سفتی و درد ماهیچه‌ای را چگونه برطرف کنیم؟

42

به گزارش طبیب من به نقل از جام جم، در این حالت، هرحرکتی می‌تواند باعث شود درد تیر کشنده‌ای را در ناحیه پشت و کمر احساس کنید. چرا این اتفاق می‌افتد؟

عدم تعادل کلسیم و منیزیم

ماهیچه‌ها برای استراحت به منیزیم و برای انقباض به کلسیم نیاز دارند. نبود تعادل میان این دو ماده می‌تواند اسپاسم و گرفتگی ماهیچه‌ها را در پی داشته باشد.

کاهش آب بدن

ماهیچه‌ها، بافت‌های فعالی هستند و نیاز به آب زیادی دارند. الکترولیت‌های آب، به انتقال دستورات از سیستم عصبی به عضلات کمک می‌کنند. بدون آب کافی، عضلات توانایی خود را برای برقراری رابطه با مغز از دست می‌دهند.

سطح فعالیت بدنی

قرار داشتن ماهیچه‌ها در یک حالت به مدت طولانی می‌تواند باعث سفتی آنها شود. از سوی دیگر، ورزش کردن بعد از این که ماهیچه‌ها به مدت طولانی غیرفعال بوده‌اند باعث ایجاد پارگی‌های ریز و درد و سفتی در ماهیچه‌ها می‌شود.

استرس

استرس از آنجا که باعث می‌شود بدن خود را برای شرایط جنگ و گریز آماده کند انقباض ماهیچه‌ها و در صورت مداوم بودن، درد آنها را درپی دارد.

راه برطرف شدن سفتی ماهیچه

ورزش: 30 دقیقه ورزش در روز بسیاری از عوامل سفتی ماهیچه را از بین می‌برد، اما زیاده‌روی در ورزش نیز می‌تواند سفتی ماهیچه‌ها را به دنبال داشته باشد.

حمام جوش شیرین: شستن بدن با آب داغ مخلوط شده با جوش شیرین یا نمک فرنگی اصل، به بهبود سریع درد ماهیچه‌ای کمک می‌کند.

مصرف مکمل: ایجاد تعادل میان منیزیم و کلسیم از طریق مصرف مکمل یا ایجاد تغییرات در رژیم غذایی از عوامل برطرف شدن گرفتگی ماهیچه‌ای است.

گرما دادن: گرم کردن ماهیچه‌ها از طریق دوش گرفتن با آب داغ یا ماساژ دادن که باعث افزایش جریان خون در آن می‌شود.

استراحت و مدیتیشن: آرامش و کاهش استرس باعث می‌شود ماهیچه‌ها نیز آرامش یابند و استراحت کنند و احتمال سفت شدن آنها کاهش یابد.

مصرف دارو: داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی مانند ایبوبروفن، آسپرین و ناپروکسن بهترین گزینه‌ها هستند، اما بهتر است بیشتر از دو روز پی‌درپی مصرف نشوند.

آبرسانی: نوشیدن آب و مایعات کافی با حفظ سطح الکترولیت‌ها از گرفتگی ماهیچه‌ای جلوگیری می‌کند. مردان روزانه به سه لیتر و زنان به 2/2 لیتر آب نیاز دارند.

حرکات کششی: کشیدن ماهیچه‌ها هنگام بیدارشدن از خواب باعث افزایش جریان خون در بدن و آماده کردن عضلات برای حرکت‌های روزانه می‌شود و از سفت شدن آنها جلوگیری می‌کند.

درمان میگرن در کلینیک آرامش

انتهای پیام/

درمان میگرن در کلینیک آرامش

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.