نظر طب ایرانی درباره شیوه صحیح زندگی سالخوردگان چیست؟

43

در این مطلب قصد داریم نکاتی را درباره تدابیر کهنسالان بیان کنیم.

درمان میگرن در کلینیک آرامش

طبیب من؛ کلینیک آرامش– مزاج افراد پیر مختلف است ، برای تشخیص مزاج باید به علایم آنان توجه شود که اگر علایم بر سردی و خشکی دلالت کنند، باید مزاج غذا و دیگر تدابیر آنان ،گرم و تر باشد اما اگر سرد و تر بود، باید تدابیر گرم و خشک را در پیش گیرند.

 

 

پیران به خواب و غذا بیشتر از جوانان نیاز دارند.
غذای سالخوردگان باید کم حجم اما با کیفیت بالا و افزایش دفعات باشد.
تغذیه آنان باید با فواصل کم و هر وعده در دو یا سه نوبت باتوجه به توانایی دستگاه گوارش انجام شود.
غذای پیران باید رطوبت بخش باشد که هضم وگرمی را به بدن بدهد و بدن خشک نشود.
غذاهای مناسب برای آنان، آبگوشت، شوربا،حلیم گندم، شیروعسل، زرده تخم نیم برشت ،گوشت جوجه خروس ،جوجه مرغ و نان خوب پخته شده با میزان نمک متوسط(به منظور هضم سریع) است.
خوراکی هایی مانند کاهو با دیگ افزارها[۱]ی گرم که مصلح آن است، برگ چغندر، کرفس ، تره، انجیر تازه و خشک، انگور، مویز با مغز گردو و بادام برای افراد پیر مناسب است.
سالخوردگان از چیزهای ترش به ویژه سرکه اجتناب کنند.
به دلیل اینکه سودا و بلغم دربدن آنان غالب است، پرهیز از غذاهای سودا زا و بلغم زا ضروری است.
اگر پیران غذاهای سودایی و بلغم آور مانند مواد شور طعم، بادمجان، گوشت خشکیده، گوشت شکار، گوشت ماهی سفت، هندوانه ، خیار چنبر ویا غذاهای خشکی آور مانند آبکامه [۲]، ماهی های ریز نمک زده و قهوه میل کردند ، باید با خوردن غذاهای مخالف آنها، خود را درمان کنند.
از خون گیری پرهیز کنند مگر در موارد ضروری آن هم با تجویز پزشک و به مقدار اندک.
سالخوردگان باید از گرسنه خوابیدن پرهیز کنند، در غیر این صورت قوت آنان از بین می رود.
باید از جماع پرهیز کنند.
یبوست یکی از مشکلات سالخوردگان است و لازم است باغذاهایی مانند خورش مرغ با کلم و چغندر، سوپ جو درمان شود و اگر بااین تدابیر رفع نشد، از انجیر خشک جوشانده در ماء العسل و مسهل های خفیف استفاده کنند.
خوردن انجیر تازه در فصل آن و انجیر خیسانده در زمستان از بهترین چیزها برای نرم کردن شکم است.
میوه های مناسب برای این گروه، میوه های مناسب و ملین ، انجیر و آلو در تابستان وانجیر خشک پخته شده در آب انگبین[۳] در زمستان، سلق[۴]، کرفس و گندنا (تره) است که بهتر است قبل از غذا بخورند تا مزاجشان ملین شود.
ماساژ ، ورزش، روغن مالی مناسب و حمام معتدل برای سالخوردگان مناسب است.
استفاده از عطر به ویژه عطر گرم معتدل برای این گروه سنی مفید است.
هر روز پس از بیدارشدن از خواب، بدن آنان را با روغن بادام، بنفشه و بابونه چرب کنند.
بعد از مالیدن روغن در صبح پیاده روی و سوارکاری توصیه می شود. سوارکاری برای پیران سودمند است و اگر ممکن نشد، پیاده روی توصیه می شود.
