مشاور وزیر بهداشت: 23درصد ایرانی ها با مشکل اختلال روان مواجه هستند

106

به گزارش خبرنگار طبیب من به نقل از ایرنا؛ دکتر احمدعلی نوربالا روز سه شنبه در سی و چهارمین کنگره سالانه انجمن علمی روانپزشکان ایران اظهار کرد: این مطالعه روی 36 هزار نفر در قالب سه هزار خوشه 12 نفری و با دقت 2،5 درصد در بین 6 گروه سنی بالای 15 سال انجام شد.
وی افزود: در این مطالعه حدود 100 نفر از مراکز هر استان به اضافه دو شهر و روستاهای تابعه به صورت تصادفی انتخاب شدند؛ بر اساس نتایج این مطالعه از شمار 23،44 درصد مبتلا به اختلالات روانی، 27،55 درصد زنان و 19،28 درصد مردان به نوعی از این مشکلات دچار هستند.
نوربالا گفت: تفاوت زیادی بین شمار افراد مبتلا به اختلالات روانی در شهر و روستا وجود نداشت؛ به طوری که در شهرها 24،5 درصد و در روستاها 20،89 درصد افراد اختلال روانی دارند.

درمان میگرن در کلینیک آرامش

** شیوع اختلالات روانی در بین افراد کم سواد
استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: این مطالعات نشان داد که هر چه میزان سواد افراد کم تر بود، میزان شیوع اختلالات روانی در بین آنها بیشتر بود؛ میزان این اختلالات در کم سوادترین افراد 21،7 و در افرادی که سطح سواد بالاتری داشتند، 9،26 درصد بود.

** شیوع اختلالات روانی در بین بیکاران
نوربالا گفت: در این مطالعه بیشترین شیوع این اختلالات در بیکاران مشاهده شد؛ به طوری که 28،21 درصد در بیکاران، 28،16 درصد در افراد خانه دار و 43،53 درصد در افراد ازکارافتاده شیوع داشت.

** شیوع اختلالات روانی بر حسب تاهل
مشاور وزیر بهداشت در حوزه سلامت اظهار کرد: شیوع اختلالات روانی در افراد متاهل 22،27 درصد، در مردانی که همسران آنها فوت کرده اند 40،52 درصد، در افراد متعلقه 43،92 درصد و در افراد مجرد 18،55 است.
نوربالا گفت: همانطور که نتایج مطالعه نشان می دهد، میزان شیوع این اختلالات در بین افراد مجرد کمتر است و به نظر می رسد که وضعیت اقتصادی یا روابط بین فردی و ازدواج هایی که درست شکل نگرفته است، سبب شیوع بیشتر این مشکلات در بین افراد متاهل شده است.

** میزان شیوع اضطراب
مشاور وزیر بهداشت در خصوص نتایج مطالعه صورت گرفته در مورد شیوع اضطراب در کشور گفت: در این مطالعه 29،8 درصد افراد دارای علایم اضطراب هستند؛ در شهرها 29،72 درصد و در روستائیان 27،42 درصد ، در بین زنان 35،23 درصد و در بین مردها 22،5 درصد افراد اضطراب دارند.
نوربالا افزود: این مطالعه نشان می دهد که زنان ایرانی بیشتر از مردان به اختلال روانی اضطراب دچار هستند.

** میزان شیوع افسردگی
استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران اظهار کرد: 10،29 درصد افراد علامت افسردگی بارز دارند که از این تعداد 11،49 درصد زنان و 9،24 درصد مردها با این مشکل روبه رو هستند.
نوربالا افزود: همچنین میزان افسردگی در سنین بالای 15 سال بیشتر است و از 60 سال به بالا سیر صعودی قابل توجهی داشته است.

** افزایش میزان اختلالات روانی در کشور
مشاور وزیر بهداشت اظهار کرد: اولین پیمایش صورت گرفته در خصوص سلامت روان در کشور در سال 1378 انجام شد؛ مقایسه نتایج این پیمایش با مطالعه ای که در سال 1393 صورت گرفته است، نشان می دهد که میزان اختلالات روانی در کشور رو به افزایش است.
نوربالا گفت: در سال 1378 در شهر یزد به عنوان شهری که کمترین میزان اختلالات روانی را داشت، 11،7 درصد بود این درحالی است که در سال 1393 این میزان به 26،7 درصد جمعیت رسیده است.
وی ادامه داد: همچنین در شهر تهران میزان اختلالات از 21،2 درصد به 34 درصد رسیده است.

** غفلت در سلامت روان
نوربالا گفت: به طورکلی سلامت روان در کشور به ویژه شهرهای بزرگ مورد غفلت واقع شده است؛ نسبت به 15 سال گذشته مناطق مختلف جغرافیایی کشور از نظر سلامت روان هم از نظر کمی و هم از نظر کیفی تفاوت بازر داشته اند.
وی افزود: برخی استان ها مانند مرکزی، یزد، اصفهان، لرستان، ایلام، هرمزگان، تهران، مازندران، خراسان رضوی، زنجان، آذربایجان غربی، کردستان و کرمانشاه شرایط نامطلوب تری نسبت به 15 سال گذشته پیدا کرده اند.
نوربالا با بیان اینکه شیوع اختلالات روانی، افزایش بیماری های روان تنی را به دنبال خواهد داشت، اظهار کرد: برای پیشگیری از روند رو به افزایش این مشکلات، لازم است جلسات گروهی شامل نخبگان و مسئولان به منظور سبب شناسی شرایط موجود سلامت روان و ارائه راهکارهای بهبود و برون رفت از این مسائل تشکیل شود.
وی ادامه داد: اگر می خواهیم سلامت روان و جامعه آرام تری داشته باشیم، باید فضای تفاهم و آرامش در کشور بیشتر شود و هیجانات ناشی از غم و ناراحتی کاهش یابد.
سی و چهارمین کنگره سالانه انجمن علمی روانپزشکان ایران از امروز 25 تا 28 مهرماه در بیمارستان میلاد در حال برگزاری است.

 

انتهای پیام/

درمان میگرن در کلینیک آرامش

درمان میگرن در کلینیک آرامش

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.