مردم نگران کیفیت داروهای ایرانی نباشند

139

به گزارش خبرنگار طبیب من در بخش «خبرکده»؛ دکتر رسول دیناروند در مراسم تجلیل از خبرنگاران با بیان اینکه در چهار سال گذشته مردم در حوزه سلامت از عملکرد دولت یازدهم راضی بودند، افزود: رسانه ها وظیفه انعکاس دستاوردها، ناکامی ها ، دغدغه ها و نظرات و پیشنهادات مردم را به عهده دارند.

درمان میگرن در کلینیک آرامش

وی ادامه داد: اگرچه کارهای انجام شده در شان مردم نیست و راهی طولانی با جایگاهی که در شان مردم ایران و کشور ماست در پیش داریم.

دیناروند عنوان کرد: در ابتدای دولت یازدهم با مشکل بحران دارویی در کشور مواجه بودیم و هزینه داروهای وارداتی بالا بود قبل از پایان سال ۹۲ رئیس جمهور در گزارش برنامه ۱۰۰ روزه خود رفع بحران دارویی را یکی از دستاوردهای دولت یازدهم معرفی کرد و برخی اظهار می‌کردند که رفع این بحران مقطعی‌ است اما دیدیم که بحران حل شد و گرانی داروها و کمبود دارویی تکرار نشد و کمبود داروها از ۳۰ تا ۴۰ قلم تجاوز نکرد.

وی افزود: هزینه پرداختی از جیب مردم در حوزه دارو به خصوص برای بیماران صعب‌العلاج ۴۵ درصد بود و در سال ۹۲ به ۱۱ درصد رسید.

دیناروند با بیان اینکه ۴۰۰ تا ۵۰۰ هزار بیمار صعب‌العلاج داریم که هزینه‌های آن معادل یک، سوم هزینه‌های دارویی کشور است، گفت: این در حالی است که اعتبارات تخصیص یافته دولت به وزارت بهداشت کاهش پیدا کرد و ردیف بودجه‌ای حفاظت مالی از بیماران ۲ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان بود و امسال این میزان به ۲ هزار و ۱۰۰ میلیارد رسید همچنین کاهش ۱۵ درصدی داشتیم اما پرداختی‌ از جیب مردم افزایش پیدا نکرده است.

وی ادامه داد: قیمت تجهیزات پزشکی و لوازم مصرفی در کشور بسیار کاهش پیدا کرده است.

دیناروند عنوان کرد: در این دوره قیمت دارو ۲۵ درصد و لوازم پزشکی در حدود ۳۵ درصد کاهش و همچنین قیمت ها کنترل شده است.

رئیس سازمان غذا و دارو با بیان اینکه اولویت وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو سلامت مردم است، افزود: در خصوص سلامت مردم ما به هیچ عنوان مماشات نمی کنیم و میزان روغن پالم، برنج  و نمک و همچنین شکر در غذاهای صنعتی کاهش پیدا کرده است.

دیناروند تاکید کرد: طرح چراغ راهنمای تغذیه در ۹۰ درصد محصولات غذایی اجرا می شود و با کاهش میزان اسید چرب ترانس، نمک و شکر میزان ابتلا به بیماری های قلبی و دیابت و عارضه های مرتبط در بلند مدت کاهش پیدا می کند.

وی تاکید کرد: در تمام فرآورده های غذایی میزان نمک مصرفی به اندازه ۱۰ درصد کاهش پیدا کرده است که اثر بخشی آن در دراز مدت مشخص می شود.

دیناروند اضافه کرد: در چند سال گذشته تلاش زیادی جهت تخریب این سازمان به وسیله افراد سودجو شده که با کمک خدا این کارهای تخریبی از بین رفت و ما به مسیرمان ادامه می دهیم.

رئیس سازمان غذا و دارو با بیان اینکه کاهش واردات داروهای خارجی را در دولت یازدهم شاهد بودیم، گفت: قیمت داروهای وارداتی‌ را کنترل کردیم و تولیدات داخل افزایش پیدا کرد و امیدوارم دستاوردها در حوزه غذا و دارو در دولت دوازدهم افزایش پیدا کند.

دیناروند به سهم صنعت داروسازی‌ از داروهای‌ کشور اشاره کرد و افزود: سهم صنعت داروسازی‌ چهار سال پیش ۶۰ درصد بود و در سال ۹۵ به ۷۰ درصد رسیده است.

وی با اشاره به داروهای های‌ تک‌ گفت: داروهای های‌ تک‌ که اغلب پروتئین‌ها و آنتی‌بادی‌ هستند تولیدات آنها رو به افزایش است، در ۱۵ شرکت دانش‌ بنیان در زمینه داروهای های‌تک‌ وارد عرصه داروسازی کشور شدند و اکنون ۳۰ پروانه بیوتکنولوژی‌ تولید دارو صادر کرده‌ایم و در دولت یازدهم ۸ داروی جدید بیوتکنولوژی‌ و های‌تک در کشور تولید شده که نمونه خارجی انگشت‌شماری دارند.

