تاسیس اولین کلینیک پمپ انسولین در ایران

401

به گزارش خبرنگار طبیب من در بخش خبرکده؛ سعید کلباسی فوق تخصص غدد و دیابت، در مراسم افتتاح اولین کلینیک پمپ ایران که عصر امروز در این کلینیک برگزار شد، گفت: مشکل بزرگ ما در ایران در زمینه پمپ انسولین به پزشکان مربوط است نه مردم؛ زیرا با پمپ انسولین آشنا نیستند.

درمان میگرن در کلینیک آرامش

به بیان وی پیش از سال 1920 میلادی هر بیمار مبتلا به دیابت فوت می‌کرد.این افراد پس از گذشت تنها چند هفته وزن زیادی از دست می‌دادند.

کلباسی افزود:درسال 1920 میلادی 2 فیزیولوژیست در کانادا به همکاری با یکدیگر ‌پرداختند که نتیجه آن تولید انسولین بود؛ که به این واسطه موفق به دریافت جایزه نوبل1921 شدند.پس از آن، دیگر بیمار دیابتی فوت نمی‌کرد.

این فوق تخصص غدد و دیابت سابقه شناخت این بیماری را به زمان ابن‌سینا نسبت داد.

وی ادامه داد:در ابتدا محلول انسولین بسیار بزرگ و دردناک بود و به اندازه امروز خالص نشده بود.همچنین، سرنگ‌ها آن نیز بسیار بزرگ بودند.فردربا داشتن سختی فراوان به زندگی خود ادامه می‌داد.پس از 1940 مرگ و میر بر اثر دیابت شدت یافت و علت آن بروز هیپوگلیسمی بود؛گاهی وجود ناخالصی بالا در انسولین منجر به افزایش دوز آن می‌شد و مرگ و میر بر اثر افت قند خون را افزایش می‌داد.

کلباسی تصریح کرد:به همت یک پروفسور دانمارکی NPH کشف شد.ترکیب پروتامین را به انسولین کریستال اضافه کردند که باعث ماندگاری طولانی‌تر انسولین در زیر پوست شد.

به گفته وی در دهه هفتاد به فکر تولید دستگاه جایگزین سوزن افتادند که بتواند به تدریج انسولین را وارد خون کند .پمپ‌ها اولیه، مانند کوله پشتی بسیار بزرگ و سنگین بودند.پس از آن نیز با پیشرفت تکنولوژی پمپ‌ها بسیار کوچک تولید شد.

فوق تخصص غدد و دیابت اظهار کرد: پیشرفت فناوری در این زمینه به این سمت حرکت می‌کند که پمپ داخل بدن کار گذاشته شود و با حرارت بدن از بین نرود.این آینده دیابت است.

کلباسی افزود: از سال 2000 که انسولین‌ها آنالوگ تولید شد تحول جدیدی در درمان دیابت رخ داد.اسیدهای آمینه E51 را عوض کرده و آنالوگ‌ها، لانتوس و انواع دیگر تولید شد؛ پیشرفت و تولید در این زمینه همچنان ادامه دارد.

وی خاطر نشان کرد: دنیا به سمت درمان دیابت توسط پمپ حرکت می‌کند.پمپ‌ها روز به روز جدید و هوشمند می‌شوند و توانایی کنترل قند خون را دارند.این حرکت پمپ‌ها به سمت لوزالمعده مصنوعی است.

این فوق تخصص غدد و دیابت ادامه داد: مشکل ما مردم ما نیستند پزشکان ما هستند؛زیرا در این موردبه خاطر سختی‌های آن جبهه‌گیری می‌کنند. مسئله دیگر نبود آگاهی در این مورد میان بیماران و پزشکان است.البته هزینه بالا آن نیز عامل مهمی است. گفتنی است که برای همه افراد پمپ تجویز نمی‌شود؛تنها برای افرادی که با وجود تزریق انسولین، قندشان تنظیم نمی‌شود و ازسوزن می ترسند پمپ انسولین پیشنهاد می‌دهیم.این پمپ‌ وسیله ای است که در تمام دنیا اثرش ثابت شده و قند را بدون نوسان شدید کنترل می‌کند

این مرکز با داشتن پزشک ها متخصص تغذیه، قلب و عروق، غدد اطفال و بزرگسال، چشم ‌پزشک و روانشناس آشنا با پمپ به بیماران و خانواده هایشان مشاوره و آموزش می دهد.

پروفسور زیگلر که در این مراسم شرکت داشت، طی سخنانی گفت:در آلمان چند سال است که پمپ تحت پوشش بیمه قرار گرفته است. در انگلستان نیز کمتر از 17 درصد که شامل افراد خاص است.

کلباسی در ادامه صحبت‌های زیگلر خاطر نشان کرد: لازم است ما نیز در ایران برای افراد خاصی پمپ را تحت پوشش بیمه قرار دهیم.

 

انتهای پیام/

درمان میگرن در کلینیک آرامش

درمان میگرن در کلینیک آرامش

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.