با این ورزش اثر استرس و خشم بر ژن ها را معکوس کنید

111

به گزارش خبرنگار طبیب من در بخش «چی و چجوری»؛ احساس آرامش تنها اثر فعالیت های ذهنی و جسمانی چون مدیتیشن، یوگا و تای چی نیست.

درمان میگرن در کلینیک آرامش

طبق نتایج تحقیقات دانشگاه های «کاونتری» و «رادبود» این فعالیت ها می تواند واکنش های مولکولی ماده وراثتی سلول «DNA» که باعث بروز افسردگی می شود را برعکس کند.

در این بررسی که به تازگی در مجله «مرزهای ایمنی شناسی» منتشر شده، تاثیر ورزش هایی مانند یوگا و مدیتیشن بر تغییرات ژنتیکی، سلامت روحی و جسمی حدود 846 شرکت کننده طی 11 سال مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت.

در این پژوهش محققان به چگونگی تاثیر این فعالیت ها بر تغییر بیان ژن ها تمرکز داشتند. «بیان ژن» یعنی فعال شدن ژن و ساختن پروتئین های خاص برای انجام فعالیت های ویژه در تمام اندام های بدن مانند مغز و سیستم ایمنی.

وقتی شخصی در یک موقعیت استرس‌آور قرار می گیرد سیستم عصبی سمپاتیک؛ که مسئول ترشح هورمون ها و واکنش های جنگ و گریز است، فعال می شود. سیستم عصبی سمپاتیک باعث فعال شدن فاکتور هسته ای کاپا «NF-kB» نیز می شود. این فاکتور نقش مهمی در تنظیم بیان ژن دارد.

«NF-kB» با تولید «سایتوکاین» به استرس ایجاد شده در بدن پاسخ می دهد. «سایتوکاین» ها عوامل ایجاد کننده التهاب در بدن هستند. این واکنش در استرس های کوتاه مدت، موثر است، اما در استرس های طولانی و پایدار می تواند سبب افزایش خطر ابتلا به سرطان، تسریع روند پیری و اختلالات روانشناخی مانند افسردگی شود.

طبق نتایج این پژوهش؛ فعالیت هایی که ذهن و بدن را درگیر می کنند، «MBI» مانند یوگا و مدیتیشن، این فرآیند را معکوس می کنند؛ یعنی باعث کاهش تولید «NF-kB» و سایتوکاین ها و همچنین معکوس شدن الگوی بیان پروتئین های التهابی و در نهایت کاهش خطر ابتلا به بیماری های التهابی و عوارض جانبی آن می شود.

پاسخ های التهابی وابسته به هورمون های جنگ و گریز در شرایطی مانند خطر بروز عفونت ناشی از زخم، به صورت موقت باعث تقویت سیستم ایمنی می شود. با توجه به شرایط امروزی جوامع، استرس ها به طور فزآینده ای روانشناختی و معمولا طولانی مدت هستند. در این شرایط بیان ژن های التهابی دائمی شده و باعث بروز آسیب های روانشناختی و بالینی می شود.

«ایوانا بوریک» سرپرست این تحقیق از مرکز مغز و رفتارشناسی دانشگاه کاونتری می گوید: «بسیاری از افراد از فواید یوگا و مدیتیشن بهره می برند اما فواید این فعالیت ها در سطح بیان ژن نیز دیده می شود به طوریکه می تواند اثر استرس و خشم بر ژن ها را معکوس کند. این فعالیت ها به سادگی باعث هدایت تغییر بیان ژنی به سمت بهبود سلامت بدن می شود».

منبع: Knowridge

انتهای پیام/

درمان میگرن در کلینیک آرامش

درمان میگرن در کلینیک آرامش

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.