طبیب من

کد خبر: 10904
گروه : اخبار سایت
تاریخ انتشار: ۱۴ام مرداد ۱۳۹۶ , ۱۶:۰۰
یافته جدید متخصصان ژنتیک؛
متخصصان ژنتیک توانستند برای اولین بار جنین انسان را اصلاح کرده و جهش عامل بروز بیماری خطرناک قلبی را از بین ببرند.

به گزارش طبیب من به نقل از خبرنگار مهر، به گفته محققان دانشگاه اورگن آمریکا، این اولین مطالعه است که اثبات می‌کند تکنیک ویرایش ژن می‌تواند در جنین انسان برای تبدیل ژن‌های جهش یافته به نسخه عادیشان استفاده شود.

این شیوه جدید جهش ژنتیکی را در جنین انسان که موجب کاردیومیوپاتی هیپرتروفی، مشکل ارثی که با ضخیم شدن غیرعادی عضله قلب همراه است، ردیابی می‌کند.

این جهش به شکل موفقیت آمیزی در ۷۲ درصد از ۱۸ جنینی که در محیط آزمایشگاه با استفاده از اسپرم گیرنده مرد مبتلا به مشکل ارثی قلبی ایجاد شده بودند، ترمیم شد.

دکتر پائولا آماتو، سرپرست تیم تحقیق، در این باره می‌گوید: «این شیوه ممکن است در مورد سایر بیماری‌های ژنتیکی از جمله فیبروز کیستیک و سرطان‌های ناشی از جهش ژن‌های BRCA نیز کارساز باشد.»

وی در ادامه می‌افزاید: «در صورت اثبات ایمنی، این متد اصلاح ژن جنین می‌تواند برای پیشگیری از انتقال بیماری‌های ژنتیک به نسل‌های بعدی استفاده شود.»

به گفته محققان احتمال اینکه کودکان دارای والدین بیماری ژنتیکی قلبی از طریق جهش ژنتیکی بیماری را به ارث ببرند ۵۰ درصد است.

افراد مبتلا به کاردیومیوپاتی هیپرتروفی در معرض ریسک بالای نارسایی قلبی و مرگ ناگهانی قلبی قرار دارند.

تیم تحقیق با استفاده از تکنولوژی برش بخش هدف در ژن جهش یافته، نسخه جهش یافته ژن MYPBC۳ درون جنین انسان را جدا کردند. محققان متوجه شدند با این کار، فرآیند ترمیم DNA در جنین انسان برای ترمیم ژن جداشده وارد عمل می‌شود.

نتیجه آن است که نسخه‌های سالم ژن منجر به تولد نوزادی بدون ابتلا به بیماری ارثی می‌شود.

انتهای پیام/