نمک خطری فراتر از فشار خون

85

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی طبیب‌من به نقل از مدیکال ساینس، مصرف زیاد نمک یکی از مهمترین دلایل افزایش فشار خون و یک عامل خطر مستقل برای بیماری‌های قلبی و عروقی و سکته های مغزی است.در این مطالعه حدود چهار هزار و 630 داوطلب 25 تا 64 ساله را بین سال‌های 1979 تا 2002 میلادی در فنلاند مورد بررسی قرار گرفتند و از این افراد تست 24 ساعته استخراج نمک، که یک تست استاندارد برای برآورد نمک مصرفی هر فرد  است، به عمل آمد.

درمان میگرن در کلینیک آرامش

علاوه بر این تست‌های ادرار، اندازه گیری قد، وزن، فشار خون و نمونه خون این افراد گرفته شد و خواسته شد پرسشنامه‌ای برای سنجش رفتار بهداشتی تکمیل کنند. این افراد به مدت 12 سال تحت نظر قرار داشتند.
نتایج نشان داد قلب به هیچ عنوان طرفدار نمک نیست و مصرف زیاد نمک نه تنها بر افزایش فشار خون اثر دارد بلکه یک عامل خطر مستقل برای نارسایی قلبی است.

افرادی که بیش از 13.7 گرم نمک در روز مصرف می‌کنند، در مقایسه با افرادی که کمتر از 6.8 گرم نمک در رزو مصرف می‌کنند، دو برابر بیشتر در معرض نارسایی قلبی قرار دارند در حالی که سازمان جهانی بهداشت مصرف حداکثر دو گرم نمک را در روز پیشنهاد کرده است.
بدن به نمک نیاز دارد. یون های سدیم به حمل و انتقال آب در بدن کمک می کنند و نقش کنترل پالس های عصبی را برعهده دارند. با این وجود، مصرف بیش از اندازه نمک بدن را با مشکلات جدی مواجه می‌کند.
زمانی که نمک زیادی مصرف می‌شود، بدن به منظور شستن نمک، آب بیشتری در خود نگه می دارد که همین امر منجر به افزایش فشار خون می شود. دلیل ورم کردن دست و پا و صورت پس از مصرف نمک نیز همین موضوع است.

همچنین مطالعات اخیر محققان دانشگاه جینان در گوانگجوی چین نشان می دهد مصرف بیش از اندازه نمک، یک عامل موثر در آسیب‌های جدی کبدی در بزرگسالان است و علاوه بر آن، در رشد جنین اختلال وارد می کند.
این مطالعه نشان می دهد نمک باعث تغییر نرخ تقسیم سلولی و افزایش مرگ و میر سلول های کبد می شود و از این طریق در بروز فیبروز کبدی نقش دارد. از طرفی، مصرف غذای شور در مادران باردار، بر رشد جنین تاثیر می گذارد. محققان احتمال می دهند آسیب کبدی ناشی از مصرف بیش از اندازه نمک، به دلیل فرآیندی به نام استرس اکسیداتیو است. استرس اکسیداتیو باعث می شود تعادل بین آنتی اکسیدان ها و رادیکال های آزاد بهم بخورد که این امر منجر به افزایش سلول های التهابی می شود و مرگ سلول های کبد و افزایش احتمال فیبروز کبدی را به دنبال دارد.

انتهای پیام /

درمان میگرن در کلینیک آرامش

درمان میگرن در کلینیک آرامش

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.