طبیب من

کد خبر: 11975
تاریخ انتشار: ۲۳ام مرداد ۱۳۹۶ , ۱۴:۴۹
زنان دارای اضافه وزن پیش از حاملگی برای پیشگیری از تبعات چاقی بر سلامت خود و جنین، اقدام به کاهش وزن کنند.

به گزارش خبرنگار طبیب من در بخش «چی و چجوری»؛ نیک فاینر (Nick Finer) استاد بیمارستان دانشگاهی کالج در لندن در سمینار دو روزه تازه های چاقی و دیابت اظهار کرد: بر اساس یک مطالعه فدراسیون جهانی چاقی، در سال ۲۰۱۱ در ایران، آمار زنان چاق ۲۷٫۷ درصد و مردان چاق ۱۴٫۷ بود، در حالی که این رقم در بسیاری کشورها برعکس و یا در برخی کشورها مساوی است.
وی که از طریق ارتباط تصویری اینترنتی برای حضار در تالار عقیق بیمارستان امام خمینی (ره) تهران سخن می گفت، در ادامه به دو تحقیق ملی در انگلیس اشاره کرد و افزود: مرکز نیازهای مادر و کودک تاثیر چاقی را بر میزان باروری، اثر انسولین بر میزان تخمک گذاری، اندازه جنین و ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی در جنین بررسی کرد.
به گفته این متخصص جراحی جلوگیری از چاقی (باریاتیریک/Bariatric)، یکی از نتایج مطالعات یاد شده حاکی از افزایش احتمال مرگ زنان چاق حین وضع حمل بود؛ به طوری که در این بررسی ها ۲۸ درصد مادران چاق (با BMI بین ۱۴ تا ۳۵) درگذشتند.
فاینر همچنین با استناد به مطالعه ای در بیمارستان رازی اهواز بین سال های ۲۰۰۷ تا ۲۰۱۱ ، توضیح داد: ماکروزومی (افزایش سایز جنین)، سقط جنین و به دنیا آمدن جنین مرده از جمله آسیب های مشاهده شده بین زنان چاق (با BMI بالای ۲۵) است.
استاد بیمارستان دانشگاهی لندن ادامه داد: افزایش تحرک بدنی، کاهش اضافه وزن و بهبود وضعیت سلامت می تواند برای زنان باردار چاق مفید باشد اما در بسیاری موارد این راهکارها جواب نمی دهد و بر این اساس، لازم است که پیش از حاملگی برای کاهش وزن اقدام شود.
عضو افتخاری مرکز ملی پیشگیری از بیماری های قلب و عروق انگلیس همچنین گفت: مطالعات دیگری با نمونه های بیشتری برای تعیین بهتر پیامدهای منفی اضافه وزن بر مادران و جنین بر اساس درجه بندی میزان اضافه وزن همچنین میان اقلیت های قومی و جمعیتی باید انجام شود تا بهتر بتوان راه های درمان را برای این مادران یافت.
به گزارش خبرنگار ایرنا، سمینار دو روزه تازه های چاقی و دیابت به همت پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم علوم پزشکی تهران با همکاری انجمن مطالعه چاقی اروپا و گروه تغذیه بالینی مرکز آموزش و پژوهش بیمارستان دکتر شریعتی از دیروز (شنبه/۲۱ مرداد) در مجتمع بیمارستانی امام خمینی (ره) برپاست.