دیناروند با اشاره به داروهای بیماران خاص و صعب‌العلاج‌، گفت: اغلب داروهای بیماران خاص‌ تولید داخل هستند و ۸۵ درصد بیماران ام‌ اس‌ داروهای پیشرفته‌ های‌تک‌ و تولید داخل هستند.

وی عنوان کرد: ماهیانه ۲ تا ۳ فرآورده جدید در چهار سال اخیر وارد بازار شده و بیش از ۱۰۰ قلم داروی جدید به بازار دارویی کشور افزوده شده است.

رئیس سازمان غذا و دارو با بیان اینکه قیمت ارز مبادله‌ای در چهار سال گذشته بیش از ۱۰ درصد افزایش داشته است، گفت: با وجود افزایش نرخ ارز قیمت داروهای وارداتی افزایش پیدا نکرده و در این زمینه از صنعت داروسازی و وارد کنندگان‌ دارو درخواست کردیم که در اینگونه‌ موارد با وجود فشارهای وارده صبر نشان دهند و کمک‌ کنند تا شاهد افزایش قیمت دارو نباشیم.

وی افزود: اگر مطابق افزایش نرخ ارز قیمت دارو بیشتر می شد شاهد افزایش ۴۰ درصدی قیمت داروهای وارداتی بودیم‌ اما این اتفاق رخ نداد.

دیناروند با اشاره به داروی فاکتور هشت گفت: در سال ۹۲ قیمت داروی فاکتور هشت، ۱۰۰ یورو بوده اما شاهد کاهش قیمت آن در کشور بودیم و تا جایی که بتوانیم باید قیمت ارزی داروها را کنترل کنیم تا قیمت ریالی متناسب با نرخ ارز اصلاح شود.

رئیس سازمان غذا و دارو، عنوان کرد: یکی از سیاست‌های سازمان غذا و دارو در افزایش نرخ داروها این است که در ۶ ماهه نخست سال تغییر قیمت نداشته باشیم، درست است که با این رویه به تأمین کنندگان‌ دارو فشار وارد می‌شود اما پس از اصلاح قیمت دارو در نیمه دوم سال این فشارها برطرف شده و مشکلات حل می‌شود زیرا با افزایش قیمت در ابتدای سال به یک باره‌ مردم با تورم‌ روبرو می‌شوند.

دیناروند با اشاره به توجه به سودآوری صنعت دارو، گفت: در مورد قیمت داروها نمی‌توانیم به گونه‌ای عمل کنیم که تأمین‌ کنندگان دارو عطای‌ آن را به لقایش‌ ببخشند ممکن است در مقطعی فشار به آنها وارد شود اما به طور کلی صنعت داروسازی‌ باید سودده باشد.

وی گفت:قاچاق در کشور ما پدیده منحوسی است، اما با آن مواجه هستیم و به راحتی نمی‌توان آن را از بین برد دولت در چهار سال گذشته تلاش‌های  زیادی برای مبارزه با قاچاق انجام داده و ۵۰ درصد قاچاق در کشور کاهش پیدا کرده است.

دیناروند ادامه داد: در حوزه سلامت تلاش کردیم تا با قاچاق مبارزه کنیم و میزان کشفیات قاچاق شامل مکمل‌ها، محصولات غذایی و داروها سه برابر بیشتر شده و نظارت‌ها بیشتر شده است.

رئیس سازمان غذا و دارو ادامه داد: وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو امکانات محدودی دارند، همچنین کنترل ورودی کشور در دست سازمان غذا و دارو نیست و برای مبارزه با قاچاق در مرزها و سراسر کشور باید همه دستگاه‌ها به خصوص مراجع غذایی و انتظامی کشور با هم تعامل داشته و در این زمینه مبارزه با قاچاق تلاش کنند.

دیناروند با اشاره به برخی اقدامات آسیب رسان به سلامت در برخی اماکن چون آرایشگاه‌ها گفت: جلسه‌ای با تعزیرات به منظور سازمان دهی مانند آرایشگاه‌ها داشتیم و به طور حتم باید در مکان‌هایی که قاچاق و مظاهر آن وجود دارد ورود کنیم، البته امکانات و توان سازمان غذا و دارو محدود است.

وی افزود: در آرایشگاه‌ها نباید دستگاه‌های مانند سلاریوم مورد استفاده  قرار گیرد این دستگاه‌ها مجوز ندارند و سلامت آنها مورد تایید سازمان غذا و دارو نیست و برای مبارزه با آن باید بیشتر تلاش کنیم.

