آب معدنی‌هایی که سلامت دندان را بر باد می‌دهند!

124

به گزارش خبرنگار طبیب من در بخش «چی و چجوری»؛  بعضی از بطری های حاوی آب معدنی دارای PH مضر و مقدار نا مناسبی از فلوراید هستند. در این مطالعه pH چند برند معروف آب معدنی را بررسی کرده و به نتایج جالب توجهی دست یافته‌ایم.

درمان میگرن در کلینیک آرامش

در حال حاضر می دانیم که مایعاتی مانند نوشابه و قهوه برای سلامتی دندان مضر هستند. در این بین به نظر می رسد بطری‌های آب معدنی بی‌ضرر هستند. اما دندانپزشکان درباره مصرف آب‌های معدنی هشدار دادند. بعضی از معروف ترین برند های آب معدنی pH خطرناک و فلوراید ناکافی دارند که می‌تواند باعث ایجاد حفره یا سوراخ در دندان شوند.

اگرچه یافتن مناسب‌ترین نوع آب معدنی از روی برچسب آنها امکان پذیر نیست، گروهی از محققان به بررسی میزان اسیدیته یا pH آب های معدنی معروف پرداخته اند.

pH معیاری برای اندازه گیری میزان اسیدی یا قلیایی بودن مواد مختلف است که از صفر تا 14 درجه بندی می‌شود. در این حالت، pH برابر با هفت خنثی در نظر گرفته شده و اعداد کمتر از هفت نشان دهنده اسیدی بودن و اعداد بالای هفت بیانگر قلیایی بودن آن ماده است.

در این بررسی 9 برند برتر آب معدنی نتایج زیر منتشر شده است. برندهایی که pH آنها به صفر نزدیک‌تر است اسیدی‌تر هستند و باعث تخریب مینای دندان می‌شوند. همچنین برند های با pH بین هفت تا 14 خاصیت بازی دارند.

*Smartwater: 4

*Aquafina: 4

*Voss: 4

*Dasani: 4

*Poland Spring: 7

*Volvic: 7.5

*Fiji: 8

*Essentia: 8

*Evian: 8.5

طبق گفته های دکتر «اینجونگ جو» از مرکز دندانپزشکی لبخند؛ نوشیدن آب اسیدی به دندان آسیب می رساند. آسیب به مینای دندان از pHهای 5.5 شروع می شود پس بهتر است از نوشیدن مایعات با این pH خودداری کنید.

دکتر «ج.» در ادامه می گوید: «آسیب‌های وارده به دندان با افزایش مقدار مصرف نوشیدنی های اسیدی بیشتر می‌شود. هرچقدر این مایعات مدت زمان بیشتری در دهان باقی بمانند، آسیب بیشتر است. همچنین آب معدنی در مقایسه با نوشابه و قهوه آسیب کمتری به دندان وارد می کنند. به نظر می رسد آب معدنی های Aquafina، Dasani، Smartwater و Voss بدترین نوع و Fiji بهترین برند آب معدنی است».

«فلوراید» یونی با بار منفی است که از مینای دندان محافظت می‌کند. کمبود فلوراید در بطری های آب معدنی میتواند خطرناک باشد. سطح «فلوراید» درآب شیرین و لوله کشی به طور مرتب کنترل می‌شود درحالیکه این نظارت بر بطری های آب معدنی بسیار کمتر است.

«فلوراید» به ویژه برای نوزادن تا 5 سالگی که دندان‌هایشان در حال ساخته شدن است، اهمیت دارد. اگر کودکان به اندازه کافی فلوراید دریافت نکرده و به جای آب لوله کشی از آب معدنی استفاده می‌کند به عارضه ای به نام «هیپو فلورسیس»، شرایطی که نقاطی سفید روی دندان ایجاد می‌شود، دچار می‌شوند.

 

منبع: Dailymailonline

 

انتهای پیام/

درمان میگرن در کلینیک آرامش

درمان میگرن در کلینیک آرامش

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.