چگونه سرطان سینه را به موقع تشخیص دهیم؟

133

به گزارش خبرنگار طبیب من در بخش «چی و چجوری»؛ راههای درمان سرطان سینه بسیار زیاد است. یکی از این راهها، آزمایش ژنتیک است که می‌تواند اطلاعاتی مرتبط با سرطان سینه و ریسک بروز سرطان های دیگر در آینده را به فرد مبتلا بدهد. کاهش هزینه و در دسترس بودن تست ژنتیک، راه را برای پزشک و بیمار جهت انتخاب درمان مناسب هموار کرده است.

درمان میگرن در کلینیک آرامش

بسیاری از زنان که در مراحل اولیه تشخیص سرطان سینه هستند می‌توانند بین حفظ یا برداشت کامل سینه خود تصمیم گیری کنند. یکی از مزایای جراحی حفظ سینه این است که فرد می‌تواند بخش زیادی از بافت سینه خود را حفظ کند.

برخی زنان مبتلا با انجام آزمایش ژنتیک متوجه می‌شوند بعضی از ژن‌های آنها جهشی است و خطر بروز دوباره سرطان سینه وجود دارد. چنین افرادی معمولا با برداشتن کامل بافت هر دو سینه خود (یکی سالم و دیگری سرطانی) سعی می‌کنند ریسک بروز یا بازگشت این سرطان را به پایین ترین حد ممکن برسانند. به این عمل جراحی «ماستکتومی دوطرفه» یا برداشت هر دو سینه می‌گویند.

حدود پنج تا 10 درصد ابتلا به سرطان سینه، موروثی است. جهش در دو ژن «BRCA1» و «BRCA2» به طور قابل توجهی خطر بروز سرطان های سینه، تخمدان و دیگر سرطان ها را افزایش می‌دهد.

«شبکه ملی تحقیقات سرطان» دستورالعملی را معرفی کرده که یک خانم در صورت دارا بودن شرایط زیر باید به یک متخصص و مشاور ژنتیک مراجعه کند.

-سابقه ابتلا قبلی به سرطان

-سابقه ارثی ابتلا به یک نوع خاص سرطان

-سابقه ابتلا به سرطان در سن پایین

-سابقه ارثی دارا بودن ژن های جهش یافته مرتبط با سرطان

-نژاد یهودی اشکنازی به همراه سایر عوامل خطرزا

ایده آل ترین شرایط زمانی است که فرد مبتلا در خطر بروز جهش‌های ژنی است، در این حالت باید برای تشخیص و درمان زود هنگام سرطان سینه با یک متخصص ژنتیک مشورت کند. کارشناسان ژنتیک در مسائل ژنتیکی و مشاوره متخصص بوده و به فرد برای انجام آزمایش و تفسیر نتایج کمک می‌کنند.

* استفاده نادرست از مشاوره ژنتیک در مراقبت های سرطان سینه

دکتر «آلیسون کوریان» سرپرست مرکز تحقیقات ژنتیک پزشکی دانشگاه استنفورد در خصوص اهمیت استفاده از متخصصان ژنتیک می‌گوید: «اشکالاتی در مسیر انجام آزمایشات ژنتیکی وجود دارد که می توان آنرا با انتخاب روش درمانی مناسب تا حدودی برطرف کرد. بیشتر افراد دستورالعمل های درمانی حضور یک مشاوره ژنتیک را در روند درمانی لازم می‌دانند، درحالیکه در واقعیت عکس این موضوع اتفاق می‌افتد.

بر اساس مطالعه ای به سرپرستی دکتر«کوریان» حدود 2529 زن که در مراحل صفر تا 2 سرطان سینه قرار داشتند، 2 ماه بعد از عمل جراحی سینه مورد بررسی قرار گرفتند. نتایج نشان داد حدود 773 نفر از مبتلایان در خطر بروز جهش های ژنی بودند. از این تعداد 626 نفر آنها تصمیم داشتند آزمایش ژنتیک را انجام دهند اما تنها 400 نفر آنها آزمایش را انجام داده و تنها 62 درصد آنها برای مشاوره به متخصصین ژنتیک مراجعه کردند.

اغلب علت عدم انجام آزمایش را اینگونه بیان می کردند:« دکتر من آن را توصیه نمی‌کرد».

یکی از مهم ترین علل اهمیت آزمایش ژنتیک برای مبتلایان سرطان سینه این است که جهش در ژن‌های «BRCA1,2» فرد مبتلا، ریسک بروز سرطان تخمدان را تا جایی بالا می برد که باعث مرگ می‌شود. بنابراین انجام ندادن این آزمایش و عدم شناسایی ژن جهش یافته می تواند به از دست رفتن جان فرد منجر می شود.

دکتر «کلیتوس آرسریو» جراح سرطان در تایید این گفته‌ها عنوان می‌کند: «دنیای ژنتیک به سرعت در حال پیشرفت بوده و هزینه آزمایشات بسیار مقرون به صرفه است. تعدا ژن‌هایی که در آزمایش بررسی می‌شوند بیشتر از گذشته است که می‌تواند اطالاعات بی شماری را به پزشک متخصص بدهد».

*نگرانی در مورد زمان بندی و استفاده نتایج آزمایش ژنتیک

طبق بررسی دیگر توسط کوریان و همکارانش، حتی با وجود انجام آزمایش توسط مبتلایان، مواردی چون زمان و تفسیر نتایج از جمله مشکلات موجود است. این بررسی نشان می‌دهد درصد قابل توجهی از کسانی که آزمایش ژنتیک را انجام می‌دهند، نمی‌توانند در زمان مناسب به نتایج خود دست پیدا کنند.

مدیریت تفسیر نتایج آزمایش ژنتیک را به نوعی « نتایج با اهمیت نامشخص» یا «UVS» می‌نامند. یعنی وقتی نتایج، یک جهش ژنی که تا به حال دیده نشده را نشان می دهد و پزشک از آن اطلاعی ندارد. در این بررسی محققان اعلام کردند بیش از نیمی از جراحان هیچ تغییری در ژن «BRCA» مشاهده نکردند در حالیکه بسیاری از آنها در نهایت به دلیل ابتلا و پیشرفت سرطان ناچار به جراحی و برداشت بافت هر دو سینه شدند.

دکتر آرسریو در ادامه می‌گوید: «اگر پزشکان با تفسیر نتایج آزمایشات ژنتیکی آشنا نباشند، حتی با وجود توصیه به انجام آن نمی‌توانند کمک و خدمات مناسبی به بیمار بدهند».

در پایان این جراح سرطان سه سوال را ارائه می‌دهد تا مبتلایان از پزشک خود درخواست کنند. او می‌گوید آنها حق دارند تمام اطلاعات لازم را در خصوص بیماری خود و راه های درمانی موجود را بدانند.

-آیا باید آزمایش ژنتیک انجام دهم؟

-آیا انجام این آزمایش به روند درمان من کمک می کند؟

-اگر ممکن است من را به یک متخصص ژنتیک معرفی کنید.

منبع: Nextavenue

انتهای پیام/

درمان میگرن در کلینیک آرامش

درمان میگرن در کلینیک آرامش

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.