سومین بیماری شایع جهان را بشناسید!

92

فرید سمسارها دکترا بیوفیزیک، مدیر درمان کلینیک چند تخصصی درد آرامش تهران و مدیر تحقیق و توسعه علمی شرکت میم دارو در گفت‌و گو با خبرنگار طبیب من در بخش سبک زندگی؛ در خصوص  میگرن، انواع سردردها و شیوه‌های تشخیص آن‌ها گفت:چندین نوع سردرد وجود دارد که میگرن یکی از انواع آن‌ها است. به طور کلی سردردها را می‌توان  به چهار دسته سردرها میگرنی، سردردهای تنشی (Tension) ، سردردهای خوشه‌ای (cluster Headache) که شدت بالایی دارند و سایر سردردها (Other Headache) که انواع گوناگون از سردردها را شامل می‌شود، تقسیم کرد.

درمان میگرن در کلینیک آرامش

به گفته سمسارها چندین معیار برای تشخیص سردرد میگرنی و تفاوت آن با سایر سردردها وجود دارد. به طور معمول سه شاخص اصلی برای تشخیص سردردها میگرنی وجود دارد که به اصطلاح شاخص وخامت نام دارد.یکی از این شاخص‌ها، مدت زمان سردرد و مورد دیگر آن شدت سردرد است.به عبارتی امتیاز فرد بیمار به سردرد خود از میان اعداد یک تا ده شدت آن را بیان می‌کند.

وی ادامه داد:یک شاخص کلی نیز وجود دارد که معیار اندازه‌گیری نوع سردرد نیست؛ بلکه شاخصی برای تشخیص وخامت بوده که میزان رخداد (frequency) سردرد است؛ به این معنا که امکان دارد فردی در تمام طول سال فقط یکبار دچار سردرد شده باشد؛ برای تشخیص میگرن 2 شاخص شدت(intensity) و مدت زمان (Duration) به علاوه  علائم بالینی همراه با سردرد مورد توجه است.

سمسارها اضافه کرد: سردردها میگرنی به طور معمول بین چهار الی 72 ساعت به طول می‌انجامند.به این معنا که اگر فرد مبتلا به میگرن تحت هیچ گونه دارو و درمانی نباشد مدت زمان سردرد وی حداقل چهار ساعت است.افرادی که سردرد آن‌ها تنها نیم ساعت به طول می‌انجامد با وجود شدت آن، سردرد میگرنی محسوب نمی‌شود.

مدیر درمان کلینیک چند تخصصی درد آرامش تهران عنوان کرد: گاهی مدت زمان سردردها میگرنی بیش از 72 ساعت به طول می‌انجامد یعنی فرد در کل سال دچار سردرد است.که در این صورت فرد به سردرد میگرنی مزمن (daily headache chronic )دچار شده است.

وی در اشاره به شدت این سردردها گفت: به طور معمول به چند دسته  خفیف، متوسط، شدید و بسیار شدید تقسیم شده است؛برای مثال سردردها با امتیاز صفر تا2 سردرد خفیف، امتیاز سه تا پنج متوسط، 6 تا هشت شدید و امتیاز هشت تا ده بسیار شدید نامگذاری شده‌اند.

دکترا بیوفیزیک ادامه داد:سردردها میگرنی به طور معمول در حیطه متوسط تا شدید قرار دارند.سردردها بسیار شدید که فرد را به گریه می‌اندازد و باعث مراجعه متعدد وی به اورژانس می‌شود از نوع سردردها خوشه‌ای (cluster Headache) هستد.زمانی تفکیک این 2 نوع سردرد ( میگرن و خوشه‌ای) دشوار می‌شود که بیمار، میزان درد خود را بسیار شدید توصیف می‌کند. به همین منظور تنها افراد متخصص توانایی تشخیص نوع سردردها را دارند.

سمسارها اضافه کرد: سردردها معمولی با امتیاز صفر تا 2 سردردها خفیف هستند که در عملکرد روزانه فرد اختلال ایجاد نمی‌کند و گاهی با مصرف چای و قهوه بهبود می‌یابد.این نوع سردردها به طور معمول نیز متاثر از فعل و انفعالات متابولیک هستند.

وی علاوه بر معیارهای شدت، مدت زمان و وخامت سردردها علائم بالینی فرد را نیز در روند تشخیص میگرن موثر خواند و افزود: این علائم شامل شرایط و حالاتی است که با یک سردرد میگرنی همراه است؛ به حالات و احساساتی که فرد در فاصله زمانی پنج الی بیست دقیقه پیش از بروز سردرد دچار می‌شود و از این رو به وقوع سردردش پی می‌برد اورا (aura) می‌گویند. برای مثال استشمام بو نامعمول، حساسیت به نور و صدا یا احساس گزگز شدن در نواحی دست و پا پیش از بروز سردرد از این حالات به شمار می‌آید.

به گفته سمسارها غالب افرادی که علائم اورا دارند میگرنی محسوب می‌شوند.  در واقع 25 درصد افراد مبتلا به میگرن اورا دارند و این علائم می‌تواند در روند تشخیص، تاثیر گذار باشد.

