روش‌های درمانی واریس

126

به گزارش طبیب من، واریس، خطوط بنفش رنگ یا برجستگی‌های طنابی شكل است كه در پی نارسایی وریدها یا همان سیاهرگ‌های سطحی اندام تحتانی ایجاد می‌شود. منظور از نارسایی وریدی آن است كه بازگشت خون اندام به سمت قلب به‌درستی انجام نمی‌شود.

درمان میگرن در کلینیک آرامش

افزایش سن، وراثت، ایستادن یا نشستن‌های طولانی روی صندلی، استعمال دخانیات، ضربه به پا در اثر تصادف یا شكستگی، مصرف قرص‌های ضدبارداری یا وجود لخته در وریدهای عمقی پا به هر دلیل، از عوامل مؤثر در بروز واریس هستند. ب

روش‌های درمانی:

اسكلروتراپی، جراحی با لیزر و برداشتن سیاهرگ‌های واریسی از پا. با پزشك متخصص مشورت كنید تا بهترین روش درمانی را بیان كند.

 

نكات مهم

۱- سیاهرگ‌های واریسی پا در زنان شایع‌تر است، ولی تعداد زیادی از مردان را نیز می‌تواند مبتلا كند. با افزایش سن، احتمال ابتلا به واریس پا بیشتر می‌شود، اما سیاهرگ‌های واریسی در هر سنی می‌توانند تشكیل شوند و مسئله وراثت نیز در بروز این مشكل مؤثر است.

۲- اگرچه سیاهرگ‌های واریسی به‌طور كلی مشكل خطرناكی نیستند، ولی می‌توانند نشان‌دهنده یك بیماری جدی و خطرناك باشند. لذا اگر وضعیت سیاهرگ‌های واریسی در شما روز به روز بدتر می‌شود، حتماً به پزشك مراجعه كنید تا وضعیت سلامتی شما را بررسی كند. نباید برای از بین بردن رگ‌های واریسی از درمان با دست، مثل ماساژ پا استفاده كرد. این كار خطرناك است و باعث ایجاد آمبولی در رگ‌ها می‌شود

۳- در جایی از پا كه واریس معمولا رخ می‌دهد از یخ استفاده كنید یا آن را گرم كنید تا عضلات و درد پاها آرام شوند.

۴- پاها را بالاتر از سر خود نگه دارید. همچنین برای جریان بهتر خون از روغن بادام استفاده كنید.

هشدارها

۱- در شرایط زیر فورا نزد پزشك بروید: اگر رگ‌های واریسی شما خونریزی كرد، یا دچار درد و ورم ناگهانی در پاها شدید، اگر متوجه یك برآمدگی در سیاهرگ واریسی یا نزدیك آنها گشتید.

۲- نباید برای از بین بردن رگ‌های واریسی از درمان با دست، مثل ماساژ یا لرزاندن پا استفاده كرد. این كار خطرناك است و باعث ایجاد آمبولی (لخته خون متحرك) در رگ‌ها می‌شود كه می‌تواند حركت كند و با قرارگیری در رگ‌های قلب باعث سكته قلبی شود، یا در رگ‌های مغز باعث سكته مغزی شود یا در رگ‌های ریه، باعث انفاركتوس ریوی شود كه همه این‌ها كشنده هستند.

۳- مراقب درمان‌های گران قیمت و غیر متعارف باشید. در حالی كه بیشتر این نوع درمان‌ها ضرری ندارند، ولی معمولا در درمان بیماری هم موثر نیستند.

در این مورد می‌توان به داروهای گیاهی اشاره كرد. برخی از این مكمل‌های گیاهی واقعا از بروز مشكل جلوگیری یا آن را درمان می‌كنند، ولی تبلیغات و ادعاهای بسیاری از شركت‌های تولیدكننده آنها بی‌پایه و اساس است. لذا همیشه قبل از استفاده از هر نوع داروی گیاهی یا گیاه دارویی با پزشك مشورت كنید. پزشك نمی‌تواند ادعای این شركت‌ها را تائید یا رد كند، ولی می‌تواند عوارض مضر برخی از این گیاهان دارویی را به شما بگوید.

 

انتهای پیام/

درمان میگرن در کلینیک آرامش

درمان میگرن در کلینیک آرامش

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.