«سندرمی که بیشتر دامن خانم های تنبل را می گیرد»

170

فریده موحد متخصص زنان و زایمان در گفت‌وگو با خبرنگار طبیب من در بخش «طبیب آنلاین»؛ یکی از علت های بروز تنبلی تخمدان یا سندرم تخمدان پلی کیستیک را چاقی خواند و گفت: به علت تغییر سبک زندگی و بی تحرکی در نوجوانان، این سندرم رو به شیوع است.

وی در خصوص یکی از راهکارهای درمان این سندرم بیان کرد: اگر فرد مبتلا، پنج تا هفت درصد وزن خود را در مدت شش ماه کاهش دهد، بسیاری از اختلالات مرتبط با تنبلی تخمدان از بین می رود.

موحد عنوان کرد: از دیگر علل بروز سندرم تخمدان پلی کیستیک می توان به اختلالات هورمونی، کم کاری تیروئید و بالا بودن سطح آندروژن ها (هورمون مردانه) اشاره کرد.

متخصص زنان و زایمان با بیان اینکه تشخیص این سندرم سه معیار دارد، ادامه داد: سیکل قاعدگی نامنظم، علائم مردانگی و نمای تخمدان پلی کیستیک در سونوگرافی از معیارهای تشخیص این سندرم است که اگر فرد دو معیار را داشته باشد، به این سندرم مبتلا شده است.

موحد در خصوص روند درمان این سندرم اظهار داشت: با بررسی برخی آزمایشات از جمله تست تیروئید، هورمون پرولاکتین (هورمون پروتئینی که از هیپوفیز ترشح می شود) و آزمایش قند می توان در صورت وجود این سندرم درمان را آغاز کرد.

وی با اشاره به اهمیت سن و وضعیت تاهل فرد در روند درمان یادآور شد: اکنون قرص متفورمین به عنوان درمان کمکی این سندرم مورد استفاده قرار می گیرد اما همچنان مهمترین فاکتور، کاهش وزن افراد چاق محسوب می شود.

انتهای پیام/

 

داروی درمان میگرن

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.