چگونه از اعتیاد به فضای مجازی خلاص شویم؟

139

به گزارش خبرنگار طبیب من در بخش «چی و چجوری»؛ یافته‌های یک مطالعه نشان می دهد کاربرانی که از شبکه‌های اجتماعی استفاده می‌کنند، حس خوبی درون آنها شکل می گیرد. کلیک بر روی پربازدیدترین سایت‌ها باعث تقویت حال خوب در فرد می‌شود، که به نوبه خود وسوسه سرکشی به فضای مجازی را افزایش می‌دهد.

درمان میگرن در کلینیک آرامش

از دیگر یافته‌ها در این زمینه می‌توان به یک پاسخ شرطی اشاره کرد که در کاربران فعال و معمولی (افرادی که گاهی از این فضاها استفاده می‌کنند) دیده می‌شود. به طوری که لوگو یا تصویر مربوط به نرم‌افزار به طور ناخودآگاه باعث بروز حس شادی در فرد می‌شود.

بک استاد ارتباطات دانشگاه ایالتی میشیگان، در ارتباط با یافته‌های این مطالعه چنین توضیح می‌دهد: «این گونه الگوهای رفتاری شرطی را بسیار سخت می‌توان شکست. افراد دریافت حس پاداش را می‌آموزند. ما به کمک این مطالعه نشان دادیم که دیدن کوچکترین چیزی که با این شبکه‌ها مرتبط است، حس شادی را در فرد ایجاد می‌کند».

تحقیق اِدن در ادامه پژوهش‌های «مارک زوکربرگ» ثابت کرد، شبکه‌های اجتماعی می‌توانند اثرات مشابه کوکائین بر مغز بگذارد.

طبق نتایج یک نظر سنجی، کسانی که به این نمادها پاسخ مثبت می‌دهند اشتیاق بیشتری هم به استفاده از این نرم‌افزارها دارند و کاربران اغلب به دلیل وسوسه شدن با احساس گناه درگیر هستند.

پروفسور ادن در ادامه صحبت‌های خود گفت: «معمولا کاربران درگیر یک چرخه هستند، ابتدا سعی می‌کنند زمان سرکشی به شبکه‌های اجتماعی را تنظیم کنند، موفق نمی‌شوند و دوباره به سراغ آن‌ها می‌روند؛ بنابراین دائما حس بد و گناه همراه آن‌هاست.»

لازم است بدانید برای جلوگیری از این آسیب روانی، می توانید لوگوی نرم‌افزار از صفحه اصلی گوشی‌تان را حذف کنید.

از آنجایی که این سایت‌ها و شبکه‌های اجتماعی به اندازه نیکوتین موجود در شکلات اعتیادآور هستند و مردم را بسیار وسوسه می‌کنند، این یافته‌ها می‌تواند به توسعه برنامه‌ای به منظور استفاده محدود از رسانه‌های اجتماعی کمک کند.

یافته‌های  پژوهشی که بر دانشجویان دوره کارشناسی انجام شد، نشان داد تصاویر مربوط به فیس بوک مناطقی از مغز (آمیگدال و استریاتوم) را فعال می‌کند که در بروز رفتارهای اجباری نقش دارد و این الگوهای رفتاری شبیه به افراد معتاد به کوکائین بود.

منبع: Bathchronicle

انتهای پیام/

درمان میگرن در کلینیک آرامش

درمان میگرن در کلینیک آرامش

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.