دوپینگ بدن با پای ثابت دید و بازدیدهای نوروزی

8

محمد تقی انوشه متخصص تغذیه و رژیم درمانی و عضو آکادمی تغذیه و رژیم درمانی آمریکا در گفت‌و گو با خبرنگار طبیب من در بخش «چی و چجوری»؛ در خصوص مصرف آجیل‌های نوروز گفت: آجیل‌ یک منبع غذایی مناسب برای بدن و تامین کننده سروتونین(هورمون نشاط آوار) روزانه‌ی ما است.

درمان سینوزیت در کلینیک آرامش

وی افزود: این ماده‌ی غذایی حاوی املاح و ویتامین‌های مورد نیاز بدن است؛مانند ویتامین A و E که برای بدن مهم هستند. همچنین، حاوی اسیدهای چرب غیر اشباع یا اسیدهای امگا سه بوده که علاوه بر جلوگیری از گرفتگی عروق از بیماری‌های قلبی نیز پیشگیری می‌ کند.

انوشه ادامه داد: استفاده متعادل از آن‌ها در رژیم غذایی مناسب باعث بالا بردن ارزش غذایی رژیم فرد می‌شود. به منظور پر کالری بودن آجیل‌ها استفاده زیاد آن‌ها در روز باعث دریافت کالری بیش از اندازه شده و منجر به چاقی و سایر مشکلات می‌شود. به همین منظور باید در مصرف آن‌ها متعادل عمل کرد.

وی در خصوص خواص مغزها گفت: هر مغزی حاوی خواص منحصر به خود و سرشار از مواد معدنی است. آجیل‌ها به طور کلی سرشار از مواد معدنی، آهن، کلسیم و سروتونین هستند. علی‌رغم خواص مطلوب آجیل، مصرف آن به دلیل داشتن نمک و کالری زیاد باید کنترل شود.

مشاور تغذیه و رژیم درمانی در خصوص میزان مصرف آجیل‌ها بیان کرد: آجیل‌ها بسیار پرکالری هستند، به طوریکه صد گرم آجیل مانند گردو، 550 کالری دارد و مصرف زیاد آن توصیه نمی‌شود. مصرف پانزده تا بیست دانه مغز در روز کافی است.

وی در خصوص ویژگی‌های آجیل سالم گفت: نکته‌ی مهم در خرید و مصرف آجیل تازه بودن و نداشتن بوی کهنگی و حفره‌های ریز و آسیب‌پذیر است، نباید مزه ترشی دهد و با خواراکی‌های ترش مصرف شود. توصیه می‌شود کم‌نمک بوده و به دلیل قرار گرفتن آن‌ها در آلودگی از دست فروش‌ها خریداری نشود.

انوشه در خصوص مصرف آجیل‌ گفت:نمک بسیار مضر بوده و باعث آسیب به کلیه‌ها می شود. همچنین افرادی که مشکلات قلبی از جمله فشار خون دارند باید در مصرف آجیل‌ها محتاط بوده و از آجیل‌های کم‌نمک استفاده کنند.

به گفته‌ی وی تخم کدو یک ماده‌ی غذایی بسیار مفید و حاوی ویتامین A است و برای افراد مبتلا به پروستات توصیه می‌شود.

وی همچنین عنوان کرد: یکی از دلایل سوء هاضمه و مشکلات گوارشی کودکان در ایام نوروز مصرف بیش از اندازه آجیل است که منجر به بد غذایی آن‌ها شده , سیری کاذب را به همراه دارد. از طرفی باعث بی‌میلی به وعده‌های غذایی مهم و اصلی کودکان می‌شود.

انوشه یادآور شد: به دلیل سنگین بودن این ماده غذایی و نیاز آن به هضم و جذب بالا باید آن را کامل جوید و در وعده‌های پایانی شب مصرف نکرد؛ زیرا به دلیل کالری بالا برای بدن، منجر به ناراحتی‌های گوارشی می‌شود.

انتهای پیام/

درمان سینوزیت در کلینیک آرامش

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.