بررسی عملکرد مغز مبتلایان به بیماری‌های روانپزشکی با نقشه برداری مغز

88

به گزارش طبیب من به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان؛ مسعود طهماسیان معاون آموزشی و پژوهشی پژوهشکده علوم و فناوری‌های پزشکی دانشگاه شهید بهشتی با اشاره به برگزاری همایش نقشه برداری مغز اظهار کرد: نقشه برداری از مغز بیشتر جهت شناخت مکانیزم بیماری‌ها و تغییرات ناشی از آنها در مغز استفاده می‌شود و در آینده در تشخیص زودهنگام بیماری‌های مرتبط با مغز و اعصاب می تواند کاربرد فراوانی داشته باشد.

درمان میگرن در کلینیک آرامش

وی افزود: به طور مثال در حال حاضر علت ایجاد آلزایمر، پارکینسون و یا افسردگی در افراد به طور کامل مشخص نیست و ما این بیماری ها را به طور دقیق نمی‌شناسیم که با استفاده از نقشه برداری مغز می توان در آینده به موفقیت‌های زیادی در این راستا دست یافت.

نقشه برداری از مغز کاربرد درمانی ندارد

معاون آموزشی و پژوهشی پژوهشکده علوم و فناوری‌های پزشکی دانشگاه شهید بهشتی با بیان اینکه نقشه برداری از مغز در حال حاضر کاربرد درمانی ندارد، ادامه داد: نقشه برداری از مغز یک روش غیر تهاجمی است و از طریق آن می‌توان تغییرات ساختاری و عملکردی مغز را بهتر بشناسیم.

دبیر اجرایی چهارمین همایش نقشه برداری مغز عنوان کرد: نقشه برداری از مغز در تشخیص زودهنگام بیماری‌های مرتبط با مغز و اعصاب بسیار می تواند کاربرد داشته باشد و با استفاده از تصویربرداری عملکردی مغز با استفاده از fMRI یا PET scan می‌توان در بیماری‌هایی همچون آلزایمر سه تا پنج سال زودتر از بروز اولین علامت بیماری آن را تشخیص داد.

طهماسیان با اشاره به اینکه در ارتباط با نقشه برداری از مغز اکنون پروژه‌های بین المللی در دانشگاه شهید بهشتی در حال انجام است، گفت: انجام نقشه برداری مغز برای فرد خطرناک نیست و عوارضی به همراه ندارد.

گفتنی است؛ چهارمین همایش نقشه برداری مغز ایران از سوم تا پنجم آبان ماه در سالن همایش های بین المللی دانشگاه شهید بهشتی با حضور بیش از 30 نفر از اساتید و صاحب نظران از سراسر دنیا شامل کشورهای ایران، آمریکا، انگلستان، آلمان، دانمارک و کانادا از جمله کاشفان PET و TMS در این همایش سخنرانی می‌کنند.

در حاشیه همایش نیز کارگاه‌های آموزشی متعددی از جمله آموزش MRI، EEG/MEG، Psychophysics جهت آموزش و آشنایی عملی علاقه مندان و دانشجویان، توسط اساتید مجرب از انگلستان، آلمان، فرانسه و ایران برگزار می‌شود.

انتهای پیام/

درمان میگرن در کلینیک آرامش

درمان میگرن در کلینیک آرامش

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.