برای فرار از گرمازدگی چه بخوریم؟

17

به گزارش طبيب من، معمولاً كم‌آبي، نخستين مشكلي است كه با علائم مختلفي مانند سردرد و سرگيجه گريبانمان را مي‌گيرد اما با بالا رفتن دما، بهتر است چه تغييرهايي در عادت‌هاي غذايي‌مان بدهيم تا مشكلات به حداقل ممكن برسند؟

درمان سینوزیت در کلینیک آرامش

وعده‌هاي غذايي‌تان را سبك كنيد
در روزهاي گرم وعده‌هاي غذايي‌تان را سبك ميل كنيد و به‌خصوص در وعده صبحانه ميوه را نيز بگنجانيد.

قهوه و چاي را محدود كنيد
نوشيدني‌هاي كافئين‌دار مانند قهوه و چاي ادرارآور است و سبب از دست دادن آب بدن مي‌شود و خوردن آن در فصل تابستان توصيه نمي‌شود. كاهش مايعات در بدن سبب گرمازدگي مي‌شود و ما همزمان با از دست دادن مايعات در بدن سديم و املاح هم از دست مي‌دهيم بنابراين نمي‌توانيم آب ساده را جايگزين كنيم و يكي از علت‌هايي كه در فصل تابستان مردم مايل به خوردن مايعات شيرين مانند شربت هستند همين امر است.

آب‌ليمو را فراموش نكنيد
در ميان آبميوه‌هاي سنتي، آب‌ليمو مناسب‌ترين است زيرا هم مايعات به بدن مي‌رساند و هم املاح، بنابراين نوشيدن يك ليوان شربت آب‌ليمو همراه خاكشير يا تخم شربتي (به دليل جاذب‌الرطوبه بودن اين دانه‌ها) به رفع كم‌آبي كمك مي‌كند.

مواد قندي كمتر مصرف كنيد
سعي كنيد ميزان دريافت كربوهيدرات روزانه‌تان را به حداقل برسانيد و از خوردن مواد غذايي كه قند بالايي دارند، خودداري كنيد مثلاً مقدار نان و برنج مصرفي‌تان را به حداقل برسانيد. ميوه‌هاي كم قند ميل كنيد.
تا مي‌توانيد ميوه‌هاي آبدار و با قند كم را در ميان وعده‌هايتان بگنجانيد، ميوه‌هايي مانند سيب، زردآلو، هلو، گلابي، آناناس، انبه، توت‌فرنگي و طالبي.

منابع ويتامين C
خوردن مركبات، ميوه‌ها و سبزي‌هاي مملو از ويتامين C نظير پرتقال، كيوي و انواع توت‌ها، كلم و گوجه‌فرنگي به بازتواني بدن بعد از يك روز گرم كمك مي‌كند.
تا مي‌توانيد آب خنك بنوشيد
بررسي‌ها نشان داده‌اند آب خنك بيشتر از آب يخ به رفع تشنگي كمك مي‌كند و باعث مي‌شود بيشتر آب بخوريد. البته اگر كه تمايلي به نوشيدن آب نداريد، مي‌توانيد آبميوه خانگي ميل كنيد؛ مثلاً تكه‌هاي طالبي را با يخ در مخلوط‌كن بريزيد و اين نوشيدني گوارا را بنوشيد.

غذاي سرد تهيه كنيد
بهتر است براي وعده‌هاي غذايي اصلي، غذاهاي سرد يا غذاهايي كه نياز به پخت طولاني ندارند، انتخاب كنيد البته چه بهتر كه قسمت اعظمي از اين غذاها را سبزي‌ها تشكيل دهند زيرا مقدار قابل‌ملاحظه‌اي آب دارند و مي‌توانند تا حدود بسياري نياز شما به آب را تامين كنند.

 

سالاد و ماست بخوريد
خوردن سالاد با غذاي اصلي، به‌خصوص اگر در آن سبزي‌هايي مانند كاهو، خيار و گوجه‌فرنگي باشد، بسيار مفيد است. ماست و دوغ هم از همراه غذاهايي هستند كه به دليل طبيعت سرد و موادمعدني بسياري كه دارند، مصرفشان در روزهاي گرم تابستان توصيه مي‌شود. حتي مي‌توانيد براي آنكه شام سبكي داشته باشيد، كاسه‌اي ماست كم‌چرب را با برشي نان و مقداري سبزي‌خوردن تازه ميل كنيد.

آبدوغ‌خيار بخوريد
از آنجا كه در روزهاي گرم همراه آب، مقدار زيادي املاح نيز از بدن دفع مي‌شود، چه بهتر كه با مصرف خوراكي‌هاي مغذي و آبداري مثل آبدوغ‌خيار املاح از دست رفته‌تان را جبران كنيد. همانطور كه مي‌دانيد همواره مصرف حداقل نمك توصيه مي‌شود اما در روزهاي گرم، براي جبران نمك از دست رفته بدن، مصرف كمي نمك هم بد نيست و مي‌توانيد آن را در مقادير كم به آبدوغ‌خيارتان اضافه كنيد؛ البته فقط در روزهايي كه هوا بسيار گرم بوده و زمان زيادي را در اين آب‌وهوا، بيرون از منزل به سر برده‌ايد.

خوردن خاكشير و شربت به‌ليمو بهترين نوشيدني براي جلوگيري از گرمازدگي است.

 

انتهاي پيام/

درمان سینوزیت در کلینیک آرامش

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.