صفر تا صد محدودیت های تغذیه ای زنان باردار

29

محمد تقی انوشه متخصص تغذیه و رژیم درمانی و عضو آکادمی تغذیه و رژیم درمانی آمریکا در گفت‌و گو با خبرنگار طبیب من در بخش «چی و چجوری»؛ در خصوص تغذیه‌ زنان در دوران بارداری گفت: نیاز یک زن باردار به مواد مغذی، ویتامین‌ها به ویژه ویتامین‌های گروه ب، انرژی، آهن، کلسیم، املاح معدنی و  کالری از یک فرد معمولی بیشتر است.

درمان میگرن در کلینیک آرامش

وی افزود: به دلیل افزایش نیاز این افراد باید دریافت کالری، زیاد و از همه‌ گروه‌های غذایی صورت گیرد و نباید خود را به یک ماده‌ غذایی محدود کنند. یعنی همه‌ گروه‌های اصلی غذایی مانند نان و غلات، شیر و لبنیات، کلسیم، پروتئین، میوه و سبزی را در رژیم غذایی خود جای دهند.

انوشه ادامه داد: مصرف انواع مواد غذایی دارای کالری زیاد ولی فاقد ارزش غذایی برای این افراد باید محدود شود؛ به خصوص در زنان بارداری که سابقه دیابت بارداری یا ژنتیکی دارند.

متخصص تغذیه و رژیم درمانی همچنین عنوان کرد: باور برخی مبنی بر تغذیه‌ی مادران باردار به اندازه وعده‌ غذایی 2 نفر اشتباه است و هر فرد باید به اندازه خود؛ مقداری بیش از تغذیه‌ قبل باداری، مواد غذایی مصرف کند.

به گفته‌ انوشه دریافت مناسب کالری باعث مقابله با عوارض این دوران از جمله دیابت بارداری می‌شود.

وی مصرف برخی از مواد غذایی را در این ایام برای مادران باردار از جمله مواد غذایی شیرین مانند آب‌نبات‌ها، شیرینی‌ها، شربت‌ها و مواد غذایی سرخ‌ شده، نمک، چربی‌ها و فست فود، غذاهای آماده یا نیمه آماده و هر گونه مواد غذایی که در آن از مواد افزودنی و اسانس استفاده شده را برای زنان باردار محدود کرد، زیرا این مواد با وجود کالری بالا ارزش غذایی ندارند و منجر به ایجاد خطرات بالقوه‌ در جنین و استرس اکسیداتیو می‌شود.

انوشه افزود: مصرف نان‌های سبوس‌دار منبع بسیار خوبی از مواد کربوهیدراتی است. مصرف پروتئین نیز باید کافی باشد. زنان باردار باید سه وعده‌ غذایی روزانه را دریافت کنند و میان‌وعده مناسب داشته باشند و روزانه حداقل سه وعده از گروه شیر و لبنیات استفاده کنند.

وی در خصوص مواد غذایی مفید برای زنان دوران بارداری گفت: مصرف سبزیجات به ویژه سبزیجات تازه به شرط اطمینان از سالم بودن آن، استفاده از مغزها مانند بادام، پسته و گردو که بهتر است بدون نمک یا کم‌نمک و فاقد هر گونه رنگ‌ و مواد نگه‌دارنده‌ باشند، پیشنهاد می‌شود.

وی ادامه داد: مصرف 2 الی سه بار ماهی در هفته در رژیم غذایی مادران باردار توصیه می‌شود. بهترین ماهی برای آنان نیز ماهی‌هایی با چربی زیاد مانند قزل‌آلا، سالمون و سایر ماهی‌های دریایی است.

انوشه در پایان به زنان بارداری که بیماری دیابت تهدیدشان می‌کند، ورزش و پیاده‌روی روزانه را برای کاهش قند خون توصیه کرد.

 

انتهای پیام/

 

درمان میگرن در کلینیک آرامش

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.