آمار مرگ و میر ناشی از مسمومیت در کودکان/ خطر مرگ با قرص های رنگی در کمین است

50

به گزارش طبیب من به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان؛ ناریا ابوالقاسمی در دومین روز از هفته پیشگیری از مسمومیت ها که روز پیشگیری از مسمومیت ها در کودکان نامگذاری شده است گفت: مسمومیت در کودکان یک تا پنج ساله از شیوع زیادی برخوردار است که در این میان خوردن مواد سمی فراوانی زیادی دارد و نشان دهنده کنجکاوی کودک و بی دقتی والدین است.

درمان میگرن در کلینیک آرامش

وی با بیان اینکه مسمومیت ها انواع مختلف دارد، ادامه داد: ممکن است که مواد سمی را کودک ببلعد یا استنشاق کند، مواد سمی مانند آفت کش ها، مونوکسید کربن، انواع فلزات، گرد و غبار و موادی که حاوی سرب هستند، عامل مسمومیت در کودکان می شود.

وی ادامه داد: تزریق بیش از حد هر ماده ای در کودک ایجاد مسمومیت می کند و بعضی مسمومیت ها مانند آفت کش ها از راه چشم و مخاط وارد بدن کودک می شوند، نیش برخی حشرات نیز ایجاد مسمومیت می کند که گاهی واکنش آلرژیک می دهد و گاهی منجر به مرگ کودک می شود.

ابوالقاسمی تصریح کرد: حدود 8.6 درصد از موارد فوت کودکان که ناشی از حوادث و سوانح است، به دلیل مسمومیت ها است و از کل مرگ هایی که در نظام مراقبت کودکان یک تا 59 ماهه ثبت شده است، 1.75 درصد مربوط به مسمومیت ها است.

وی گفت: بیشترین علت مرگ در اثر مسمومیت، مصرف داروها بوده است و بعد از آن مخدرها و مواد توهم زا، حشره کش ها و مواد نفتی هستند.

معاون اداره سلامت کودکان وزارت بهداشت توضیح داد: متادون یکی از موادی است که خانواده ها برای ترک مواد مخدر استفاده می کنند، اما این ماده گاهی با بی دقتی والدین موجب مسمومیت کودک می شود و در اکثر مواقع مرگ کودک را به دنبال دارد.

ابوالقاسمی خاطرنشان کرد: کودکان زیر پنج سال بیش از سایر کودکان در معرض مسمومیت هستند لذا مواد سمی و داروها باید از دسترس کودکان دور باشد و باید توجه شود که قرص های رنگ درخشان به کودکان نشان داده نشود و داروها تحت عنوان شکلات اطلاق نشود.

معاون اداره سلامت کودکان وزارت بهداشت با بیان اینکه حوادث و سوانح با آمار 20 درصدی دومین علت مرگ و میر در کودکان محسوب می شود، گفت: مسمومیت ها چهارمین علت مرگ و میر کودکان در بین حوادث و سوانح را تشکیل می دهد که 8.6 درصد از میزان کل مرگ و میرها در گروه حوادث و سوانح را دربردارد.

انتهای پیام/

درمان میگرن در کلینیک آرامش

درمان میگرن در کلینیک آرامش

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.