دکترا بیوفیزیک، ناحیه درد را در تشخیص نوع سردرد موثر خواند و تشریح کرد:چنانچه درد از ناحیه پس‌سر شروع شده و به سمت لب آهیانه‌ای ادامه یابد سردرد میگرنی محسوب نمی‌شود.افرادی که در نواحی گونه یا پیشانی درد احساس می‌کنند به سردردها سینوسی مبتلا هستند.ویژگی شاخص سردردها میگرنی احساس درد در یک نیمکره از سر آن‌ها است.البته ممکن است نیمکره درگیر درد متغیر باشد یا ثابت بماند.

وی با اشاره به حالاتی که در حین سردرد رخ می‌دهد، گفت: حالت تهوع به هنگام سردرد حتی اگر منجر به استفراغ نشود از مشخصه‌های کلیدی تعیین کننده سردردها میگرنی است.

مدیر درمان کلینیک چند تخصصی درد آرامش تهران افزود :نخستین اقدام متخصص پس از معاینه بالینی مراجعه کننده تهیه نوار مغز (E.E.G) به عنوان یک آزمایش تکمیلی برای  تشخیص هرچه بهتر بیماری است.

به گفته سمسارها طبق آمار ارائه شده توسط سازمان بهداشت جهانی بیماری میگرن هفتمین بیماری ناتوان کننده انسان معرفی شده است. این بیماری ضمن تاثیرات سوء که بر زندگی شخصی و تعاملات اجتماعی افراد مبتلا از جمله از دست دادن موقعیت‌ها شغلی و تحصیلی و نبود انرژی لازم برای ارتباط مثبت با فرزندان و خانواده و دوستان‌شان می‌شود؛مبتلا شدن فرد به سردردها تنشی و دیگر انواع سردردها را نیز به همراه دارد.

وی تفاوت سردردها سینوسی با سردردها میگرنی را تجمع مایعات میان بافتی در حفرات ناحیه سر، بروز عفونت و درد در ناحیه استخوان‌ها صورت دانست و افزود:.به طور معمول افراد دچار سردردها سینوسی خلط غلیظ پشت حلقی داشته اما بیماران میگرنی، آبریزش بینی غیر عفونی دارند.

مدیر درمان کلینیک چند تخصصی درد آرامش تهران اظهار کرد:بیماری میگرن تنها در ناحیه سر رخ نمی‌دهد. در برخی افراد شاهد بروز میگرن‌ شکمی و یا مقعدی هستیم.بیماری میگرن یک بیماری سیستمیک است؛ درصورتی که مدت‌ها به غلط گمان می‌شد ترکیب سیستم عصبی و عروقی  و یا باریک و پهن شدگی قطر عروق است.

مدیر تحقیق و توسعه علمی شرکت میم دارو، میگرن را براساس طب ابن سینا یک بیماری ناشی از افزایش رطوبت و سرما در ناحیه دِماغ (ناحیه کلی سر) تعریف کرده و اضافه کرد: به نظر می‌رسد علت شمار بسیار مبتلایان میگرن در نواحی شمالی کشور با این تعریف ابن سینا از میگرن قابل توجیه باشد.

وی ادامه داد:گذشتگان نیز علت میگرن را نبود تعادل در اخلاط چهارگانه بدن خواندند؛ طبق این موضوع نیز سبک زندگی بویژه خوراک وآب و هوا در بروز میگرن موثر است.

وی با اشاره به برخی مقالات اظهار داشت: داشنمندان ژن‌ها ویژه‌ای در موقعیت‌ها مشخص از کروموزوم‌ها انسان که مسئول میگرن هستند را شناسایی کرده‌اند.برخی بیماری‌ها میگرنی وراثتی هستند و در ژن اقوام درجه یک فرد مبتلا به آن مشاهده می‌شود.در برخی موارد شاهد موقعیت فراتر از ژن‌ها هستیم که آن سبک زندگی است؛زیرا عملکرد بیماری میگرن ناشناخته و به زندگی مدرن بسیار وابسته است. در نوزادان مبتلا به کولیک احتمال ابتلا به میگرن در سنین  بالا وجود دارد.

به گفته سمسارها میگرن می‌تواند متاثر از سبک زندگی یا وراثت باشد.

وی در پایان خاطر نشان کرد: آمار8 درصدی میگرن از پانزده سال پیش در کشور به میزان 11.2 درصد افزایش یافته است. در دنیا نیز شاهد افزایش آمار مبتلایان میگرن هستیم.در نواحی اسکاندیناوی و نواحی که در آن زاویه تابش خورشید کم است آمار میگرن افزایش می‌یابد؛ همچنین با افزایش زاویه تابش خورشید در کشورها عربی آمار افراد مبتلا به میگرن حدود 24 درصد است.در اروپا نیز این آمار 17-18 درصد بیان شده است.در امریکا نیز 12-13 درصد جمعیت دچار میگرن هستند.این حجم بالا جمعیت در دنیا نشان از پیچدگی این بیماری دارد.

 

انتهای پیام/

درمان میگرن در کلینیک آرامش

درمان میگرن در کلینیک آرامش

1 نظر
  1. سپهر می گوید

    بسیار عالی ?

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.