خاطرات تلخ؛ سردردهای شدیدی در پی دارد

41

به گزارش طبیب من به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، کارشناسان دانشگاه دوک به تازگی یک شبکه ناشناخته از سلول‌های عصبی در مغز را شناسایی کرده‌اند که سبب ارسال پیام درد به بخش احساسات مغز می‌شود، به همین دلیل سردرد شدیدترین دردی است که هر فرد تجربه می‌کند و سایر اعضای بدن تولید چنین دردی نمی‌کنند.

درمان میگرن در کلینیک آرامش

براساس پژوهش‌ها، این شبکه از سلول‌های عصبی سیگنال‌های درد را به طور مستقیم به بخشی از مغز که مرتبط با احساس است، ارسال می‌کنند.

سردرد انواع مختلف دارد و نوع شدید آن که فرد نسبت به صدا و نور تحریک می‌شود و علائمی، چون استفراغ و سرگیجه دارد میگرن نامیده می‌شود.

یکی از گونه‌های بسیار شدید سردرد نورالژی تری جمینال (Trigeminal neuralgia) نام دارد که در آن یک طرف سر دچار درد شدید می‌شود؛ این سردرد حتی می‌تواند سبب انقباض عضله‌های سر و گرفتگی صورت شود.

اسکن رنگی از مغز مبتلایان به سردرد‌های شدید نشان دادن است که منطقه آمیگدال مغز آن‌ها دچار تحریک شده است؛ منطقه آمیگدال مغزی مرتبط با احساس و عاطفه است.

براین اساس کارشناسان توصیه می‌کنند افراد برای جلوگیری از بروز سردرد و میگرن احساس‌های منفی و اتفاق‌های تلخ را از ذهن خود پاک کرده و از استرس و فشار‌های عصبی دوری کنند، در زمان سردرد مواد غذایی خنک مانند آب یا بستنی میل کنند.

از اقامت در مکان‌هایی که تابش نور مستقیم و شدید دارند یا از لامپ‌های LED و چشمک زن در آن‌ها استفاده شده است خودداری کنند.

در زمان سردرد در مکانی تاریک، خنک و بدون صدا استراحت کنند، ازنوشیدن نوشابه‌های گازدار یا حاوی کافئین خودداری کنند.

با رعایت این راهکار‌ها بروز سردرد کاهش پیدا می‌کند

سردرد به جز احساسات منفی و نگران کننده به عامل هایی، چون سن، دگرگونی‌های هورمونی به ویژه در بانوان یائسه، بالا بودن فشارخون، ضعف قدرت بینایی، بارداری، آرتروز و گرفتگی عضله‌های گردن، جنسیت، تغذیه، فشارکاری، سابقه بیماری، استرس، مصرف برخی دارو‌ها و حتی ابتلا به سرطان مغز نیز بستگی دارد و در صورت تداوم این درد و مزمن شدن آن فرد باید به پزشک متخصص مراجعه کند.

در برخی موارد سردرد می‌تواند بر قدرت بینایی افراد اثر بگذارد و سبب نابینایی و کم بینایی درآن‌ها شود و کارشناسان امیدوار هستند براساس این یافته‌ها بتوانند روش‌های جدیدی برای کنترل و جلوگیری از بروز سردرد در افراد بیابند.

سردرد یکی از بیماری‌های شایع درجهان است و همه ساله سبب مصرف بیش از حد مسکن و دارو‌های کنترل کننده درد در جهان توسط افراد می‌شود.

منبع:Dailymail
انتهای پیام/

درمان میگرن در کلینیک آرامش

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.