باید از غذاهای تندمزه خشکی آور مانند آبکامه و ادویه پرهیز کنند مگر به توصیه متخصص طب سنتی و به قصد مداوا.
شیر برای سالخوردگان مناسب است به شرطی که از نوشیدن آن لذت ببرند و پس از نوشیدن آن احساس کشیدگی در اطراف کبد یا شکم نداشته باشند، بدنشان به خارش نیفتد و دردی احساس نکنند. باید به چراگاه حیوان شیرده هم توجه کرد، گیاهی که حیوان می خورد نباید گس یا تند یا ترش یا بسیار شور باشد. موافق ترین شیر برای آنان، شیر بز است.
شیر پخته برای آنان بهتر از شیر خام است و بهترین شیوه تهیه آن، این است که سه چهارم شیر را با یک قسمت آب مخلوط کرده و باحرارت ملایم بجوشانند تا یک چهارم آب بخار شود و سپس با مقداری عسل یا نبات شیرین کنند و آرام بنوشند. برای کاهش نفخ، بهتر است هنگام جوشیدن شیر، مقداری زنجبیل در آن بیندازند.
اگر در وعده های غذایی سیر بخورند و به آن عادت کرده باشند، برایشان مفید است.
اگرشکم پیران یک روز در میان کار کرد نیازی به مسهل ندارند.
بیرون راندن مواد دفعی نوپیران و پیران حتی المقدور نباید به وسیله رگ زدن انجام گیرد، برای آنان اسهال به اعتدال از هر روشی بهتر است.
اندام های ناتوان پیران را هرگز نباید ماساژ داد، اگر ماساژ روزانه انجام شود، باید با پارچه زبر و یا با دست برهنه باشد که برای آنان مفید است. شستشو همراه با ماساژ نیز برای این گروه سنی مفید است.
در ورزش دادن پیران باید به عادت آنها در ورزش و بیماری هایی که بر حسب عادت به سراغ آنها می آید ، توجه کرد. مثلا اگر سرگیجه و صرع دارند ، نباید هنگام ورزش سرشان را خم کنند و بیشتر باید از ورزش هایی مانند پیاده روی، دویدن ، سوارکاری و ورزش های پایین تنه استفاده کنند. همچنین اگر پاهای آنان آسیب دیده باشد، انواع ورزش های بالا تنه برای آنان توصیه می شود و چنانچه قسمتهای میانی تن آسیب داشته باشد، مانند طحال، کبد، معده و روده ها، ورزش دو طرف تن سودمند است.
ورزش دادن اندام های آسیب دیده و ناتوان برای پیران خوب نیست، اما از پای افتادگان(خانه نشینان) باید به تدریج اندامهای آسیب دیده خود را با ورزش های مناسب آشنا کنند.

 

منابع

۱- قانون فی الطب؛ اثر پور سینا

۲-کتاب مروری بر کلیات طب سنتی ایران؛ نوشته دکتر محسن ناصری، دکتر حسین رضایی زاده، دکتر رسول چوپانی و دکتر مجید انوشیروانی

۳-کتاب حفظ الصحه ناصری؛ نوشته محمد کاظم گیلانی؛ تصحیح و تحقیق دکتر رسول چوپانی

[۱]– دیگ افزار: داروهای خوشبویی که در دیگ خوراک پزی می ریزند (ادویه ها)؛ مانند فلفل، زیره، زنجبیل، زردچوبه وغیره

[۲]– آبکامه : گندم یا جو یا نان خشک که در آب یا شیر یا ماست بخیسانند و داروهایی نیز به آن بیفزایند و بعد در آفتاب خشک کنند.

[۳] – انگبین : عسل، شهد ، هرچیز شیرین

[۴] – سلق : چغندر

به نقل از:  کلینیک چند تخصصی درد آرامش، شیلان لطفی، Shilan lotfi

درمان میگرن در کلینیک آرامش

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.