لباس خوابی برای درمان زردی نوزاد

135

به گزارش طبیب من به نقل از سلامت آنلاین؛ سوخت‌وساز نوزادان هنوز در بدو تولد انعطاف‌پذیر نیست و کبد آنها نمی‌تواند از عهده تصفیه بسیاری از سموم برآید. وقتی بیلی روبین که ماده‌ای شیمیایی است بیش از حد باشد باعث ایجاد نوعی مسمومیت می‌شود که زردی یا یرقان را در پی دارد.
عواقب ابتلا به زردی تنها به رنگ پوست ختم نمی‌شود. اگر سم به مقدار مشخصی تجمع یابد، آسیب حتی می‌تواند سبب وضعیتی مشکل‌ساز برای مغز نیز بشود که از آن با عنوان kernicterus یاد می‌شود و احتمال ایجاد مواردی چون فلج مغزی و کاهش شنوایی را افزایش می‌دهد.
نوردرمانی یکی از اقداماتی است که برای نوزادان مبتلا به زردی به کار می‌رود و طی آن، کودکان مبتلا را برهنه، با چشم‌بند و دور از دسترس والدین در دستگاهی به نام انکوباتور می‌خوابانند تا این مشکل حل شود.
بر اساس نتایج تحقیقی که در مجله Biomedical Optics Express منتشر شده، اکنون محققان جایگزینی برای این دستگاه ساخته‌اند که به تجربه ناراحت‌کننده والدین با بهره‌گیری از پارچه‌ای خاص که قابلیت استفاده در لباس خواب راحت بچه را دارد می‌توان نور مخصوص درمان این بیماری را به پوست نوزاد تاباند.

درمان میگرن در کلینیک آرامش

با مواد جدیدی که در یکی از آزمایشگاههای علوم و فناوری مواد سوئیس (EMPA) ساخته شده می‌توان نوزادان مبتلا به زردی را در آغوش گرم مادرشان درمان کرد. فیبرهای نوری تعبیه شده در این مواد جدید با چراغ‌های کوچک LED مجهز شده‌اند و به شکلی منظم از بافت انعطاف‌پذیر پارچه‌ای رد شده‌اند که می‌توانند نور را به صورت یکنواخت در قالب کیسه خواب یا لباس خواب به پوست کودک بتابانند و نوزادان دیگر به ماسک یا محیط محافظت‌شده انکوباتور نیازی نخواهند داشت.
این پارچه‌های فوتونی را می‌توان شست‌وشو داد به گفته مایک کواندت، نویسنده اصلی مطالعه در این زمینه، «همچون پارچه ساتن صاف و برای پوشش نوزاد راحتند».
لباس جدید درمان زردی نوزاد می‌تواند مقادیری کمتر از ۳۰ میکرووات را در هر سانتی‌متر مربع منتشر کند اما گروه مبدع آن گفته است که برای استفاده تجاری هنوز باید اقدامات بیشتری انجام گیرد.

انتهای پیام/

درمان میگرن در کلینیک آرامش

درمان میگرن در کلینیک آرامش

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.