرکز خدمات پژوهشی پیشرفته به منظور تشخیص ناهنجاری‌های حرکتی و نیز ارزیابی روش‌های درمانی ارائه می‌کند.

بر اساس اعلام روابط عمومی معاونت علمی‌وفناوری ریاست‌جمهوری، همچنین، کلینیک تحقیقاتی توان‌بخشی با تجهیزاتی برای پژوهش و مطالعه بر روی الگوهای حرکتی بیماران، کارگاه‌های الکترونیک و مکانیک و حسگرهای حرکتی برای ارائه خدمات نمونه سازی ابزارها، تجهیزات و وسایل توان‌بخشی در این مرکز به پژوهشگران، فناوران و همچنین بیماران ارائه خدمت می‌کنند.

انتهای پیام/

درمان میگرن در کلینیک آرامش

درمان میگرن در کلینیک آرامش

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.