رئیس سازمان غذا و دارو به مشکل میزان آلاینده‌ها در مواد غذایی مصرفی ناشی از سموم شیمیایی اشاره کرد و گفت: در حوزه محصولات کشاورزی دو مشکل عمده داریم و با توجه به اینکه کشاورزی در کشور ما با مشکل کم آبی و حاصل خیزی زمین مواجه است کشاورزان تلاش می‌کنند تا با افزایش مصرف سموم و کود شیمیایی میزان محصولات خود را افزایش دهند.

وی عنوان کرد: میزان سموم غیر مجاز در محصولات کشاورزی یکی از نگرانی‌های وزارت بهداشت است و جلسات متعددی با وزارت جهاد کشاورزی داشتیم تا بتوانیم این معضل را برطرف کنیم.

رئیس سازمان غذا و دارو به آموزش به کشاورزان در زمینه میزان سموم و کود مصرفی اشاره کرد و افزود: ما در سازمان غذا و دارو وظیفه داریم میزان سموم مجاز را تعیین کنیم و بر مجوز ورود سموم محصولات کشاورزی نظارت می‌کنیم.

دیناروند با بیان اینکه ۱۰ درصد محصولات کشاورزی میزان سموم و حد مجاز است، تصریح کرد: در زمینه میزان سموم محصولات کشاورزی وضعیت خوبی نداریم و در حوزه واردات کنترل‌های غذا و دارو صورت می‌گیرد.

وی با بیان اینکه بر سلامت محصولات غذایی وارداتی نظارت دقیق و سخت گیرانه انجام می‌شود، عنوان کرد: در زمینه سلامت محصولات غذایی وارداتی نگرانی نداریم زیرا نظارت‌ها با دقت صورت می‌گیرد اما در محصولات کشاورزی داخلی ساماندهی وجود ندارد.

دیناروند به محصولات کشاورزی فله ای اشاره کرد و گفت: برنج مصرفی مردم بیشتر به صورت فله به فروش می‌رسد و بسته بندی در این محصولات وجود ندارد تا شماره گذاری بر روی این محصولات انجام شود و به همین دلیل نمی‌توان بر این محصولات نظارت کرد اما کشاورزان باید بر سلامت محصولات کشاورزی مراقبت کنند.

رئیس سازمان غذا و دارو با اشاره به کیفیت داروهای تولید داخل و استانداردها، گفت: استانداردهای موجود ما برای  کنترل کیفیت دارو استانداردهای داخلی است و در هیچ جای دنیا استانداردهای جهانی را برای داروهای داخلی در نظر نمی‌گیرند.

وی افزود: سازمان غذا و دارو اجازه تولید فرآورده و دارو کمتر از استانداردهای تعریف شده را نمی‌دهد و سالانه ۱۰ تا ۲۰ درصد قلم دارو از بازار جمع آوری می‌شود و فرقی در خارجی بودن و داخلی بودن آن نمی‌کند.

دیناروند تصریح کرد: در حوزه دارو درست است که سیاست‌های ما حمایت از تولید داخل است، اما روابطی که بر تولید دارو باید حاکم باشد سازش  نمی‌کنیم و در چارچوب ضوابط کنترل‌ها انجام می‌شود.

رئیس سازمان غذا و دارو تصریح کرد: تولید دارو در ایران ژنریک است و وقتی داروی ژنریک تولید شود قیمت آن حداقلی است و بسته بندی آن خوب نیست و در مقایسه با برند بین المللی ظاهر خوبی ندارد و به همین دلیل این حس را به مردم منتقل می‌کند در مقایسه با نمونه خارجی داروی ایرانی کیفیت ندارد، اما از نظر کیفیت در داروهای داخل حق نداریم شک کنیم و مردم نگران نباشد.

وی عنوان کرد: ۹۷ درصد داروی مصرفی در ایران تولید داخل و سه درصد وارداتی است از نظر ارزش ریالی نیز ۷۰ درصد در اختیار تولید داخل است و اگر به کیفیت داروهای ایرانی بی اعتماد باشیم در امنیت روانی در احتکار دارو برای اثر گذاری در روند درمان خلل ایجاد می‌شود.

دیناروند یادآور شد: ۱۰ سال است که برای عضویت در پروتکل پی ای ایکس تلاش می‌کنیم و با توجه به اقدامات انجام شده به زودی به عضویت این پروتکل در می‌آییم که در نتیجه آن شاهد رشد صنعت دارو سازی و افزایش کیفیت داروها در کشور خواهیم بود.

درمان میگرن در کلینیک آرامش

درمان میگرن در کلینیک آرامش

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.