کاهش خطر ابتلا به سرماخوردگی وآنفلوآنزا با ویتامین D

23

به گزارش خبرنگار طبیب من در بخش «چی و چجوری»؛  بر اساس مطالعه دانشمندان دانشگاه کویین مری لندن، مکمل ویتامین D می تواند نقش محافظتی در برابر عفونت های تنفسی مانند سرما خوردگی و آنفولانزا داشته باشد. بر اساس شواهدی در این مطالعه، فواید ویتامین D فراتر از حفظ سلامتی استخوان و عضلات می باشد و می تواند پیامد های زیادی برای سلامتی عمومی بدن داشته باشد.

درمان سینوزیت در کلینیک آرامش

ویتامین D یک ویتامین محلول در چربی است و مصرف بیش از اندازه آن به مقادیر بالا می تواند مسمومیت های شدید ایجاد کند، به همین دلیل مصرف آن به عنوان مکمل بعد از انجام آزمایش، نیاز به تجویز پزشک دارد.

بررسی ها نشان می دهند، ویتامین D، “ویتامین خورشید” با افزایش سطح پپتید ضد باکتریایی بدن در ریه ها که در واقع نوعی ماده آنتی بیوتیک طبیعی می باشد، از عفونت های دستگاه تنفسی جلوگیری می کند.

بر اساس گفته های ” پروفسور آدریان مارتینو” از دانشگاه مری کویین لندن، در اثر تحلیل اطلاعات حدود یازده هزار شرکت کننده در بیست و پنج مرکز درمانی واقع در 14 کشور دنیا از جمله انگلستان، آمریکا، ژاپن، استرالیا، هند و کانادا، افغانستان، ایتالیا و بلژیک، اطلاعات بدست آمده از این تحقیق گسترده نشان دهنده وجود شواهد قطعی تاثیر ویتامین D در حفاظت بدن در برابر عفونت های تنفسی می باشد.

بر اساس این مطالعه، غنی شدن مواد غذایی با ویتامین D، می تواند سبب ایجاد شرایط پایدار در بدن برای جذب این ویتامین و در نتیجه کاهش بروز کمبود ویتامین D شود.

این مطالعه نشان می دهد  افرادی که سطح ویتامین D آنها در پایین ترین سطح خود قرار دارد، احتمال ابتلا به سرما خوردگی های فصلی و آنفولانزا در فصل زمستان و بهار در آنها افزایش پیدا می کند، بر این اساس می توان بین اثر حفاظتی ویتامین دی در حمله های آسمی که در اثر حضور ویروس های تنفسی در هنگام بیماری ظاهر می شود، ارتباط برقرار کرد.کاهش ریسک ابتلا به عفونت های حاد تنفسی با اثر ویتامین D تقریبا هم تراز اثر تزریق واکسن آنفولانزا می باشد.

بیماری های حاد تنفسی یکی از بزرگ ترین علل مرگ و میر جهانی است. عفونت های دستگاه تنفسی فوقانی مانند سرما خوردگی و آنفولانزا رایج ترین علت مرخصی های کاری و نیاز به استراحت کامل در منزل می باشد. درصد وقوع عفونت های تنفسی مانند ذات الریه کمتر از سرما خوردگی و آنفولانزا است ولی با این وجود باعث مرگ 2/6 میلیون مرگ در سال 2013 شده است.

بنابراین بر اساس این تحقیق که توسط موسسه بین المللی  تحقیقات بهداشت انجام شد، مکمل های ویتامین D ارزان و مطمئن هستند، بنابراین تلاش برای کاهش عفونت های حاد تنفسی با کمک این ویتامین بسیار مقرون به صرفه خواهد بود.

منبع: science daily

انتهای پیام/

 

درمان سینوزیت در کلینیک آرامش

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.