شامپوی مناسب چه ویژگی دارد؟

97

به گزارش خبرنگار طبیب من در بخش «خبرکده»؛ به نقل از ایفدانا، منوچهر دادگرنژاد معاون اداره کل نظارت بر فراورده های غذایی، آرایشی و بهداشتی سازمان غذا و دارو شامپو را ترکیب مناسبی از یک پاک کننده معرفی کرد که عموماً به صورت مایع بوده و به منظور شستشوی بدن یا موی سر استفاده می شود.

درمان میگرن در کلینیک آرامش

وی اضافه کرد: این فرآورده در هنگام شستشوی بدن یا موها چربی و آلودگی های سطحی را  بدون آنکه اثر نامطلوبی بر روی مو و یا پوست از خود برجای بگذارد، پاک می کند.

وی همچنین افزود: اثر شامپو بر روی پوست و موی سر یک اثر سطحی بوده و هیچگونه جذب یا اثر عمقی بر آنها ندارد، لذا موی سر بعد از شستشو، باید براق، طبیعی، بدون شوره، سفیدک و یا شکنندگی باقی بماند.

شامپوها می توانند علاوه بر ماده موثره پاک کننده، بمنظور لطافت بیشتر مو حاوی مواد نرم کننده نیز باشند.

این مقام مسئول در سازمان غذا و دارو  رایج ترین نوع تقسیم بندی شامپو ها را براساس قدرت پاک کنندگی به انواع مخصوص موهای چرب، معمولی و خشک تقسیم کرد.

وی شفافیت و عاری بودن از هرگونه مواد خارجی و یکنواخت را از ویژگیهای فیزیکی یک  شامپوی مناسب ارزیابی کرد و با اشاره به اینکه یک شامپوی خوب در صورت بسته بندی مناسب و نگهداری در شرایط استاندارد حتما فاقد بوی نامطبوع است؛ خصوصیات دیگر یک شامپوی مناسب را  شسته شدن سهل آن از روی پوست و بین موها  و عدم حساسیت روی پوست و مو دانست.

دادگر نژاد تصریح کرد: ویژگیهای دیگری مثل رنگ و بوی مطبوع و مناسب، خاصیت براق سازی مو و شانه پذیری  آسان موی موطوب نشانه هایی از یک شامپوی قابل مصرف می باشد.

معاون اداره کل نظارت بر فراورده های غذایی، آرایشی و بهداشتی سازمان غذا و دارو در مورد استفاده از محصولات غیر اصیل هم هشدار هایی داد و گفت: چنین محصولاتی می توانند باعث ترشح بیش از حد چربی در مو  و پوست همچنین تحریک چشم و پوست شده و اثر نامطلوب بر روی پوست، موی سر و چشم بگذارد.

وی در پایان با برشمردن نکات قابل توجه مثل مشخصات بسته بندی محصولات ساخت داخل اعم از نام و آدرس کارخانه تولیدکننده، وزن آن و بطور کلی ترکیبات و مواد تشکیل دهنده در زمان تهیه شامپو، بیشترین اهمیت را در توجه به پروانه بهداشتی سازمان غذا و دارو، تاریخ تولید و انقضاء محصول و شرایط نگهداری آن عنوان و در خصوص محصولات وارداتی نیز گفت: برای پیشگیری از دسترسی به کالای تقلبی و قاچاق حتما باید از طریق برچسب اصالت آن را مورد استعلام قرار داد.

انتهای پیام/

درمان میگرن در کلینیک آرامش

درمان میگرن در کلینیک آرامش

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.