با این تکنولوژی نابینایان می بینند

118

به گزارش خبرنگار طبیب من در بخش «سبک زندگی»؛ دانشمندان در حال ساخت اندام های مصنوعی هستند تا افراد نابینا به وسیله آن بتوانند ببینند و حرکت کنند. در حال حاضر در زمینه بازسازی قوه بینایی و شنوایی برای افرادی که از این موهبت برخوردار نیستند، پیشرفت خوبی بدست آمده است.

درمان میگرن در کلینیک آرامش

«مت آنجل» سرپرست این تحقیق به سفارش «سازمان پروژههای تحقیقاتی پیشرفتهٔ دفاعی» یا «DARPA» در گفتگو با مجله Healthline می‌گوید: «ما در حال ساخت یک وسیله مانند مودم با پهنای باند مناسب مغز هستیم».

هدف اصلی این سازمان، توسعه ارتباط سلول‌های عصبی است که طی آن مغز می‌تواند به طور مستقیم با یک کامپیوتر ارتباط برقرار کند.

محققان در تلاش هستند تا این ابزار مصنوعی بتواند به صورت دو طرفه با میلیون‌ها نورون موجود در مغز ارتباط داشته باشد. این تعامل با وجود 86 میلیارد سلول عصبی موجود در مغز سخت است. این برنامه بینشی عمیق از عملکرد مغز و یافتن راه درمانی موثر برای اختلالات مغزی را فراهم می‌کند.

«آنجل» در ادامه می‌گوید: «اگر فردی بینایی یک چشم خود را از دست بدهد، نمی‌تواند ارتباط دوباره با نواحی بینایی مغز را فعال کند. اما ما می توانیم با اتصال مغز به یک کامپیوتر و دوربین این توانایی را بازگردانیم».

اولین پروژه روی حیوانات آزمایشگاهی توسط شرکت «پارادرومیک» که بر روی ارتباطات عصبی و درمان‌های پیشرفته وابسته به پروتز فعالیت می کند، در سال آینده آغاز می‌شود.

این دانشمندان بر روی دستگاهی کار می‌کنند که با جای گذاری در مغز می تواند ارتباط آن را با یک ریزپردازنده برقرار کند. این وسیله از 10هزار سیم به قطر 20 میکرون که هر کدام از موی سر نازک‌تر هستند تشکیل شده تا به طور مستقیم به چیزی که شخص می گوید یا فکر می‌کند متصل شود.

«ایهود ایزاکوف» سرپرست موسسه نوروساینس هلن ویلز به دنبال راهی برای درک ارتباط نورون‌ها در قسمت بصری مغز است که به فرد نابینا کمک کند تا از یک عضو مصنوعی برای دیدن استفاده نماید.

در این بررسی از یک میکروسکوپ بسیار کوچک، تقریبا به اندازه یک حبه قند، استفاده شده تا بتوان میلیون‌ها نورون را در یک پیش زمینه دید و فعالیت مغز را با کمک دانش ژنتیک و از طریق تابش نور به نورون‌های خاص و درک رفتار آنها شبیه سازی کرد.

این فناوری که طبق گفته‌های ایزاکوف «پروتز های آینده» نامیده می‌شود، امکان انتقال اطلاعات حسی از طریق دوربین یا مجموعه ای از سنسور‌ها را به مغز فراهم می‌کند.

«ایزاکوف» به healthline می‌گوید: در گذشته مطالعه مغز، ضبط اطلاعات حسی یک یا گروهی از سلول‌ها بود. با پیشرفت علم «اپتوژنیتیک»، این امکان فراهم شد تا الگوهای بینایی مغز مورد بازیابی قرار گیرد.

ایزاکوف عنوان می‌کند: «هنوز در خصوص کنترل نورون برای ایجاد حس بینایی به وسیله یک ابزار مصنوعی اطلاعات کافی نداریم. همچنین دانش ما در خصوص تعداد سلول های عصبی درگیر در دریافت پیام‌های حسی و تبدیل آن به تصویر کافی نیست».

این تکنولوژی در حال توسعه، به این سوالات و پرسش‌های مرتبط با چگونگی بازگرداندن حس بینایی و لامسه پاسخ خواهد داد.

منبع:Healthline

انتهای پیام/

درمان میگرن در کلینیک آرامش

درمان میگرن در کلینیک آرامش

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.