درمان ایدز آسانتر می شود

124

به گزارش طبیب من، دانشمندان می‌گویند انقلاب بعدی در درمان اچ‌آی‌وی می‌تواند جایگزین مصرف روزانه داروها با تزریق هر 6ماه یکبار باشد. این تزریقات که به آهستگی و به‌طور مداوم داروی ضداچ‌آی‌وی را داخل خون آزاد می‌کنند، در مرحله آزمایش قرار دارند.

درمان میگرن در کلینیک آرامش

داده‌های کارآزمایی اولیه روی ۳۰۹ بیمار نشان داد تزریق‌های هر یک یا حتی هر 2 ماه یکبار به همان اندازه مصرف قرص‌های روزانه- شیوه کنونی دریافت داروهای ضدرتروویروسی ضدویروس ایدز – موثر هستند.

مصرف روزانه داروهای ضدرتروویروسی پیشرفت عفونت اچ‌آی‌وی را مهار می‌کند و مانع از آن می‌شود که این ویروس دستگاه ایمنی را تخریب کند و نشانگان کامل نقص ایمنی اکتسابی یا ایدز بروز کند.

موفقیت این درمان باعث شده مرگ‌های ناشی از ایدز از سال ۲۰۰۵ میلادی هر سال حدود 1 میلیون مورد کاهش پیدا کند. اما مصرف این داروها باری بر دوش بیمار است. فردی که حدود ۲۰ سالگی دچار اچ‌آی‌وی تشخیص داده شده، ممکن است مجبور شود در طول عمرش بیش از 20 هزار قرص ضداچ‌آی‌وی بخورد. برخی افراد نمی‌توانند این برنامه دارویی را رعایت کنند، درنتیجه عفونت اچ‌آی‌وی عود می‌کند و ویروس به آثار درمان مقاوم می‌شود.
این کارآزمایی در ۵۰ مرکز در آمریکا، کانادا، آلمان، فرانسه و اسپانیا انجام شد.

هنگامی‌که افراد مبتلا به اچ‌آی‌وی تشخیص داده می‌شدند، ابتدا درمان خوراکی برای آنها تجویز می‌شد تا ویروس تحت کنترل درآید. سپس آنها ۹۶ هفته را با مصرف قرص‌های روزانه معمول، تزریق‌های ماهانه یا تزریق‌های هر دو ماه یکبار گذراندند.

نتایج که در مجله پزشکی لنست منتشر شد، نشان داد در پایان این بررسی ۸۴ درصد افراد روی قرص‌های روزانه، ۸۷ درصد افراد روی تزریقات ماهانه و ۹۴ درصد روی تزریقات هر 2 ماه یکبار ویروس در حالت مهارشده باقی‌مانده‌اند. عوارض جانبی ازجمله اسهال و سردرد در همه گروه‌ها مشابه بود.

البته این کارآزمایی هنوز نسبتا کوچک است و کارآزمایی‌های طولانی‌تر و بزرگ‌تر از هم‌اکنون در حال انجام است تا نتایج را ثابت کند. هزینه این تحقیق را شرکت‌های سازنده داروها تامین کردند.

 

انتهای پیام/

درمان میگرن در کلینیک آرامش

درمان میگرن در کلینیک آرامش

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.