مبارزه با میگرن: به میتوکندری خود خوش آمدید!

35

طبیب من؛ کلینیک آرامش- میتوکندری ها ساختارهای درون سلولی هستندکه وابسته به میزان فسفریلاسیون اکسیداتیو بافت و به عبارتی وابسته به نیاز بافت به انرژی می باشند. بنابراین نورون ها و سلول های عضلات قلبی و اسکلتی تراکم بالاتری از میتوکندری را دارا هستند. این مسئله تا حدی بیان کننده علت حساسیت این بافت ها به نقص های وابسته به انرژی ناشی از وجود میتوکندری های غیرطبیعی است. میتوکندری دارای DNA مخصوص به خود می باشد. توالی DNA میتوکندریایی در افراد و نژادهای مختلف متفاوت بوده و به شدت پلی مورف است. این تفاوت ها به نظر می رسند در فرایند پیری، استعداد بروز بعضی بیماری ها و بیان و بروز بعضی موتاسیون های mtDNA موثر باشند (۱).

درمان میگرن در کلینیک آرامش

محققان بیماری های مختلف، نه فقط به آنچه که بیماری های میتوکندریایی نامیده می شوند، بلکه به DNA میتوکندریایی (mtDNA)، و همچنین پلی مورفیسم های تک نوکلئوتیدی (SNP) علاقمند هستند. تغییرات در mtDNA ممکن است مربوط به بیماری هایی مانند سکته مغزی، میگرن و سندرم روده تحریک پذیر باشد. این محققان بر این باورند که تغییرات خاص – SNPها- ممکن است با میگرن، درد معده وسندرم استفراغ دوره ای بچگی (که در بسیاری موارد احتمالا میگرن شکمی است) مرتبط باشد. ارتباط بین بیماری هایی مانند میگرن و سندرم روده  تحریک پذیر (IBS) به این دلیل مهم است که که آنها ما را به یافتن علت مشترکی که می تواند منجر به درمان های آینده هر دو بیماری شود، نزدیک می کنند. دانستن این ارتباطات برای شما نیز مهم است، از آن جهت که آنها می توانند بینش جدیدی در مورد چگونگی اولویت بندی درمان شما و تغییرات سبک زندگی شما ایجاد کنند و در نهایت می تواند به شما “روزهای سالم” بیشتری برای لذت بردن از زندگی بدهد (۲).

 

 

این مطالعه که توسط محققان در کلینیک Mayo انجام شد، در مقاله ای تحت عنوان “DNA میتوکندریایی، عملکرد های حسی و حرکتی معدی روده ای در سلامت و اختلالات عملکردی گوارشی” گزارش شد (۲).

سندروم روده تحریک پذیر یکى از شایع ترین اختلالات عملکردی دستگاه گوارش است که با علایم درد یا احساس ناراحتی در شکم به همراه اختلال در دفع تظاهر پیدا می کند. ارتباط میگرن با سندروم روده تحریک پذیر نیز در مطالعاتی نشان داده شده است. ارتباط انواع سردرد با سندرم روده تحریک پذیر را مى توان با در نظر گرفتن نقش محور مغز- روده، و ارتباط نوروایمیون و نورواندوکرین توجیه کرد. لازم به ذکر است که داروهاى ضد افسردگى هم در درمان سندرم روده تحریک پذیر و هم در سندرم هاى درد مانند میگرن مؤثر بوده اند (۳).

درمان های مربوط به بیماری های مرتبط با mtDNA که شامل رژیم غذایی، مکمل ها، تمرینات ورزشی و DNA درمانی است، مورد بررسی قرار گرفته اند. یکی از وظایف بزرگ میتوکندری، تولید انرژی است، بنابراین بسیاری از درمان های امروز بر کاهش “نشت” انرژی (مثل استرس بیش از حد) و حفظ منبع پایدار انرژی (تنقلات با کربوهیدرات های پیچیده، مصرف منظم، مکمل ها، و غیره) پایه گذاری می شوند.

در مطالعات قبلی ما فقط درباره استاز معده و مزایای اسپری های بینی میگرن صحبت کردیم. این تحقیق عمدتا از آنچه که پیش از این در مورد آن صحبت کرده ایم پشتیبانی می کند، چرا که استاز معده ممکن است از طریق این SNPها یا تغییرات (که ممکن است توضیح دهد که چرا بسیاری از مبتلایان به میگرن در تمام مدت استاز معده دارند) با میگرن مرتبط باشد (۲).

