آندومتریوز ربطی به سرطان ندارد

119

شاهین خزعلی متخصص زنان، جراح اندومتریوز، رئیس تیپیک آندرومتریوز ابن سینا و عضو هیئت علمی دانشگاه لندن در گفت‌و‌گو با خبرنگار طبیب من در بخش «خبرکده» گفت: آندومتریوز یک بیماری شایع زنان است که در دوران باروری یعنی سنین بین ۱۵ تا ۴۹ سال به آن مبتلا می‌شوند. این بیماری معمولاً ۳ تا ۱۰ درصد این جمعیت ر در بر میگیرد که طبق پیش بینی ها در ایران حدود ۲ میلیون نفر را شامل می‌شود.

درمان میگرن در کلینیک آرامش

وی عنوان کرد: این بیماری باعث بروز دردهای شدید دوران قاعدگی، درد نزدیکی و در بعضی موارد ناباروری می‌شود.

خزعلی افزود: تنها راه تشخیص آندومتریوز شرح حال کامل، معاینه خوب توسط فرد با تجربه و با تبهر و همینطور سونوگرافی و در بعضی موارد خاص لاپاراسکوپی است، که البته تشخیص ممکن است به تعویق بیافتد. نه تنها در ایران بلکه در همه جای دنیا زمان تشخیص آندومتریوز طولانی بوده؛ برای مثال در انگلستان این عدد هفت و نیم سال است.

متخصص زنان ادامه داد: نشان اصلی این بیماری دردهای شدید دوران قاعدگی و درد شدید لگنی است که با مسکن ها و ضد دردهای معمولی تسکین پیدا نمی کند و در صورت بروز چنین نشانه هایی باید به یک متخصص زنان با تجربه کافی، مراجعه شود.

وی با اشاره به اینکه بیماری می‌تواند جوارح مختلفی از جمله روده، تخمدان ها، لوله های حالب و مثانه را درگیر کند، گفت: درمان بیماری معمولا دارویی است اما در موارد شدیدتر، نیاز به جراحی حس می شود. همچنین این جراحی بسیار جراحی پیچیده و سختی است و باید حتما باید توسط جراحی که در زمینه درمان تجربه کافی دارد انجام پذیرد.

خزعلی اظهار داشت: در برخی جراحی ها به خصوص وقتی بیماری طوری پیشرفت کرده باشد که جوارح دیگر هم درگیر شده باشند، به یک تیم جراحی متشکل از جراح روده جراح زنان و ارولوژیست نیاز است. آنها باید به وسیله روش های پیشرفته لاپاراسکوپی بیماری را از جوارح دیگر بدون آسیب به آنها جدا کنند و این موضوع کار جراحی آندومتریوز را سخت و پیچیده می‌کند.

وی عنوان کرد: گاهی برخی نام این بیماری یعنی آندومتریوز و سرطان را کنار هم استفاده می کنند که باعث ایجاد ترس در بیماران می‌شود. در حالی که آندرومتریوز یک بیماری خوش خیم است و یک بیماری پیش سرطانی محسوب نمی شود. البته بعضی تحقیقات نشان داده که احتمال بروز سرطان تخمدان در خانم‌هایی که آندرومتریوز تخمدان دارند بیش از حد معمول است اما این به معنی نگران کننده بودن این موضوع نیست چون خود سرطان تخمدان سرطان نادری است. به طوری که در کشورهایی مانند انگلستان حتی هیچ غربالگری خاصی برای این سرطان در بین مبتلایان به آندرومتریوز انجام نمی‌شود.

وی در رابطه با آندومتریوز و ناباروری یاآور شد: اکثریت مبتلایان آندومتریوز نابارور نیستند و به راحتی می توانند بچه دار شوند اما گاهی بیماری سبب بروز ناباروری در زنان می‌شود که با روش های مختلف درمانی می‌توان به آنها کمک کرد؛ مانند سوئیس کردن تخمک یا جراحی‌های دقیق که از آسیب زدن به تخمدان ها جلوگیری می کند.

انتهای پیام/

درمان میگرن در کلینیک آرامش

درمان میگرن در کلینیک آرامش

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.