طبیب من

کد خبر: 11047
گروه : اخبار سایت
تاریخ انتشار: ۱۵ام مرداد ۱۳۹۶ , ۱۴:۳۰
رئیس بیمارستان شریعتی گفت: عمل جراحی چاقی کاهش وزن زیادی را به همراه دارد اما لازم به ذکر است انجام این عمل به این معنا نیست که شما دیگر چاق نمی‌شوید.

به گزارش طبیب من به نقل از جام جم آنلاین٬ دکتر احمد رضا سروش، رئیس مرکز تحقیقات چاقی  بیان کرد: جمعیت چاقی به دلیل نوع سبک زندگی، عادات غذایی و کم تحرکی هر روزه شاهد افزایش آمار آن هستیم. در مناطق شمالی ایران (شهرهای شمالی و شمال غرب کشور) میزان چاقی بسیار بالا است.

امروزه چاقی در کودکان و نوجوانان بسیار مسئله جدی تلقی می‌شود و حدود ۳۰ درصد نوجوانان دارای بیماری چاقی هستند همچنین چاقی در زنان بسیار بیشتر از مردان مشاهده می‌شود. درکل حدود ۱۰ میلیون نفر در کشور با چاقی و اضافه وزن دست و پنجه نرم می‌کنند و این موضوع به یقین نیازمند راه حل‌هایی برای جلوگیری دارد چرا که کم کم به یک معضل بهداشتی تبدیل خواهد شد.

وی در ادامه افزود: چاقی عوارض زیادی برای بدن دارد و متاسفانه ۴۰ درصد از مرگ و می‌ر‌ها با چاقی ارتباط دارند و افراد چاق دچار بیماری‌های مختلفی هستند. چاقی ارتباط مستقیمی با دیابت، انواع سرطان‌ها، کمردرد، اختلالات در مفاصل بخصوص زانو‌ها، بیماری‌های تنفسی، سندورم متابولیک و… که بیماری‌های جدی هستند و باید برای رفع آن به دنبال چاره‌ای جدی گشت. بهترین کار در این موضوع پیشگیری است، بدین معنا که سبک زندگی، نوع غذا خوردن و ورزش کردن را در زندگی رزومره رعایت کنیم و کاری نکنیم که جراحی آخرین راه حل برایمان باشد.

سروش در خصوص جراحی‌های چاقی متذکر شد: جراحی‌های چاقی ۱۰سالی است که در دنیا مرسوم شده و اخیرا به ۲ دلیل بسیار رواج پیدا کرده است، اول به علت سیستم‌های لاپاراسکوپی که یک جراحی غیر تهاجمی است و بیمار مدت کوتاهی در بیمارستان بیستری است.

همچنین این تکنیک به علت کاهش درد و کوچکی برش و جوشگاه عمل مورد استقبال قرار گرفته‌اند. علت دوم، کاهش مرگ و می‌ر‌ها در جراحی چاقی یکی از مهم‌ترین دلایل افراد برای ترغیب انجام این دسته از عمل‌ها هستند.

بنابراین نتایج خوبی این دسته از جراحی‌ها به همراه داشته و بسیاری از بیماران از انجام آن راضی هستند اما ناگفته نماند به هرحال جراحی هزینه‌های خود را دارد و تغییراتی را در سیستم عملکرد بدن بوجود می‌آورد لذا بهترین توصیه، پیشگیری از بروز این وضعیت و روش‌های غیر جراحی است.

به گفته رئیس بیمارستان شریعتی، عمل جراحی چاقی کاهش وزن زیادی را به همراه دارد اما لازم به ذکر است انجام این عمل به این معنا نیست که شما دیگر چاق نمی‌شوید، خیر اینگونه نیست، اگر بعد از انجام عمل چاقی افراد باز هم مانند سابق رژیم غذایی خود را رعایت نکنند بی‌شک به وضعیت سابق خود باز می‌گردند.

عمل‌های جراحی باعث لاغری افراد و ماندگاری وزنشان می‌‌شود و متابولیسم و فیزیک بدن آن‌ها نیز تغییر می‌ کند و بهتر است افراد با انجام تحرک‌های بدنی جلوی چاقی مجدد و بیماری‌های ناشی از آن را بگیرند.

وی در خصوص عوارض این دسته از جراحی‌ها به جام جم آنلاین گفت: هیچگاه نمی‌توان گفت عمل جراحی بدون عارضه است، اما می‌توان گفت عوارض به حداقل رسیده است حتی در بهترین مراکز دنیا نیز ۱درصد پیدایش عارضه ممکن است و هیچ‌گاه این درصد به صفر نمی‌رسد.

سروش در پاسخ به این سوال که آیا بیمه‌ها متقبل پرداخت هزینه‌های جراحی این بیماری هستند یا خیر، گفت: معمولا اگر بیماران شرایط و ضوابط بیمه را داشته باشند بله بیمه هزینه‌ها را پرداخت می‌کند. حال سوالی که بوجود می‌آید این است که بیمه کدام یک از بیماران مبتلا به چاقی را مورد پوشش قرار می‌دهد، افرادی که شاخص BMI آن‌ها زیر ۳۵ یا ۴۰ باشد. BMI (شاخص توده بدنی مقیاسی برای اندازه گیری میزان تناسب وزن نسبت به قد فرد است.

این شاخص از طریق حاصل تقسیم وزن بر مجذور قد فرد محاسبه می‌شود). همچنین اگر بیمار دارای بیماری‌های زمینه‌ای و خاص باشد نیز معمولا بیمه هزینه‌های آن‌ها را متقبل می‌شود ناگفته نماند اگر بیماری این ویژگی‌ها را داشته باشد می‌تواند در بیمارستان‌های دولتی تحت عمل جراحی قرار بگیرد.

این جراح در رابطه با قیمت جراحی‌های چاقی خاطرنشان کرد: هزینه این دسته از جراحی‌ها بستگی به طیف جنس لوازم جراحی دارد، اگر عمل جراحی با لوازم چینی انجام شود هزینه‌ها به مراتب کاهش پیدا کرده اما اگر بیمار با لوازم اروپایی و امریکایی تحت عمل جراحی قرار بگیرد مسلما هزینه‌ها افزایش پیدا می‌کند. حداقل قیمت در این جراحی‌ها ۱۰میلیون و حداکثر آن ۳۰ میلیون تومان است.

انتهای پیام/