بررسی راه‌های ترمیم دندان‌های پوسیده/استفاده از سرامیک‌های دندانی

120

به گزارش طبیب من به نقل از خبرگزاری مهر، دکتر علیرضا هادی در آستانه برگزاری ششمین همایش زیبایی انجمن دندانپزشکان عمومی ایران، اظهارداشت: در بازسازی دندان‌هایی که دچار پوسیدگی شده در مرحله اول ترمیم‌های مستقیم داخل دهانی انجام و ترمیم توسط مواد همرنگ یا غیر همرنگ با دندان انجام می‌شود.

درمان میگرن در کلینیک آرامش

وی افزود: در شرایطی که پوسیدگی قبلی دندانی به طور متوسط از ۵۰ درصد نسج دندانی بیشتر شود، ترمیم‌های مستقیم کیفیت لازم را نخواهد داشت. بنابراین لازم بوده از طریق قالبگیری ترمیم با کیفیتی در خارج دهان بسازیم.

مسئول کارگاه سرامیک در ششمین همایش زیبایی انجمن دندانپزشکان عمومی ایران ادامه داد: ترمیم با کیفیت در کلینیک در دهان بیمار امتحان شده و تنظیمات لازم صورت می‌گیرد و پس از آن داخل دهان بیمار قرار داده می‌شود.

هادی افزود: این ترمیم‌ها باید بتواند با محیط دهان و تغییراتی همچون دما و PH زیاد، جویدن و مصرف غذاهای مختلف هماهنگی داشته و در ‌‌نهایت بتواند زیبایی لازم را برای بیمار به همراه داشته باشد.

وی با بیان اینکه در ترمیم هر دندان بیمار ۳ اصل مهم باید رعایت شود، گفت: این ۳ اصل شامل این بوده که از نظر خصوصیات فیزیکی، مکانیکی استحکام کافی ربرخوردار باشد، از نظر بیولوژیک سازگاری کافی را با محیط دهان داشته باشد و زیبایی را به فرد به ارمغان آورد.

مسئول کارگاه سرامیک در ششمین همایش زیبایی انجمن دندانپزشکان عمومی ایران گفت: مواد و تکنیک‌های مختلف مورد استفاده هر کدام تا حدودی نقاط قوت و ضعفی دارد همچنین می‌توانند نیازهای ما را برآورده کنند.

وی عنوان کرد: در گذشته استفاده از روکش با زیرساخت‌های فلزی دارای استحکام بالا که بر روی آن ماده‌ای به نام سرامیک قرار می‌گرفت مرسوم بوده است همچنین هدف از استفاده کردن این سرامیک به طور عمده تامین زیبایی ترمیم بوده است.

هادی بیان کرد: سرامیک ماده‌ای بوده که به شکل آزمایشگاهی ساخته می‌شود و این ماده بر روی اسکلت فلزی قرار گرفته و شکل مناسبی را برای ترمیم داخل دهان ایجاد می‌کند تا زیبایی و کارایی جویدن لازم را برای دندان فراهم کند.

مسئول کارگاه سرامیک در ششمین همایش زیبایی انجمن دندانپزشکان عمومی ایران گفت: زیبایی به وجود آمده توسط این دسته از ترمیم‌ها خوب بوده ولی عالی نیست به خاطر اینکه در زیر آن ساختار فلزی وجود دارد که می‌تواند سایه فلزی ایجاد کند و در برخی از موارد در لبه‌های ترمیم دندان سایه فلزی دیده می‌شود.

وی اضافه کرد: برای بیمارانی که نیاز به حداکثر تامین زیبایی باشد به سراغ دسته دیگر مواد که روکش‌های تمام سرامیک گفته می‌شود می‌رویم چراکه آن‌ها استحکام بالایی داشته و می‌توانند جایگزین قسمت فلزی شوند.

هادی گفت: استفاده از ترمیم‌های تمام سرامیک انواع و اقسام گوناگونی دارند لذا آنچه که برای کار بر روی دندان بیمار حائز اهمیت است این بوده که بدانیم در مرحله اول بیمار شرایط لازم را برای استفاده از این ترمیم‌ها دارد یا خیر و در مرحله‌ای دوم باید به این نکته توجه کرد که چه ملاحظاتی باید رعایت شده تا آنچه که برای بیمار می‌خواهیم بسازیم از کیفیت مناسبی داخل دهان بیمار برخوردار باشد تا ترمیم با زیبایی، عملکرد و طول عمر مناسب داشته باشد.

وی در پاسخ به این سئوال که سرامیک چیست، گفت: سرامیک ساختاری شبیه به کریستال دارد که موادی به آن اضافه تا استحکام آن افزایش پیدا کند و در عین حال خصوصیات رنگی و نوری یک دندان طبیعی در این ساختار پیاده شود همچنین بر حسب نوع مواد، فیلرهای که به آن اضافه می‌شود و زیرساخت‌های اولیه درجات متفاوتی از زیبایی و استحکام را دارد.

مسئول کارگاه سرامیک در ششمین همایش زیبایی انجمن دندانپزشکان عمومی ایران خاطر نشان کرد: یکی از آیتم‌هایی که در انتخاب ما تاثیر دارد که چه نوع ماده تمام سرامیکی را برای بیمار انتخاب کنیم همچنین ترمیمی که قرار است داخل دهان بیمار قرار بگیرد بستگی به این داشته که اگر هدف اصلی زیبایی ۱۰۰ درصد است در جایی همچون دندان‌های قسمت جلویی که فشار کمتر بوده یا در قسمت عقب که نیرو حداکثر است و در معرض دید کمتری قرار دارد استفاده می‌شود.

وی گفت: ترمیم‌هایی نیز با پایه زیرکونیا ساخته می‌شود که دارای استحکام بالا بوده و در مواردی که اندیکاسیون آن وجود دارد می‌تواند جایگزین قسمت فلزی در ترمیم‌هایی باشد که در خارج از دهان ساخته می‌شوند و به خاطر داشتن رنگ سفید به رنگ و ساختار دندان طبیعی نزدیک است.

هادی در پایان گفت: در مواردی نیز که حداکثر زیبایی مدنظر باشد با لایه‌ای از سرامیک دوم پوشش می‌دهیم همچنین دندان‌های عقب همچون عقل را که حداکثر استحکام برای ما مطرح بوده کل ترمیم با استفاده از زیرکنیا‌ها انجام می‌شود و در ‌‌نهایت آنچه که سبب موفقیت بلند مدت در درمان می‌شود انتخاب بیمار مناسب، تکنیک مناسب، دقت و رعایت نکاتی بوده که در حین تراش دندان و قالب گیری و ساخت ماده‌ای با کیفیت مناسب در لابراتور است تادر ‌‌نهایت داخل دندان بیمار قرار بگیرد.

ششمین همایش زیبایی انجمن دندانپزشکان عمومی ایران، از ۲۵ تا ۲۷ مرداد ۹۶ در هتل المپیک تهران برگزار می‌شود.

انتهای پیام/

درمان میگرن در کلینیک آرامش

درمان میگرن در کلینیک آرامش

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.