خداحافظی همیشگی ۱۵هزار پزشک با طبابت

70

به گزارش طبيب من به نقل از صبح نو، ۱۵هزارپزشک که با هزار آب‌وتاب در رشته تجربی درس خواندند، درکنکور نفسگیرش شرکت کردند، رقبا را پشت سرگذاشتند و سال‌ها به‌جز درس به چیز دیگری فکر نکردند تا سرانجام لباس سفید طبابت را به تن کنند؛ درآمارهای سازمان نظام پزشکی غیبت خورده‌اند. این‌‌ همان ماجرای پزشکان گمشده است که در سال‌های اخیر رسانه‌ها پیگیر احوالاتشان بوده‌اند، جماعتی که نخستین‌بار مسوولان نظام پزشکی گفتند تعدادشان ۱۱‌هزار نفر است ولی با گذشت زمان به رقم فعلی ۱۵‌هزار رسیده‌اند.

درمان میگرن در کلینیک آرامش

۱۵هزار پزشکی که پس از فارغ‌التحصیلی فقط یک‌بار به سازمان نظام پزشکی مراجعه کرده‌اند و بعد از آن دیگر پشت سرشان را هم نگاه نکرده‌اند، موضوع یکی از بحث‌های دیروز دکترایرج حریرچی، سخنگوی وزارت بهداشت بود. به تعبیر او این ۱۵هزارنفر یا به‌دلیل خروج از کشور، یا به‌سبب بی‌علاقگی به پزشکی یا به‌دلیل برآورده نشدن انتظارات دست از طبابت کشیده‌اند درحالی‌که برای تک‌تک آن‌ها و به ثمر نشستنشان سال‌ها از بیت‌المال هزینه شده است.

۲ سال پیش که بحث خروج پزشکان از طبابت به‌ویژه پزشکان جوان داغ بود دکتر ایرج خسرونیا، رییس انجمن پزشکان متخصص داخلی کشور واکنشی مشابه حریرچی به این موضوع داشت. او در توضیح چرایی خروج پزشکان ازچرخه طبابت می‌گفت طبیعی است پزشکی که از طبابت درآمد کافی نداشته باشد به تدریج از گردونه کار خارج خواهد شد. او امیدوار بود قوانینی وضع شود تا میان درآمد پزشکان عدالت بر قرارشود و روزی برسد که متخصصان داخلی، اطفال، عفونی و عمومی هم شبیه متخصصان و جراحان قلب و رشته‌های مشابه آن درآمد داشته باشند.

اظهارنظرهای مشابه این را تاکنون به تناوب از زبان افراد مختلف شنیده‌ایم حتی نمایندگان مجلس که دکتری پزشکی دارند. آقای محمدنعیم امینی فرد، سخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس همین اواخر در گفت‌وگو با مهر تاکید کرده بود که موضوع پزشکان گمشده با مهاجرت یا بیکاری آن‌ها و حتی به بی‌رغبتیشان برای ادامه رشته پزشکی مرتبط است؛ سه موضوعی که نیاز است برای آن‌ها تمهیداتی اندیشیده شود از جمله برای تأمین حداقل‌های مالی پزشکان جوان.

این نماینده مجلس درکناراین اظهارات البته از مشکلی دیگر نیز رونمایی کرد که مربوط است به بی‌تمایلی پزشکان برای طبابت درمناطق محروم. امینی فرد می‌گوید اغلب مراکز درمانی در مناطق محروم خالی از پزشک است درحالی‌که بسیاری از پزشکان به کار در این مناطق تن نمی‌دهند.

دکتراصغر سلیمی، نماینده مردم سمیرم درمجلس نیز گله‌مند این رفتار است و خرداد امسال در مصاحبه‌ای گفته بود زمانی که پزشکان فارغ‌التحصیل می‌شوند اغلب نگاه‌شان به مراکز استان‌ها و کلانشهر‌ها به‌ویژه تهران است درحالی‌که همه ایران به پزشک نیاز دارد و ضروری است سهمیه ارائه شده به پزشکان مدیریت شود و افرادی که می‌توانند درمناطق محروم خدمت کنند به کارگرفته شوند.

اما هیچ‌کدام از این اتفاقات رخ نداده و تقریباً همه باید‌ها دراین حوزه بر زمین مانده که امروز رسانه‌ها مجبورند از خروج ۱۵ هزارپزشک از حرفه طبابت بنویسند. جالب این است که در چنین وضعیتی دانش آموزان، بیش از نیمی از آن‌ها چشم به رشته پزشکی دارند درحالی‌که غافل‌اند همین شرایط می‌تواند برای آن‌ها تکرار شود.

روز گذشته ایرج حریرچی، سخنگوی وزارت بهداشت به تراکم دانش‌آموز در رشته تجربی و به تعاقب آن، ازدحام درکنکور تجربی انتقاد کرد و گفت که در کنکور ۹۶، ۵۱۸ هزار نفردر گروه آزمایشی تجربی شرکت کردند درحالی‌که قراراست فقط هشت هزارنفر به‌عنوان پزشک، داروساز و دندانپزشک جذب مراکز دانشگاهی شوند. حریرچی می‌گوید این وضع محصول فرهنگ خانواده‌هاست که پزشکی را شغلی پولساز تصور کرده‌اند، فرهنگی که به‌نظر می‌رسد تا اصلاح نشود تعداد پزشکان انصراف داده از طبابت بیشتر از تعدادی که هست؛ خواهد شد.

درمان میگرن در کلینیک آرامش

درمان میگرن در کلینیک آرامش

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.