چرا در تابستان سالم‌تریم؟

112

به گزارش طبیب من، محققان در تحقیقات خود دریافتند عملکرد سیستم ایمنی بدن با تغییر فصل متفاوت است. نزدیک به ۲۵ درصد از ژن‌ها (۵۱۳۶ ژن از ۲۲ هزار و ۸۲۲ ژن تست شده) در فصل زمستان فعال و بقیه در تابستان فعال‌تر هستند و نوع فصل بر روی سلول‌های ایمنی بدن، ترکیب خون و چربی بافت بدن تاثیر دارد.

درمان میگرن در کلینیک آرامش

محققان از مدت‌ها پیش بر این باورند که ابتلا به بیماری‌هایی از جمله بیماری‌های قلبی عروقی، دیابت نوع یک، ام‌اس و اختلالات روانی با تغییر فصل متفاوت است.

این مطالعه عملکرد سیستم ایمنی بدن در فصول مختلف را بررسی کرد. تیمی از دانشگاه کمبریج بر روی نمونه خون و بافت چربی بیش از ۱۶ هزار نفر بررسی‌هایی انجام داده و به نتایجی دست یافتند.

در فصل زمستان ابتلا به بیماری‌های قلبی و بیماری‌های روانی بیشتر و فعالیت ژن‌ها در فصول مختلف متفاوت است و تغییر می‌کند.

محققان با بررسی بر روی موش‌ها اظهار کردند: نوعی ژن خاص به نام ARNTL که موجب سرکوب التهاب در موش می‌شود، در تابستان فعال‌تر بوده و در زمستان فعالیت کمتری دارد. التهاب یک عامل خطر برای طیف وسیعی از بیماری‌هاست، بنابراین ابتلا به بیماری به احتمال زیاد در ماه‌های زمستان تشدید می‌شود.

دکتر کریس والاس از محققان این بررسی در ادامه افزود: بدن انسان خود را با محیط سازگار می‌کند. هر چند مکانیسم اساسی تغییرات فصلی سیستم ایمنی بدن همچنان مبهم است، اما یافته‌های جدید دانشمندان راهی برای درمان بهتر بیماری‌های مختلف است.

درمان میگرن در کلینیک آرامش

درمان میگرن در کلینیک آرامش

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.