« ترش کردن معده»

15

درمان سینوزیت در کلینیک آرامش

به گزارش خبرنگار طبیب من در بخش «طبیب آنلاین»؛ پاسخ سوال کاربری درخصوص ترش کردن معده كه توسط دكتر اکرم پورشمس، متخصص گوارش و کبد داده شده، به شرح ذیل است:

این متخصص گوارش و کبد در خصوص بیماری رفلاکس معده بیان کرد: بازگشت محتویات معده به مری، بر اثر شل شدگی دریچه ای که مری را به معده وصل می کند، صورت می گیرد. این بیماری در میان مردم به اصطلاح ترش کردن معروف است چراکه فرد در صورت ابتلا، احساس ترشی یا تلخی در دهان خود می کند.

وی نشانه این عارضه را علاوه بر ترش کردن، اینگونه اعلام کرد: تهوع صبحگاهی، تهوع پس از خوردن غذا، سوزش سرمعده و درد در قفسه سینه و پشت بدن از دیگر نشانه های رفلاکس معده است.

پورشمس رفلاکس معده را نوعی بیماری مزمن دانست و افزود: هیچ درمانی برای هیچ بیماری داخلی و مزمن از قبیل رفلاکس معده  وجود ندارد. این بیماری ها باید پیشگیری و کنترل شوند. کاهش استرس و مصرف نکردن برخی مواد غذایی می تواند به کنترل رفلاکس معده کمک کند.

فوق تخصص گوارش و کبد در خصوص مواد غذایی که منجر به تشدید این عارضه می شود، بیان کرد: مواد غذایی کافئین دار همچون قهوه، نسکافه و چای، مواد غذایی چرب همچون خامه و کره، مواد غذایی حاوی نیترات از قبیل فست فودها، سوسیس و کالباس، نوشیدن مایعات زیاد همراه با غذا و با عجله غذا خوردن موجب تشدید شل شدگی این دریچه می شود.

وی یادآور شد: در مقابل نمی توان ماده غذایی را نام برد که مصرف آن موجب بهبود رفلاکس معده شود اما استفاده از میوه ها، سبزیجات و برنج منعی ندارد. از طرفی ممکن است مصرف مرکبات ترش نیز برخی افراد مبتلا را اذیت کند که باید رعایت شود.

انتهای پیام/

درمان سینوزیت در کلینیک آرامش

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.