عادت‌های دندان خراب‌کن/ پاستیل را در این شرایط نخورید!

25

به گزارش خبرنگار طبیب من در بخش «سبک زندگی»؛ برخی عادت‌های اشتباه به دندان‌ها آسیب جدی وارد می‌کنند به طوری که تکرار آن‌ها به عقیده بسیاری از کارشناسان، افراد را راهی مطب‌های دندانپزشکی می‌کند.

درمان میگرن در کلینیک آرامش

سایت مرجع پزشکی WebMD در مطلبی به معرفی پرخطرترین عادت‌های مخرب دندان پرداخت و فهرست جالبی از آنها را ارائه کرد که تعدادی از آنها در بخش اول آورده شد.

ادامه این فهرست به شرح زیر است:

جویدن یخ

یخ یک ماده طبیعی و بدون قند است، بنابراین ممکن است بی‌ضرر به نظر برسد.اما جویدن ان می‌تواند باعث ترک خوردن یا لب‌پر شدن دندان‌های شما شود. و اگر این کار باعث تحریک بافت‌های نرم داخل دهان شود، می‌تواند دندان دردهای پی در پی به دنبال داشته باشد.غذاهای سرد و داغ می‌تواند باعث ایجاد دردهای لحظه‌ای و حاد و یا دندان درد‌های طولانی مدت شود. دفعه بعدی که تمایل به جویدن یخ داشتید، به جای آن از آدامس استفاده کنید.

ورزش کردن بدون استفاده از محافظ دهان

چه فوتبال بازی می‌کنید یا هاکی یا دیگر ورزش‌هایی که در آن‌ها برخورد فیزیکی وجود دارد، بدون استفاده از محافظ دهان وارد بازی نشوید. محافظ دهان قطعه‌ای پلاستیکی است که از ردیف بالایی دندان‌ها محافظت می‌کند. بدون استفاده از این محافظ ممکن است طی برخوردهای خشن حین بازی دندان‌های شما شکسته و یا از جا کنده شود. می‌توان محافظ‌های دهانی را که قابلیت تنظیم دارند از فروشگاه‌ها خریداری کرد و یا اینکه یک محافظ دهانی مختص شما توسط دندانپزشکتان ساخته شود.

شیشه‌های شیر

هیچ وقت برای محافظت از دندان‌ها زود نیست. شیشه شیری که در هنگام خواب به کودکان می‌دهید، می‌تواند باعث پوسیدگی زودهنگام دندان هایشان شود. ممکن است کودک با شیشه شیر در دهانش به خواب رود و این باعث می‌شود که دندان‌هایشان در تمام طول شب در مجاورت مواد قندی باشد. بنابراین بهتر است در هنگام خواب به کودکان شیشه شیر ندهیم.

سوراخ کردن زبان

سوراخ کردن زبان ممکن است، مد باشد اما گاز گرفتن گل میخ‌های فلزی می‌تواند باعث شکستن دندان شود. سوراخ کردن لب‌ها هم خطر مشابهی دارد. هنگامی که فلز به لثه برخورد می‌کند، می‌تواند باعث آسیب دیدن لثه شود که منجر به از دست دادن دندان می‌شود.

برخی باکتری ها در دهان زندگی می‌کنند، بنابراین سوراخ کردن زبان احتمال ایجاد عفونت و زخم را در دهان افزایش می‌دهد. همچنین احتمال دارد هنگام سوراخ کردن زبان، رگ‌های خونی بزرگی که در آن قرار دارند پاره شده و خونریزی شدیدی ایجاد کنند. در نهایت برای آگاهی از مخاطرات این کار برای سلامتی با دندانپزشک خود صحبت کنید.

