ارتباط عجیب بستنی یخی با بیش‌فعالی در کودکان

124

به گزارش طبیب من به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان؛ آزاده آذرپیرا کار‌شناس نظارت بر مواد غذایی، آرایشی و بهداشتی دانشگاه همدان اظهار کرد: از آنجا که عادت‌های غذایی در سنین پایین شکل می‌گیرد، بنابراین از همین زمان باید مواد غذایی سالم را در اختیار کودک قرار داد و به تأمین مواد مغذی مورد نیاز او در وعده‌های اصلی و میان وعده‌های غذایی توجه کرد.

درمان میگرن در کلینیک آرامش

وی تصریح کرد: در روزهای گرم سال بستنی بیش از هر ماده غذایی دیگری طرفدار دارد، بنابراین ارائه اطلاعاتی که بتواند مصرف‌کننده را در این مورد آگاه کند، می‌تواند قدمی جهت بهبود وضع تغذیه جامعه نیز باشد.

آذرپیرا با بیان اینکه بستنی‌ها در ۲گروه شیری و یخی عرضه می‌شود، خاطرنشان کرد: بستنی‌های یخی از اسانس رنگ‌های خوراکی و شیرین‌کننده‌هایی مانند شکر تشکیل می‌شوند که هم در نوع کارخانه‌ای و هم به صورت فله‌ای و سنتی وجود دارد.

این کارشناس‌ارشد تغذیه و رژیم درمانی گفت: در فرآیند تولید بستنی‌های یخی در کارخانه از رنگ‌های طبیعی که همگی رنگ‌های مجاز هستند، برای رنگ دادن به آن استفاده می‌شود بنابراین خطری مصرف‌کننده را تهدید نمی‌کند اما اگر بستنی یخی در اماکن غیرمجاز و غیربهداشتی و بدون نظارت وزارت بهداشت تهیه و توزیع شود ممکن است از رنگ‌های غیرمجاز و آسیب‌رسان به سلامت در آن به‌کار رفته باشد.

وی تأکید کرد: استفاده از رنگ‌های خوراکی غیرمجاز در تهیه این نوع از بستنی‌ها در اماکن غیربهداشتی و غیرمجاز می‌تواند برای سلامت مضر باشد و باعث بروز عوارضی مانند آلرژی، تحریک دستگاه گوارشی، تهوع، اسهال، علائم پوستی مانند کهیر و بروز بیش‌فعالی در کودکان شود.
استفاده طولانی‌مدت از بستنی یخی غیرمجاز و ابتلا به اختلالات کبد

آذرپیرا عنوان کرد: مصرف رنگ‌های مصنوعی و غیرمجاز در طولانی مدت با مسمویت کبد و کلیه و اختلال در عملکرد آن‌ها همراه است.

وی اظهار کرد: با توجه به اینکه بستنی‌های یخی شامل شکر، رنگ، آب و فاقد هر ماده مغذی دیگری است، بنابراین زیاده‌روی در مصرف این نوع از بستنی‌ها به علت شکر افزوده شده به آن می‌تواند خطر چاقی را به همراه داشته باشد.

این کارشناس‌ارشد تغذیه و رژیم درمانی اضافه کرد: قند فراوان موجود در بستنی‌ها محیط دهان را اسیدی می‌کند، همچنین قند موجود در بستنی تا حدود ۲ساعت بعد از مصرف نیز در دهان باقی می‌ماند و در این صورت دندان آسیب خواهد دید.
ارزش غذایی بستنی‌های شیری بیش از بستنی‌های یخی است

آذرپیرا تصریح کرد: در واقع بستنی‌های یخی نوعی شربت رنگی یخ‌زده است که در مقایسه با بستنی‌های بر پایه شیر، ارزش غذایی چندانی نداشته و مصرف آن‌ها به صورت مستمر و فراوان توصیه نمی‌شود.

وی با اشاره به اینکه هر بستنی یخی حاوی ۵۰-۳۰ کیلوکالری است، خاطرنشان کرد: این محصولات فاقد گروه ویتامین‌های B، آهن، پتاسیم و کلسیم هستند که نبودشان کمکی به بهبود رشد و افزایش سلامتی افراد به ویژه کودکان نمی‌کند.

وی گفت: در صورت تمایل به مصرف اینگونه محصولات حتما باید از انواع پاستوریزه و بهداشتی آنکه دارای علامت استاندارد و مجوز بهداشتی وزارت بهداشت هستند، استفاده کرد.

این کارشناس‌ارشد تغذیه و رژیم درمانی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به آبمیوه‌هایی که به صورت باز در آبمیوه فروشی‌ها ارائه می‌شود گفت: مواردی از این‌گونه آبمیوه‌ها، پاستوریزاسیون را در فرآیند تولید و تهیه ندارند بنابراین باید رعایت موازین بهداشتی و استفاده از میوه‌های سالم و تازه در تهیه آن‌ها کاملا رعایت شود.

وی افزود: اگر بهداشت مواد غذایی در تهیه این آبمیوه‌ها رعایت نشود، مسلما آلودگی‌های ثانویه که به خاطر پوست میوه، دستگاه آبمیوه‌گیری آلوده و متصدیان آبگیری بی‌توجه به اصول بهداشتی به وجود می‌آیند، به طور مستقیم وارد آبمیوه شده و سلامت مصرف‌کننده را تهدید خواهد کرد.

آذرپیرا ادامه داد: از سوی دیگر اگر این آبمیوه‌ها از میوه‌های مانده، کپک زده و فاسد تهیه شده باشد می‌تواند سلامت مصرف‌کننده را به خطر بیندازد و سبب بروز اسهال شود.

وی در پایان عنوان کرد: رعایت تمامی موازین بهداشتی و داشتن کارت تندرستی و سلامت برای همه کارکنان این مراکز صنفی الزامی است و از طرفی هم مردم باید از اماکن معتبر و دارای مجوز بهداشتی اقدام به تهیه بستنی و آبمیوه کنند.

انتهای پیام/

درمان میگرن در کلینیک آرامش

درمان میگرن در کلینیک آرامش

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.