طبیب من

کد خبر: 12860
تاریخ انتشار: ۱ام آبان ۱۳۹۶ , ۲۲:۴۲
رئیس شبکه هپاتیت ایران عنوان کرد؛
مشاور مدیر عامل سازمان انتقال خون ایران، گفت: در حال حاضر حدود یک میلیون و ۴۰۰ هزار نفر در ایران مبتلا به هپاتیت B و ۲۰۰ هزار نفر مبتلا به هپاتیت C هستند.

به گزارش طبیب من به نقل از خبرگزاری مهر؛ دکتر سید مؤید علویان به مناسبت آغاز هفته اطلاع رسانی هپاتیت، اظهارداشت: ایران الگوی سلامت خون در منطقه است که در طی سال های متمادی با اجرای برنامه های مناسب پیشگیرانه توانسته از بار بیماری های کبدی ناشی از هپاتیت های ویروسی B و C بکاهد و با غربالگری خون ها از نظر هپاتیت و انتخاب مناسب افراد و رعایت استانداردهای لازم در هنگام اهدای خون به الگوی سلامت خون در منطقه تبدیل گردد.

رئیس شبکه هپاتیت ایران افزود: در حال حاضر حدود یک میلیون و ۴۰۰ هزار نفر در ایران مبتلا به هپاتیت B و ۲۰۰ هزار نفر مبتلا به هپاتیت C هستند. خوشبختانه واکسیناسیون نوزادان از سال ۷۳  سبب شده تا هپاتیت B در خصوص افراد زیر ٢٣ سال مطرح نباشد و بیشترین مبتلایان به هپاتیت بی در کشور در محدوده سنی ٢٧ تا ٥٠ سال قرار داشته باشند. شیوع هپاتیت B در چند سال گذشته ۵ درصد بوده که الان به جز در استان های گلستان و سیستان و بلوچستان به کمتر از ۲ درصد رسیده است.

علویان ادامه داد: به تازگی واکسیناسیون آرایشگرها، مسئولین جمع آوری پسماند در شهرداری، کودکان کار، زندانیان آغاز شده است. پیش بینی می شود  سالانه ۲۰۰ تا ۳۰۰ هزار زندانی در کشور علیه هپاتیت B واکسینه شوند و موارد مبتلا به هپاتیت C نیز پیگیری و درمان شوند.

وی در خصوص شیوع هپاتیت C خاطر نشان کرد: مطالعات متعدد نشان می دهد شیوع این بیماری در ایران که غالبا از طریق استفاده از سوزن و سرنگ مشترک در میان معتادان تزریقی است زیر نیم درصد و کمتر از کشورهای همسایه است که این مرهون تلاش شبکه بهداشت و درمان و سازمان انتقال خون ایران است.

وی همچنین افزود: با ورود داروهای جدید و ساخت داخل جهت درمان قطعی هپاتیت C، برنامه ریزی شده است تا سال ۱۴۱۰ شاهد ریشه کنی این بیماری در کشور باشیم.

رئیس مرکز تحقیقات گوارش و کبد دانشگاه بقیه الله همچنین در خصوص بیماران خاص مبتلا به هپاتیت C تصریح کرد: کلا در کشور آمار بیماران مبتلا به هپاتیت C در میان بیماران هموفیلی، تالاسمی و دیالیزی در مجموع زیر ۱۰۰۰ نفر است که امیدواریم تا سال ۱۴۰۰ شاهد ریشه کنی هپاتیت C در بیماران خاص نیز باشیم.