ساییدن دندان‌ها روی هم

ساییدن دندان‌ها روی هم یا دندان‌ قروچه در خواب می‌تواند به مرور زمان باعث تخریب مینای دندان شود. این موارد اغلب به علت استرس یا عادت‌های خواب به وجود می‌آیند و کنترل آنها دشوار است. خوداری از مصرف غذاهای سفت و سخت در طول روز می‌تواند به کاهش درد و آسیب ناشی از این عادت‌ها کمک کند. استفاده از محافظ دهان در هنگام خواب می‌تواند از آسیب رسیدن به دندان‌ها در اثر دندان قروچه جلوگیری کند.

آب‌ نبات‌های سرماخوردگی

فقط به دلیل اینکه آب نبات‌های ضد سرفه و سرماخوردگی در حیطه پزشکی به فروش می‌رسند به معنی بی ضرر بودن آنها نیست. اکثر آنها حاوی شکر هستند. بنابراین وقتی گلو خود را به وسیله این آب نبات‌های لوزی شکل تسکین دادید، حتما دندان‌های خود را به خوبی مسواک کنید. شکر را چه از طریق آب نبات‌های سرماخوردگی دریافت کنید چه از طریق آب نبات‌های سفت، میتواند با پلاک‌های چسبنده‌ای که روی دندان های شما را پوشانده واکنش دهد. آنگاه باکتری ‌های موجود در پلاک، قند را به اسید تبدیل می‌کنند و این اسید مینای دندان را از بین می‌برد و حفره ناشی از پوسیدگی ایجاد می‌شود.

پاستیل

تمام مواد قندی باعث پوسیدگی دندان می‌شوند اما بعضی آب نبات‌ها می‌توانند بیشتر پوسیدگی ایجاد کنند. آب نبات‌هایی که به دندان ها می‌چسبند، قند و اسیدهای تولید شده را برای ساعت‌ها در تماس با مینای دندان قرار می‌دهند.

اگر برای نداشتن روز یکسان و کسل کننده حتما باید شکلات‌های چسبنده بخورید، آنها را به جای اینکه جداگانه مصرف کنید، همراه وعده‌های غذایی بخورید. بزاق بیشتری که طی صرف غذا تولید می‌شود به شسته شدن قطعات شکلات و اسیدها از روی دندان‌ها کمک می‌کند.

نوشابه‌های گازدار

وقتی بحث مواد قندی پیش می‌آید، تنها آب نبات‌ها مقصر نیستند. نوشابه‌ها می‌توانند بیش از 11 قاشق چایخوری شکر به ازای هر وعده مصرفی داشته باشند. همچنین نوشابه‌های گازدار حاوی فسفریک‌اسید و سیتریک‌اسید هستند که تاثیر منفی روی مینای دندان هستند. نوشابه‌های غیر الکلی که شکر ندارند ممکن است حاوی شیرین‌کننده‌های مصنوعی باشند که حتی اسید بیشتری تولید می‌کنند.

باز کردن بسته‌ها با دندان‌ها

باز کردن در بطری‌ها یا بسته‌های پلاستیکی با دندان شاید راحت به نظر برسد اما این کار دندانپزشکان را عصبانی می‌‌کند. استفاده از دندان‌ها به عنوان ابزار می‌تواند باعث لب پر شدن یا شکستن آنها شود. به جای آن از قیچی یا درب باز کن دستی استفاده کنید. در آخر، دندان‌های شما فقط باید برای غذا خوردن استفاده شود.

نوشیدنی‌های ورزشی

شکی در این نیست که بعد از یک تمرین سخت نوشیدنی‌های ورزشی سرد ، نیروبخش است. اما این نوشیدنی‌ها اغلب مقادیر زیادی شکر دارند. مشابه نوشابه‌ و شکلات، نوشیدنی‌های ورزشی حاوی شکر تولید اسید می‌کنند که به مینای دندان آسیب می‌رساند. مصرف این نوشیدنی‌ها به طور مستمر می‌تواند منجر به پوسیدگی دندان‌ها شود. بهترین راه برای تامین مایعات بدن حین ورزش، استفاده از آب‌های بدون شکر و بدون کالری است.

منبع: Webmd

انتهای پیام/

درمان میگرن در کلینیک آرامش

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.