جلوی ولخرجی در طرح تحول سلامت را بگیریم

54

به گزارش طبیب من به نقل از خبرگزاری مهر؛ دکتر علی نوبخت حقیقی در خصوص ادامه طرح تحول در شرایط کنونی، اظهارداشت: تحت هر شرایطی این طرح ادامه خواهد داشت اما ادامه آن منوط به اجرای یکسری اصلاحات اساسی است و ما احتیاج به یک جهاد عمومی داریم.

وی افزود: منظور ما از اصلاحات اساسی علاوه بر اینکه بیمه ها باید به تعهدات مالی خود عمل کنند ، صرفه جویی کامل با رعایت قانون برنامه ششم مبنی بر نظام ارجاع ، استفاده از پزشک خانواده و به خصوص تکمیل پرونده الکترونیک است.

نوبخت در خصوص اینکه گفته می شود اگر دولت و بیمه ها همکاری نکنند ، طرح تحول با شکست مواجه می شود، گفت: این طرح باید اجرا شود و ما همچنان معتقدیم که مردم در مراجعه به بیمارستان ها و مراکز درمانی نباید دغدغه پولی داشته باشند.

وی ادامه داد: اگر براساس آنچه در قانون برنامه ششم تصویب کردیم، عمل می شد با این بودجه می توانستیم طرح را به سرانجام برسانیم ولی اگر شرایط مثل امروز رها شده باشد، به جایی نمی رسیم و باید جلوی ولخرجی را بگیریم.

نوبخت در پاسخ به این سئوال که منظور از صرفه جویی به معنی کم کردن تعرفه های پزشکان است، گفت: بحث تعرفه ها یک قسمت بسیار کوچک در برآوردهای مالی است، ما مشکلات مهمتری داریم که باید سروسامان دهیم. اگر پرونده الکترونیک عملیاتی شود ما جلوی بسیاری از هزینه های سرسام آور و اضافی را می گیریم.آزمایش های متعدد ، سونوگرافی و رادیولوژی هایی که مدام و بی هیچ دلیلی مدام تکرار می شود ، که اگر بیماران پرونده الکترونیک داشته باشند بسیاری از این هزینه ها صرفه جویی می شود و نیازی به این حجم از آزمایش ها و سونوگرافی ها نبود.

وی افزود: ما همچنان به ادامه طرح تحول امیدواریم و همچنان امیدواریم تمام ارگان های درگیر وظیفه خود را انجام دهند ؛ وزارت بهداشت ، وزارت تعاون و رفاه ، سازمان برنامه و بودجه ، سازمان نظام پزشکی، کمیسیون بهداشت مجلس و به خصوص بیمه سلامت ایرانیان و تامین اجتماعی اگر با هم همکاری نکنند با مشکل مواجه می شویم.

نوبخت اضافه کرد : هر جایی که ببینیم از قانون برنامه بودجه ششم تخلف شده است از نظر ما شامل دخل و تصرف در بیت المال است و با آن برخورد قانونی می کنیم.

وی بیان کرد: البته خود جامعه پزشکی هم باید در این بحث صرفه جویی همت کنند و ما برای به سرانجام رسیدن این طرح به یک جهاد عمومی نیاز داریم.

رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در خصوص دستور اخیر مبنی بر رعایت فارماکوپه توسط پزشکان نیز اظهار کرد : در این دستور العمل یک سوء تفاهمی بوجود آمد که برخی تصور می کنند منظور از لیست دارویی فقط داروهای ایرانی است ک اصلا اینطور نیست بلکه این لیست دارویی توسط زبده ترین دانشمندان این حوزه تهیه می شود و ترکیبی از داروهای ایرانی و خارجی مورد نیاز است و هر ۳ ماه یکبار هم بر اساس استانداردهای جهانی به روز رسانی می شود.

نوبخت در خصوص برخی صحبت ها مبنی بر اینکه برخی داروهای ایرانی کیفیت لازم را ندارند گفت : برخی داروهای ما رقابت جهانی می کنند و هر کسی چنین ادعایی دارد باید با سند و مدرک ثابت کند و اگر اثبات شود که دارویی بی کیفیت و بی اثر است حتما از لیست فارماکوپه حذف می شود.

درمان میگرن در کلینیک آرامش

انتهای پیام/

درمان میگرن در کلینیک آرامش

درمان میگرن در کلینیک آرامش

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.