۶ نکته که باید درباره ویتامین D بدانید

120

به گزارش خبرنگار طبیب من در بخش «چی و چجوری»؛  تابش طول موج خاصی از پرتو فرابنفش خورشید (UVB) به پوست انسان باعث می‌شود که ماده‌ای به نام دهیدروکلسترول با طی مراحلی در بدن به ویتامین دی تبدیل شود. شما می‌توانید ویتامین را از مواد غذایی نیز دریافت کنید (برخی از منابع غذایی با این ویتامین غنی شده‌اند و برخی دیگر هم به طور طبیعی منبع ویتامین D هستند). البته می‌توان ازمکمل‌های دارویی نیز کمک گرفت.

 

درمان میگرن در کلینیک آرامش

چرا باید ویتامین D بخوریم؟

دریافت ویتامین D و کلسیم باعث افزایش قدرت و هماهنگی عضلات در افراد کهنسال می‌شود. همچنین ویتامین دی باعث پیشگیری از بروز بیماری‌هایی مانند راشیتیسم در کودکان، استئومالاسی در بزرگسالان و پوکی استخوان در کهنسالی می‌شود. این ویتامین به رشد سلول‌ها نیز کمک زیادی می‌کند. همچنین مصرف ویتامین دی در سلامت مغز و جلوگیری از آلزایمر مؤثر است.

نیاز روزانه برای ویتامین D در فرد بالغ ۱۰ میکروگرم یا حداکثر ۲۰۰۰ واحد در روز است. در دوران کودکی و پیری این میزان بالا‌تر است.

 

 

چه عواملی باعث کمبود ویتامین D در بدن می‌شود؟

در اینجا شش عامل مهم که سبب اختلال در دریافت ویتامین D می‌شوند را با هم مرور می‌کنیم:

 

۱-محل زندگي

نکتهٔ کلیدی که باید به خاطر سپرد این است که نور خورشید از ۱۵۰۰ طول موج تشکیل شده است امّا تنها طول موجی که بدنتان را به ساختن ویتامین D وامی دارد پرتوهای UVB هستند به شرطی که به پوست بدون حفاظ بتابند. البته این پرتو‌ها باید از جو زمین عبور کنند وبه نقطه‌ای از زمین برسند که شما در آن قرار دارید. اکثر ما پرتوهای UVB را در فصل زمستان دریافت نمی‌کنیم. البته مردمی که در نواحی معتدل یا کوهستانی زندگی می‌کنند نیز در بخش عمدهٔ سال از دریافت پرتوهای مفید خورشید محروم هستند.
پرتوهای UVB به دلیل فیزیک و طول موجشان تنها هنگامی از جو زمین عبور می‌کنند که خورشید بالا‌تر از زاویهٔ ۵۰ درجه از افق قرار بگیرد. به طور کلی اگر طول سایه شما از طول قد شما بیشتر باشد، زاویه تابش خورشید برای تولید ویتامین D مناسب نیست.

 

۲- کیفیت هوا

ذرات کربنی موجود در هوا که از سوختن سوخت‌های فسیلی، چوب و دیگر مواد سوختی ایجاد می‌شوند اشعه UVBرا جذب و سبب کاهش تولید ویتامین D در بدن می‌شوند.
البته سوراخ شدن لایه ازن در اثر آلودگی هوا می‌تواند سطح اشعه فرابنفش و به تبع آن سطح ویتامین D را افزایش دهد.

 

۳- استفاده از کرم ضد آفتاب

کرم ضد آفتاب از طریق مسدود کردن نور UVB از تولید این ویتامین جلوگیری می‌کند. البته برخی از محققان اعتقاد دارند که تعداد کمی از افراد از کرم ضدآفتاب کافی برای جلوگیری از تمام UVB استفاده می‌کنند.
یک مطالعه هم دراسترالیا نشان داد که هیچ تفاوتی در جذب ویتامین D بین افرادی که از کرم‌های ضد آفتاب استفاده کرده بودند و افرادی که از این کرم‌ها نمی‌زدند وجود نداشت.

۴ – رنگ پوست

ملانین ماده‌ای است که پوست را رنگ می‌دهد. وجود این ماده در پوست باعث عدم جذب UVB می‌شود بنابراین افراد با پوست تیره‌تر به میزان بیشتر آفتاب برای ساختن ویتامین D احتیاج دارند.

۵- وزن

چربی بدن از ساخت ویتامین D جلوگیری می‌کند ضمن آنکه هر چه وزن بدن بالا برود نیاز به ویتامین D نیز افزایش می‌یابد.
تحقیقات نشان می‌دهد که چاق بودن با سطح کم ویتامین D در بدن مرتبط است ضمن آنکه اضافه وزن ممکن است بر تولید ویتامین D تاثیر منفی بگذارد.

۶- سن

افراد سالخورده در مقایسه با افراد جوان، کمتر می‌توانند نور UVB را به ویتامین D تبدیل می‌کنند. بنابراین این افراد به منابع دیگری بجز نور خورشید برای تامین ویتامین D کافی احتیاج دارند.

 

منبع:  knowridge

 

انتهاي پيام/

درمان میگرن در کلینیک آرامش

درمان میگرن در کلینیک آرامش

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.