طبیب من

کد خبر: 14689
تاریخ انتشار: ۲۳ام بهمن ۱۳۹۶ , ۱۷:۲۸

محققان مرکز تحقیقات ژنتیک دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی موفق شدند ۸۲ ژن جدید در بیماری کم توانی ذهنی ارثی شناسایی کنند.

به گزارش طبیب من و به نقل از ایرنا؛ دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی ، با شناسایی ۸۲ ژن جدید و نیز ۱۰۲ ژن از پیش شناخته شده در بزرگترین مطالعه انجام شده در کم توانی ذهنی در سطح جهان که روی ۴۰۴ خانواده مبتلا به این بیماری صورت گرفته است، امکان بهره مندی خانواده ها از خدمات مشاوره ژنتیک و تشخیص قبل از تولد به منظور پیشگیری از این معلولیت های آسیب زا در کشور فراهم شده است.

مرکز تحقیقات ژنتیک دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی با همکاری موسسه ماکس پلانک برلین و همکاری بیش از ۱۰ مرکز همکار در استان های مختلف کشور به عنوان پیشگام در بررسی و شناسایی علل ژنتیکی بیماری های ارثی نه تنها در ایران بلکه در عرصه بین المللی پیشتاز بوده است.
شش سال پس از چاپ مقاله مرکز تحقیقات ژنتیک در ژورنال معتبر Nature در سال ۲۰۱۱، تازه ترین دستاورد این مرکز در ژورنال دیگری از گروه Nature ، با نام Molecular Psychiatry منتشر شده که نتایج آن ۵۵ درصد از خانواده ها را از خدمات مشاوره ژنتیک و تشخیص قبل از تولد به منظور پیشگیری از این معلولیت ها در کشور بهره مند می سازد.

پایان پیام/