ناگفته هایی درباره حمله قلبی/علائم هشدار دهنده سکته قلبی را بشناسید

10

به گزارش خبرنگار طبیب من در بخش «چی و چجوری»؛ جمع شدن موادی به نام پلاک دردیواره های داخلی شریان باعث ایجاد لخته می شود که این لخته می‌تواند باعث انسداد کامل جریان خون شود.

درمان میگرن در کلینیک آرامش

در زمان بروز حمله قلبی، لخته‌ زیادی در شریان، بوسیله  پلاک ایجاد شده كه همه یا بیشتر جریان خون در آن شریان را قطع می‌‌کند. هنگامى که خون به قلب نمی رسد، ماهیچه های قلب اکسیژن مورد نیاز خود را دریافت نكرده و سلول هاى قلب بدون اکسیژن آسیب می بینند که در این هنگام حمله قلبی رخ می دهد.

آلودگی هوا دشمن درجه یک قلب

بررسی ها نشان می دهند، برخی عوامل همچون آلودگی هوا، کافئین و الکل، فعالیت جسمانی و ورزش های سنگین، اضطراب و استرس شدید، پایین بودن کلسترول مفید خون، افسردگی، بیماری های عفونی و لثه، سیگار کشیدن، بالا بودن فشار خون، چاقی و دیابت  ریسک ابتلا به سکته قلبی را بالا می‌برند.

نشانه های هشداردهنده حمله قلبی!

از نشانه های کلی این بیماری می توان به احساس فشار آزاردهنده، سنگینی یا درد در وسط قفسه سینه که معمولا به طور ناگهانی شروع می شود و بیش از چند دقیقه ادامه یابد و تنگی نفس، ضعف، احساس درد در معده یا بازو ها یا چانه یا گردن اشاره کرد.

نشانه های این بیماری در بین زنان و مردان متفاوت است، در مردان با درد ناگهانی در بازوی سمت چپ و عرق کردن آغاز می شود و در زنان یک یا دو هفته قبل از حمله قلبی درد هایی در گردن و کمر و سوزش معده و تنگی نفس و حالت تهوع و استفراغ و احساس سبکی سر و خستگی و سرگیجه مشاهده می شود.

در این مواقع چه باید کرد؟

شروع کنید به سرفه کردن بصورت پی در پی و محکم قبل از هر سرفه یک نفس عمیق بکشید، سرفه باید عمیق وطولانی باشد مثل زمانی که می خواهید خلط را ازته سینه خود خارج کنید.نفس عمیق باعث ورود اکسیژن به داخل ریه های شما می شود و سرفه باعث می شود به قلب شما فشار وارد شده و سبب چرخش خون میشود. این فشار باعث برگشت ریتم نرمال قلبی نیز می شود و به این وسیله فردی که دچار حمله شده میتواند خود را به بیمارستان برساند.

هنگام بروز سکته قلبی در درجه اول باید خونسردی خود را حفظ کرده، از انجام هر گونه فعالیت خودداری نماییم.

قرص یا کپسول زیرزبانی را فورا مصرف کرده و تا ۵ دقیقه صبر کنیم، در صورتیکه پس از ۵ دقیقه درد آرام نشد به اولین مرکز درمانی مراجعه می کنیم.

در هنگام مراجعه به مرکز درمانی، پزشک به سرعت از شما نوار قلب و آزمایش می گیرد و سعی می کند جریان خون را دوباره به قلب باز گرداند و یا با تجویز دارو مانع لخته شدن بیشتر شود.

چه کنیم که به حمله قلبی دچار نشویم؟

اگر سیگاری هستید، سیگار را ترک کنید. پس از ترک سیگار خطر ابتلا به حمله قلبی تا یک سوم کاهش پیدا می کند.

غذای سالم بخورید و به طور مرتب ورزش های سالم و سبک انجام دهید. روزانه 30 دقیقه ورزش شما را از حمله های قلبی حفظ می کند.

برای داشتن شریان های سالم خوردن سبزیجات، میوه ها و غلات سبوس دار را فراموش نکنید.

بعضی افراد با مشورت پزشک خود می توانند آسپرین مصرف کنند تا جلوی لخته شدن خون را بگیرند.

برای یک زندگی سالم و شاد، با افکار مثبت و برنامه ریزی استرس و اضطراب و فشار های روحی را از خو دور کنید.

منبع:webmd

انتهای پیام/

درمان میگرن در کلینیک آرامش

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.