معجزه بانداژ‌های جدید برای ترمیم بافت بدن انسان

155

به گزارش خبرنگار طبیب من در بخش «سبک زندگی»؛  دانشمندان ماده زیستی شبيه کاغذ را از اندام‌هایي مثل تخمدانها، رحم، قلب، کبد و عضلات ساخته‌اند که بسیار نازک و قابل انعطاف است. این ماده ویژگی و خصوصیات سلولی عضوی که از آن ساخته شده‌اند را حفظ کرده و می‌تواند در بازسازی و بهبود زخم در بافت‌های بدن انسان نقش مهمی داشته باشند.

درمان میگرن در کلینیک آرامش

«رامیل شاه» استادیار علوم و مهندسی مواد دانشگاه اوانستون ایلینویز در مورد این ماده که شبیه «دستمال کاغذی» است، می‌گوید:« از آنجایی که اجزای تشکیل دهنده این ترکیب به طور طبیعی در اندام یافت می‌شود، بعد از قرار گیری در بدن به راحتی توسط سلول‌ها شناسایی می‌شود».

ایده ساخت این ترکیب زمانی آغاز شد که «آدام جیکوس» یکی از مهندسان مواد دانشگاه ایلینویز، در حین کار بر روی بخش خاصي از تخمدان، متوجه ساختار صفحه یا کاغذ مانند این ترکیب شد. در پي اين مشاهده ایده ساخت ترکیب هاي كاغذي با سایر اعضای بدن به وجود آمد.

«جیکوس» و همکارانش در آزمایشی به برخی اندام‌های حيوانات آزمايشگاهي، ماده دترژنت اضافه کردند. دترژنت برای جدا کردن سلول‌ها و تخریب ماتریکس بین سلولی که در شکل گیری و حفظ اندام نقش دارد، استفاده می‌شود.

این سلول‌ها بعد از منجمد و خشک شدن، تبدیل به پودر شده و سپس برای تولید جوهر با یک ماده حل شونده مخلوط شدند. سپس بعد از پخش کردن و خشک شدن جوهر، این صفحات تبدیل به مواد قابل انعطاف و کاغذ مانند تبدیل شدند. قابلیت خم شدن، تا شدن و برش آسان آنها در جراحی بسیار کاربردی است.

هر کدام از این صفحات حاوی مولکول و پروتئین های زیستی مربوط به عضوی است که از آن ایجاد شده‌اند. در محیط آزمایشگاهی، این کاغذ بافتی می تواند رشد سلول‌های بنیادی بالغ را پشتیبانی کند.

محققان اين طرح معتقدند که این ماده جدید می‌تواند برای مقاصد درمانی استفاده شود. مثلا کاغذ بافتی تشکیل شده از عضلات می تواند به رشد سلول‌های عضلانی کمک کند. تعداد زیادی از عضلات صورت، مسطح و نازک هستند و این کاغذ بافتی می‌تواند به رشد این سلول ها در افراد دچار جراحت یا سوختگی در پوست کمک کند.

کاغذ بافتی می‌تواند به عنوان یک بانداژ داخلی برای کلیه یا رحمی که دچار جراحت و خونریزی شده محسوب شود. همچنین حضور بافت کاغذی تخمدان و تعامل آن با سلول‌های تخمدان می‌تواند در تولید هورمون‌های بلوغ و باروری موثر باشد. این روش در بازسازی هورمون‌های زنانه در افراد مبتلا به سرطان که در اثر شیمی درمانی و رادیوتراپی توانایی تولید هورمون را ازدست دادند، کاربرد دارد.

در حقیقت تبدیل بافت حیوانی مانند کبد، کلیه، قلب و رحم به مواد بیولوژیکی کاغذی و بازگرداندن عملکرد بافت و اندام ها بسیار شگفت انگیزی است. با این حال تحقیقات بیشتری برای درک تاثیر و ایمنی این روش بر روی انسان نیاز است.

 

منبع: Yahoo

انتهای پیام/

درمان میگرن در کلینیک آرامش

درمان میگرن در کلینیک آرامش

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.