بلاهای وحشتناکی که خوددرمانی سرتان می آورند/ درخواست اجباری دارو از پزشک ممنوع!

38

به گزارش طبیب من به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، نوشین محمد حسینی کارشناس کمیته کشوری تجویز و مصرف منطقی دارو سازمان غذا و دارو گفت: آنتی بیوتیک‌ها دسته‌ای از دارو‌ها هستند که برای از بین بردن عوامل ایجاد کنند بیماری‌های عفونی٬ به صورت گسترده در سراسر دنیا مصرف می‌شوند که این کشف، کمک بزرگی به علم پزشکی کرده و طی سالیان اخیر جان انسان‌های زیادی را نجات داده است.

درمان میگرن در کلینیک آرامش

نوشین محمد حسینی ادامه داد: عوامل مختلفی به عنوان عوامل جهش‌زا وجود دارند و اگر در باکتری رخ دهد منجر به بروز ژنی می‌شود که می‌تواند آنزیم‌های مختلفی باری مقاومت در برابر آنتی بیوتیک‌ها را تولید کند.

وی با بیان اینکه عوامل فیزیکی و شیمیایی مختلف در بروز جهش نقش دارند عنوان کرد: خود درمانی یکی از عوامل مهم در ایجاد و ظهور باکتری‌های مقاوم به حساب می‌آید؛ چرا که نه‌تن‌ها درمان درست انجام نمی‌گیرد، بلکه امکان ظهور باکتری مقاوم هم در میانه مسیر درمان به وجود می‌آید.

این کارشناس با سابقه در حوزه فرهنگ سازی تجویز و مصرف منطقی دارو با اشاره به امکان از بین رفتن علائم بیماری دو یا سه روز پس از درمان، آنرا دلیل موجهی برای خاتمه روند درمان با آنتی‌بیوتیک ندانست و تصریح کرد: اگر آنتی‌بیوتیک به درستی مصرف نشود، تنها باکتری‌های حساس را از بین می‌برد و تعدادی را در محل درگیر باقی می‌گذارد که منجر به رشد دوباره باکتری مقاوم و بروز عفونت ثانویه در همان محل می‌شود.

محمد حسینی یکی از مشکلات اصلی مصرف بی رویه آنتی‌بیوتیک‌ها را از بین رفتن میکروب‌های مفید در دستگاه‌های گوارش عنوان کرد و افزود: اگر آنتی‌بیوتیک به میزان کافی هم مصرف نشود، غلظت آن در سرم خون کاهش می‌یابد و تنها میکروب‌های مفید یا کمتر مقاوم از بین می‌رود و در واقع اجازه رشد برای باکتری‌های مقاوم صادر می‌شود.

کارشناس کمیته کشوری تجویز و مصرف منطقی داروی سازمان غذا و دارو در پایان نقش پزشک و داروساز را در درمان صحیح بسیار مهم دانست و به بیماران توصیه کرد: برای تجویز دارویی خاص به پزشک اصرار نکنند و تصمیم گیری برای مصرف یا عدم مصرف آنتی‌بیوتیک‌ها را بر عهده پزشک معالج خود بگذارند تا از ایجاد خطر‌های احتمالی پیشگیری به عمل آید.

انتهای پیام/

درمان میگرن در کلینیک آرامش

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.