عادت‌های دندان‌خراب‌کن را بشناسید/ آدامس بجویم یا نجویم؟

15

به گزارش خبرنگار طبیب من در بخش «سبک زندگی»؛ برخی عادت‌های اشتباه به دندان‌ها آسیب جدی وارد می‌کنند به طوری که تکرار آن‌ها به عقیده بسیاری از کارشناسان، افراد را راهی مطب‌های دندانپزشکی می‌کند.

درمان سینوزیت در کلینیک آرامش

سایت مرجع پزشکی WebMD در مطلبی به معرفی پرخطرترین عادت‌های مخرب دندان پرداخت و فهرست جالبی از آنها را ارائه کرد که به تعدادی از آنها در این قسمت اشاره می کنیم.

آب میوه‌ها

آب میوه‌ها حاوی ویتامین‌ها و آنتی‌اکسیدان‌ها هستند، اما متاسفانه اغلب آب میوه‌ها شکر هم دارند. بعضی از آب میوه‌ها مقادیر مشابهی از شکر به ازای هر وعده نسبت به نوشابه ها دارند. برای مثال، هر وعده آب گازدار با طعم پرتقال تنها 10 گرم شکر بیشتر از آب پرتقال دارد.

میوه‌ها به صورت طبیعی شیرین هستند، بنابراین به دنبال آب میوه‌هایی باشید که شکر افزودنی نداشته باشند. شما می‌توانید میزان قند آب میوه را با افزودن مقداری آب و رقیق کردن آن کاهش دهید.

چیپس‌ها

باکتری‌های موجود در پلاک دندان‌ها نشاسته موجود در غذاها را به اسید تبدیل می‌کنند. این اسید می‌تواند در عرض 20 دقیقه به دندان‌ها آسیب برساند. این اتفاق حتی ممکن است در زمانی طولانی‌تر مثلا در مواقعی که غذا بین دندان‌ها گیر می‌کند و یا زمان‌هایی که میان وعده‌های زیادی می‌خورید، اتفاق بیفتد.

شما باید بعد از خوردن چیپس یا دیگر غذاهای نشاسته‌دار که بین دندان‌ها گیر می‌کنند، مسواک بزنید.

میان وعده‌های پر تکرار

در میان وعده‌ها بزاق کمتری نسبت به وعده‌های اصلی غذایی ترشح می‌شود و ذرات غذایی برای مدت زمان بیشتری بین دندان‌ها باقی می‌ماند. از داشتن میان وعده‌های تکراری و زیاد پرهیز کنید و از میان وعده‌هایی با قند و نشاسته کمتر مانند هویج ورقه شده استفاده کنید.

جویدن مداد

آیا شما هنگام تمرکز بر روی کار یا مطالعه مداد خود را می‌جوید؟ این عادت نیز شبیه خرد کردن یخ با دندان‌ها می تواند باعث لب پر شدن یا شکستن دندان‌ها شود.

زمانی که احساس می‌کنید نیاز به جویدن چیزی دارید، آدامس‌های بدون شکر انتخاب بهتری هستند. آدامس جریانی از بزاق را به راه می‌اندازد که می‌تواند دندان‌ها را مستحکم‌تر کرده و از آنها در مقابل خوردگی مینا محافظت کند.

نوشیدن قهوه  

رنگ تیره قهوه و اسیدیته آن می‌تواند به مرور زمان باعث زرد شدن دندان‌ها شود. خوشبختانه این یکی از ساده‌ترین رنگ شدگی‌های دندان است که توسط روش‌های مختلف سفید کردن بر طرف می‌شود. اگر از تغییر رنگ دندان‌هایتان نگران هستید با دندانپزشک خود صحبت کنید.

سیگار کشیدن

سیگار همانند سایر محصولات تنباکو می‌تواند باعث رنگ شدن دندان‌ها و افتادن آنها در اثر بیماری‌ لثه شود. تنباکو همچنین می‌تواند موجب ایجاد سرطان دهان، لب‌ها و حلق شود. اگر به دنبال یک دلیل دیگر برای ترک سیگار هستید، به لبخندتان فکر کنید.

پرخوری

پرخوری اغلب شامل مصرف مقادیر بیش از حد مواد شیرین است که می‌تواند منجر به پوسیدگی دندان شود.

اسیدهای قوی موجود در استفراغ که ممکن است به علت پرخوری رخ دهد، باعث خوردگی دندان‌ها شده و آنها را ضعیف و شکننده می‌کند.

از طرفی پرخوری می‌تواند منجر به ایجاد مشکلات جدی متعددی برای سلامتی شود که رفلاکس (بازگشت اسید معده به مری) یکی از این موارد است.

منبع: WebMD

انتهای پیام/

درمان سینوزیت در کلینیک آرامش

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.