پای صحبت درمان شدگان قطعی میگرن!

66

به گزارش خبرنگار طبیب من در بخش سبک زندگی، طبق آمار منتشر شده از سازمان بهداشت جهانی، میگرن جایگاه هفتم را میان بیماری‌ها ناتوان کننده انسان دارد؛این بیماری که 11 درصد از جمعیت کشور یعنی حدود 9 میلیون را در برگرفته است؛عوامل ناتوان کننده‌ای از جمله اختلال در روند معمول ارتباطات و تعاملات اجتماعی ، خسارات شغلی و اقتصادی و ناتوانی‌ها روانی برای پیشبرد زندگی شخصی را منجر می‌شود.

درمان میگرن در کلینیک آرامش

آگاهی از موارد فوق و حضور یک بیمار مبتلا به میگرن در خانواده‌ام، محرک آغاز تحقیق و جستجو در باب این مهم شد.

در این مسیر با یک کلینیک چند تخصصی درد به نام کلینیک چند تخصصی درد آرامش تهران آشنا شدم؛این کلینیک نخستین و تنها کلینیک در ایران و خاورمیانه است که بطور تخصصی از سال ۸۸ فعالیت خود را بر مقوله میگرن با هدف کسب راهی برای درمان این بیماری ناتوان کننده متمرکز کرده است؛ بررسی بیشتر اقدامات و دستاوردها این کلینیک  مرا به این نتیجه رساند که برخلاف باور عموم مردم میگرن به طور قطع درمان‌پذیر است.

به منظور بررسی بیشتر موضوع، به مصاحبه با دو بیمار از مراجعه کنندگان این کلینیک پرداختم؛یکی از آن‌ها به تازگی به درمان قطعی میگرن دست یافته است و دیگری در نیمه این راه درمانی قرار دارد.

میگرن برای فردی که اکنون از درمان شدگان قطعی این کلینیک به شمار می‌آید از هفت سال پیش آغاز شده بود؛ سال 1389 اولین آسیب میگرن،یعنی  افت تحصیلی، خود را نشان داد.نبود آگاهی‌ها لازم در خصوص علت این سردردها و گمان‌ها گوناگون از جمله احتمال آسیب چشمی و تشخیص‌ها نادرست در مورد این سردردها وی را از درمان نا امید کرد.این سردردها منجر به کنارگذاشتن درس و تحصیل وی پس از شرکت در 2 دوره آزمون کنکور و نتیجه نگرفتن از آن شد.

وی ادامه داد:پس از مراجعه به متخصص مغز و اعصاب و استفاده از چندین دارو از نام بیماری خود آگاه شدم.به دلیل نداشتن شرایط جسمانی مناسب برای ادامه تحصیل مجبور به گذراندن دوره سربازی شدم.پس از اتمام خدمت سربازی ناامید از ادامه تحصیل به کار روی آوردم؛با پیگیری یکی از اقوام نیز در یک دستگاه دولتی مشغول به کار شدم.روزی در میان روزنامه‌ها موجود در محل کارم با آگهی کلینیک آرامش مواجه شدم.در ابتدا درمان میگرن برایم غیر قابل باور بود.پس از تحقیقات لازم با وجود ناامیدی کامل از درمان به کلینیک مراجعه کردم.

این بیمار بهبود یافته کلینیک با اشاره به این آیه از قرآن «وَاسْتَعِينُواْ بِالصَّبْرِ وَالصَّلاَةِ» گفت: صبر و توکل به خدا را در دوره درمان خود در پیش گرفتم.الطاف بی‌شائبه کارکنان و خدمات درمانی تاثیرگذار آنان از جمله بُخور،  مشاوره‌ها سبک زندگی مانند تنظیم خواب و تغذیه مرا  به نتیجه دلخواه که همان درمان قطعی میگرن بود، هدایت کرد.

در پایان احساس خود را از بازگشت سلامتی‌اش اینگونه توصیف کرد:اکنون پس از گذراندن سال‌ها سختی این درد که لحظه لحظه زندگی‌ام را فرا گرفته بود، بر این باور هستم که تا مزه درد را نچشی قدر لحظات سلامتی خود را نمی‌دانیم؛اکنون زندگی برایم زیبا شده است.

در ادامه با یک مادر مبتلا به میگرن که اکنون تحت درمان است، به گفت‌و گو پرداختم وی درخصوص سابقه بیماری‌اش گفت: سردردها میگرنی که از 26 سالگی‌ام آغاز شد به دلیل پیشینه ارثی که در اقوام درجه یک خانواده‌ام وجود داشت، امر غیر معمول نبود؛اما با گذشت زمان و بهبود نیافتن این بیماری، به مشکل بزرگی تبدیل شد.چراکه آن‌ها پس از گذشت زمان به سلامتی نسبی دست یافته بودند.

وی این بیماری را در روند زندگی‌اش بسیار تاثیر گذار دانست و ادامه داد: سردردها شدیدم برنامه‌ریزی‌ها کاری و شخصی‌ام را تحت شعاع قرار داده بود.زیرا با کمبود خواب سردردها میگرنی‌ام آغاز می‌شد و گاهی تا یک هفته به طول می‌انجامید.عوامل دیگری نیز مانند استشمام بوها تند سیگار، غذا و عطر و نورها شدید باعث بروز یا تشدید میگرن می‌شد.

این فرد نحوه آشنایی خود با کلینیک را یک سال پیش، از طریق مشاهده برنامه تلویزیونی که از یک دارو درمانی میگرن حکایت می‌کرد،اعلام کرد و افزود:پیش از مراجعه به این کلینیک تحت نظر متخصص اعصاب و روان بودم اوایل روند رو به بهبودی بود؛اما با گذشت زمان اثر و مقدارها داروها کم و کمتر شد. به دلیل بارداری‌ام نیز به ناچار از مصرف داروها تسکین‌دهنده پرهیز کردم.

بیمار تحت درمان این کلینیک با اشاره به پایان یافتن فاز اول دوره درمانی‌اش از روند کاهش سردردها میگرنی خود گفت و از این طریق رضایت خود از کلینیک را اظهار داشت.

وی در پایان استفاده از داروها و درمان‌ها گیاهی را جایگزین مناسبی برای داروها پر عوارض شیمیایی دانست.

داروها شیمیایی ضمن اثر بخشی موقت برای فرد بیمار عوارض خطرناک و حتی مرگباری را به همراه دارد.از جمله این عوارض می‌توان به خطر ایست قلبی و سکته، آسیب به کبد و کلیه، تشدید وضع آسم یا آلرژی و بروز تشنج  اشاره کرد.علاوه بر عوارض گفته شده، برخی از آن‌ها برای بعضی از بیماران که در کنار میگرن به بیماری‌ها قلبی- عروقی و دستگاه گوارش و تنفسی مبتلا هستند غیر قابل تجویز است.در حالیکه داروها گیاهی عوارض و ممنوعیت کمتری در مقایسه با داروها شیمیایی دارا هستند.چه بسا این عامل را می‌توان دلیل روی آوردن روز افزون افراد به داروها و درمان‌ها گیاهی دانست.

گزارش از بهار عسگری

انتهای پیام/

درمان میگرن در کلینیک آرامش

درمان میگرن در کلینیک آرامش

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.