تلاش کردم سیاست‌زدگی را از نظام پزشکی دور کنم/ آخرین جزئیات پرونده مرحوم کیارستمی

79

به گزارش خبرنگار طبیب من در بخش «خبرکده»؛ علیرضا زالی رییس سازمان نظام پزشکی در نشست خبری اظهار داشت: انتخابات نظام‌پزشکی براساس آئین‌نامه و قانون‌های موجود برگزار شد و ما در اجرای نظارت آن دخالتی نداریم و در ارتباط با اعتراضات هیأت نظارت باید رسیدگی‌های لازم را انجام دهد.

درمان میگرن در کلینیک آرامش

وی افزود: فقط ما بعدازظهر روز برگزاری انتخابات به دلیل مشکل پیش‌آمده در برگزاری الکترونیک با مشورت رئیس شورای عالی نظام پزشکی درخواست کردیم که نسبت به برگزاری انتخابات با روز پس از آن اضافه شود که به دلیل نبود آئین‌نامه، هیأت مرکزی نظارت بر انتخابات این موضوع را قبول نکردند.

رئیس سازمان نظام پزشکی با اشاره به اینکه اگر انتخابات الکترونیک برگزار می‌شد، سطح مشارکت افزایش می‌یافت، گفت: در زمینه نتایج انتخابات نیز بنده قائل به جناح‌بندی نیستم و ممکن است افراد علائق سیاسی مختلفی داشته باشند ولی با نگاه صنفی وارد سازمان شدند.

زالی با تأکید بر اینکه در دوره ریاستم تلاش کردم، سیاست‌زدگی را از نظام پزشکی دور کنم گفت:‌در این مدت همه گرایش‌ها حضور فعال در کادر نظام‌پزشکی داشته و همه همکاران با همه علائق سیاسی و اجتماعی محترم هستند و می‌توانند زیر چتر نظام‌پزشکی به مسائل صنفی توجه کنند.

رئیس سازمان نظام پزشکی تصریح کرد: در زمینه منتسبین فعلی باید توجه داشت که این مسئله مؤید این مطلب بوده که جامعه پزشکی این عزیزان را انتخاب کرده است و پولاریزاسیون سیاسی را برای 4 سال بعد منتفی می‌بیند، همچنین باید توجه شود در نظام پزشکی، مسائل سیاسی در اولویت نباشد، چرا که این مسئله شأن نظام پزشکی را تنزل می‌دهد.

وی گفت: حضور همه جناح‌های سیاسی در مراسمی که برای هفته دفاع مقدس گذاشتیم نشان داد نظام پزشکی ظرفیت بالایی داشته و علایق مختلف در آن در کنار یکدیگر فعالیت می‌کنند.

زالی در ادامه با اشاره به اینکه روحانی به حوزه سلامت توجه ویژه‌ای کرده  است، گفت: ایشان نگاه راهبردی به سلامت داشته و باید قدرشناس این مسئله باشیم و اکنون منتقدین دولت نیز قبول دارند که سلامت جزو 3 فصل اصلی دولت است و این دستاورد بزرگی به شمار می‌رود، البته از آقای روحانی و دولت می‌خواهیم این نگاه عمیق مستمر را ادامه دهند.

زالی با تأکید بر لزوم افزایش فصل مشترک دولت و مجلس برای ارتقاء سلامت، گفت: اگر دولت در حوزه تعرفه‌ها به نظرات مادر نظام پزشکی توجه می‌کرد، بسیاری از مشکلات اکنون وجود نداشت، همچنین دولت به تنهایی نمی‌تواند مشکلات حوزه سلامت را رفع کند که پروتکل‌هایی در این زمینه تدوین شده تا تصدی‌گری صرف کاهش یابد.

وی گفت: پزشک خانواده و نظام ارجاء در دولت و وزارت بهداشت گام‌های ابتدایی آن برداشته شده که نشان از عزم این وزارتخانه دارد، همچنین درخواست ما از دولت این بوده که منابع عمومی در حوزه سلامت را مورد توجه قرار دهند، چرا که سه دهه است اعتبارات رشد مکفی نداشته و پایدار نبوده است.

وی گفت: در زمینه نمره به خودم خیلی به این مسئله اعتقاد ندارم، ولی باید توجه داشت که در شرایط سختی سازمان را تحویل گرفتم و حتی رئیس‌جمهور وقت آقای احمدی نژاد حکم بنده را نمی‌زد و حدود 6 تا 7 ماه سازمان نظام پزشکی بلاتکلیف بود و مدیریتم زیر سؤال بود که خوشبختانه این مسائل برطرف شد.

وی گفت: بحران‌های زیادی را در این چهار سال داشتیم ولی اکنون به نقطه سکون نزدیک شده و امیدوارم در دوره بعد، موفقیت‌ها ادامه یابد.

زالی با اشاره به اینکه در سازمان نظام پزشکی پولی از دولت نگرفتیم و مجبور شدیم از خود جامعه پزشکی کمک بگیریم، گفت: این مسئله سبب نارضایتی جامعه پزشکی شد، امیدوارم نگاه به حق ثبت حذف شود و معتقدم در یک جامعه مدنی، دولت باید به انجمن و سازمان‌هایی همچون نظام پزشکی کمک کند و در بسیاری از کشورهای توسعه‌یافته نیز به همین صورت بوده و حمایت‌های دولتی وجود دارد.

وی در پاسخ به اینکه چرا در دور جدید انتخابات شرکت نکردید، گفت: این اقدام من برای دگردیسی در سازمان و تزریق سلایق جدید بود و در واقع تلاش کردم فرصت‌زایی در سازمان ایجاد شود و بعد از این دوره نیز در مطب و اتاق عمل فعالیت خواهم داشت.

وی در پاسخ به سؤالی در زمینه پرونده مرحوم کیارستمی اظهار داشت: وکیل این خانواده به حکم و رأی هیأت تجدیدنظر اعتراض داشتند و برای همین پرونده مجدد مسیر آن باز شد و به هیأت عالی نظام پزشکی انتقال یافت که بررسی‌های لازم در این زمینه در حال انجام است.

انتهای پیام/

درمان میگرن در کلینیک آرامش

درمان میگرن در کلینیک آرامش

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.