تغییر آینده مهاجرت و سرمایه گذاری در امنیت غذایی و توسعه روستایی

96


درمان میگرن در کلینیک آرامش

به گزارش خبرنگار طبیب من در بخش خبرکده؛ بهروز جنت، مدیر کل امور غذایی، آرایشی و بهداشتی کشور در همایش ملی روز جهانی غذا که امروز در سازمان غذا و دارو کشور برگزار شد، گفت: باید با استفاده از  نشان ایمنی سلامت که برخی از آن‌ها به منظور ارتقا ایمنی بهره می‌برند، به تشویق تولید کننده‌ها پرداخت.

وی ادامه داد:ما هر ساله به رفع یک موضوع می‌پردازیم.در این زمینه می‌توان تمرکز برای کاهش نمک موجود در فرآورده‌های غذایی، افزایش کربوهیدرات‌ها سالم و کاهش اسید چرب ترانس را نام برد.

وی زمینه  فعالیت سال جاری این سازمان را بر رفع کمبود ویتامین D و D3 اعلام کرد و افزود:ابتدا تصور می‌شد که ما فقط در زنان شاهد بروز پوکی استخوان هستیم؛ اما امروزه شاهد بروز این بیماری در آقایان نیز هستیم.زیرا تمامی افراد امروزه کمتر در معرض مستقیم نور آفتاب قرار دارند؛این امر یا به دلیل سبک زندگی افراد یا به دلیل آلودگی هوا است که اشعه UV بیشتر در دسترس افراد قرار می‌گیرد.گفتنی است این مسئله امروزه یک موضوع ملی و جهانی به حساب می‌آید.

به گفته جنت امسال نشان ایمنی سلامت بیشتر به شرکت‌ها و محصولاتی تعلق می‌گیرد که مشغول به غنی سازی محصولاتشان با ویتامین ‌D3 هستند.

مدیر کل امور غذایی، آرایشی و بهداشتی تصریح کرد:ما در تلاش استفاده از سیستم‌ها تشویقی هستیم.اهمیت این نشان به خارج از مرزهای کشور نیز گسترش یافته است؛بطوری که برخی صادرکننده‌ها و خریداران محصولات، تنها از کالاها دارای این نشان حمایت می‌کنند.این موضوع نشان‌دهنده تلاش، سختگیری و همکاری وزارت بهداشت و صنعت بوده که مورد توجه سازمان بهداشت جهانی نیز قرار گرفته است.

محمد هاشمی، مدیر روابط عمومی سازمان غذا و دارو و دبیر اجرایی این همایش شعار جهانی امسال را” تغییر آینده مهاجرت و سرمایه گذاری در امنیت غذایی و توسعه روستایی” اعلام کرد و شعار ملی کشور را “تغییر و اصلاح الگوی تغذیه برای حفظ و ارتقا سلامت” خواند.

جنت دلیل انتخاب این شعار ملی را انجام اقدامات مهمی در زمینه ارتقا سلامت و اصالت به خصوص در حوزه لبنیات و فراورده‌های گوشتی که هر کدام چند سال زمان برد، انجام گرفته است.

وی با اشاره به تاثیرگذاری اطلاع رسانی اظهار کرد:تا زمانی که خوبی و بدی مسئله‌ای در ذهن مردم جا نگیرد ما نمی‌تواینم اقدامات گسترده‌ای انجام دهیم.

مدیر کل امور غذایی، آرایشی و بهداشتی کشور ادامه داد: هیچ کالایی در حوزه بهداشتی، آرایشی و غذایی در بازار وجود ندارد که فاقد برچسب اصالت دارو باشدکه در غیر اینصورت مورد تایید این سازمان نیست.برخی تولید کننده‌ها به بهانه نپرداختن عوارض گمرک محصولات تقلبی خود را به اسم جنس اصل به فروش می‌رسانند. این در حالی است که بیش از 95 درصد آن‌ها تقلبی است؛ که اگر هم اینچنین نباشد هیچ پاسخگویی پشت این کالاها نیست.شرکت‌ها خارجی نیز به این دلیل که آن محصول را به مقصد ایران صادر نکرده‌اند، ضمانت نمی‌کنند.

وی افزود: وزارت بهداشت در این زمینه 7-8 سال به فعالیت پرداخته و در نهایت برای مبارزه و جلوگیری از گسترش افراد متخلف در این زمینه که به جعل برچسب اصالت کالا پرداختند به ایجاد یک سامانه پیامک پرداختند. افراد می‌توانند با ارسال کد محصول به شماره 20008822 از اصالت کالا خریداری کرده خود اطمینان کسب کنند.البته گفتنی است افراد متخلف نیز یک سامانه پیامکی برای کنترل برچسب اصالت کالا ایجاد کرده‌اند؛ که خوشبختانه قابل پیگیری است.

وی خاطر نشان کرد:در 6 ماه گذشته 9 مورد کشف شده را با پیگیری وزارت اطلاعات و قوه قضاییه کشف و متخلفین دستگیر شده‌اند.

وی در پایان مردم را بهترین داور برای کنترل اصالت و کیفیت محصولات دانست و یاد آور شد: این مردم هستند که به استفاده طولانی از یک محصول می‌پردازند.

 

انتهای پیام/

درمان میگرن در کلینیک آرامش

درمان میگرن در کلینیک آرامش

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.