عدس پلو و عدسی، غذاهایی مناسب برای فصل گرما

1,342

به گزارش طبیب من به نقل از سلامت آنلاین، دکتر سید مهدی میرغضنفری گفت: عدس به دلیل مزاج سرد، برای گرم مزاجان مفید است و می‌تواند از غلبه صفرا و اصطلاحا گرمی در بدن جلوگیری کند و مصرف آن در روزهای گرم سال بیشتر توصیه می‌شود.

درمان میگرن در کلینیک آرامش

وی افزود: کسانی که جوش و یا دمل‌های پوستی ناشی از گرمی مزاج دارند بهتر است عدس بخورند. همچنین عدسی اگر همراه با آبغوره یا کمی سرکه و مقداری گلپر استفاده شود برای کاهش علائم بیماری‌های ناشی از گرمی بسیار مناسب است.

میرغضنفری با تاکید بر خودداری افراد سردمزاج (بویژه کسانی که مزاج سرد و خشک دارند) از زیاده‌روی در مصرف غذاهای حاوی عدس اضافه کرد: در صورت محدود نکردن مصرف عدس، خلط سودا در این افراد ایجاد می‌شود و فزونی می‌گیرد که به دنبال آن فکر و خیال، توهم، بدبینی، ترس و وحشت، اختلالاتی در خواب و غم و اندوه افزایش می‌یابد. علاوه بر این، هضم این ماده غذایی در اغلب افرادی که معده‌ای ضعیف دارند نیز مشکل است.

وی با نام بردن از مصلح‌های شایع عدس، همچون گلپر یا پودر زیره گفت: می‌توان در غذاهای حاوی عدس یا عدسی از این مصلحات استفاده کرد. گیاهانی چون افتیمون، هلیله سیاه و یا بسفایج از دیگر مصلح‌های عدس هستند که ماده سودا را از بدن دفع می‌کنند و عوارض عدس را از بین می‌برند اما چون جزء داروهای گیاهی هستند، استفاده از این گیاهان باید از سوی پزشک تجویز شود.

این متخصص فیزیولوژی ساده ‌ترین طرز مصرف گیاهان مذکور را در صورت تایید پزشک، ریختن یک قاشق غذاخوری از افتیمون یا بسفایج در یک لیوان آب جوش و دم کردن آن روی حرارت دانست و گفت: پس از دم کشیدن، باید آن را صاف کرد و یک ساعت بعد از مصرف غذایی که حاوی عدس بوده، این دمنوش را میل کرد.

انتهای پیام/

درمان میگرن در کلینیک آرامش

درمان میگرن در کلینیک آرامش

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.