بسیاری از درمان های معمول برای بیماری میتوکندریایی برای مبتلایان به میگرن معنی دار است. تا به حال وقتی یک وعده عذایی را حذف کرده اید، یا به مدت طولانی بدون غذا خوردن خوابیدید، آیا حمله میگرنی داشته اید؟ در اینجا برخی از درمان های کلیدی و تغییرات سبک زندگی را بیان می کنیم که به ارتباط میان میگرن و میتوکندری اعتبار بیشتری می دهند:

 

◄ ویتامین های ب کمپلکس:

بسیار رایج در درمان میگرن، و یک عنصر کلیدی در Migreleif (یک مکمل طبیعی جهت میگرن).

 

◄ آنتی اکسیدان ها:

  • ویتامین E
  • منیزیم کلید پاکسازی بدن (همچنین یک عنصر کلیدی در Migrelief) است.
  • اجتناب از سمومی مانند دود سیگار، الکل و منو سدیم گلوتامیک (MSG)
  • مصرف سوپرفودهای آنتی اکسیدانی مانند لوبیا و اسفناج

 

در بیماران میگرنی منیزیم نقش مهمی را در تنظیم تحریک عصبی و احتمالاً ایجاد سردرد بازی می کند. تحقیقات اخیر شامل ارزیابی نوروفیزیولوژیکی و سنجش سطح منیزیم در گروهی از بیماران دچار سردرد نشان داد منیزیم اثر زیادی بر روی تحریک روانی دارد. کاهش منیزیم با افزایش تحریک پذیری عصبی و عصبی- عضلانی، حساس کردن عروق مغزی اثرات خود را نشان می دهد. مصرف منیزیم می تواند نقص نورولوژیک را در صدمات مغزی کاهش دهد (۴).

 

◄ به طور مرتب خوردن: مراقب باشید که وعده غذایی را حذف نکنید. خوردن میان وعده های سالم در طول روز، از جمله کربوهیدرات های پیچیده ای که ذخیره پایدار انرژی را در بدن شما نگه خواهند داشت.

 

کوآنزیم Q10

یک مکمل کلیدی برای میگرن همچنین یک آنتی اکسیدان است. کوآنزیم Q10 یک فاکتور کلیدی  برای “شروع افزایش ناگهانی” تولید انرژی در سلول هایتان است. برای میگرن، بین mg150 و mg300 توصیه می شود، اما با پزشک خود برای میزان مناسب آن مشورت کنید.

 

همان طور که گفتیم از جمله تئوری‌هایی که برای این بیماری مطرح شده است، می‌توان به نقص عملکرد میتوکندریایی سلول‌های مغزی و افزایش استرس‌های اکسیداتیو اشاره نمود. بنابراین، استفاده از ترکیباتی مانند کوآنزیم Q10 که در غشای میتوکندری و زنجیره‌ی انتقال الکترون نقش دارد و خواص آنتی‌اکسیدانی آن اثبات شده است، می‌تواند در بهبود وضعیت میگرن مؤثر باشد (۲).

 

ممکن است متوجه شوید که این پیشنهادات نه تنها حملات میگرنی شما، بلکه علائم میتوکندریایی مرتبط مانند افسردگی، خستگی عضلانی و IBS را نیز کاهش می دهد. مبارزه با استاز معده نیز باعث می شود که دارو شما موثرتر باشد وقتی تیاز به مصرف آنها دارید. تعداد زیادی از مزایای استفاده از درمان میتوکندریایی صحیح برای شما وجود دارد (۲). میتوکندری هم موتور حیات و هم موتور مرگ سلولی به شمار می رود و در نتیجه هدفی را هبردی برای درمان های دارویی در آینده محسوب می شود. در آینده می توان با وارد کردن ژن های میتوکندری که تولید محصولات آنتی اکسیدان می کنند از آسیب به میتوکندری پیشگیری کرد .با تأکید بر ژن درمانی میتوکندری که امیدهای زیادی به آن دوخته شده است که در آینده بتوان از طریق میتوکندری جلوی پیشروی بسیار از اختلالات را گرفت.

 

منابع:

۱) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16815381

۲) http://headacheandmigrainenews.com/fight-migraine-be-nice-to-your-mitochondria/

۳) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1592499

۴) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11306197

درمان میگرن در کلینیک آرامش

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.