طبیب من

کد خبر: 14985
تاریخ انتشار: ۲ام اسفند ۱۳۹۶ , ۱۵:۳۵

یکی از دلایل چاقی در افراد تند خوردن غذا می باشد. در این مطلب شما را با روش آسان و کاربردی برای پیشگیری از چاقی آشنا خواهیم کرد.

طبیب من– داده های بیمه های درمانی ۶۰ هزار شهروند ژاپنی را که به طور منظم، طی سال های ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۳ تحت معاینه های سالانه قرارگرفته بودند را بررسی کردند.


از این افراد در مورد سرعت غذا خوردن – سریع، متوسط، آرام – و سایر عادت های زندگی مانند زمان شام خوردن قبل از خواب، مصرف خوراکی / تنقلات پس از شام، و زمان صرف صبحانه سؤال شد. بر اساس نتایج به دست آمده مشخص شد که ۲۲ هزار و ۷۰ نفر با سرعت زیاد، ۳۳ هزار و ۴۵۵ نفر با سرعت متوسط و ۴ هزار و ۱۹۲ نفر نیز به آرامی غذا می خوردند. احتمال چاق شدن افرادی که با سرعت متوسط غذا می خوردند، در مقایسه با افرادی که عادت به غذا خوردن سریع داشتند، ۲۹ درصد کمتر بود؛ درحالی که خطر چاقی در گروه دوم تا ۴۲ درصد افزایش پیدا می کرد.

تاثیر آرام غذا خوردن بر روی لاغری

همچنین دور کمر افرادی که با سرعت متوسط و سرعت آهسته غذا می خوردند، به ترتیب ۰٫۲۱ و ۰٫۴۱ سانتیمتر کمتر از افرادی بود که عادت به غذا خوردن سریع داشتند.

وزن افراد با استفاده از شاخص توده بدنی (BMI) و اندازه دور کمر، تعیین شد. افرادی که عادت به غذا خوردن سریع داشتند و دو ساعت قبل از خواب، میان وعده ای مصرف می کردند، با خطر بیشتر اضافه وزن روبرو بودند.

تغییر در عادات غذا خوردن می تواند بر چاقی، شاخص توده بدنی (BMI) و اندازه دور کمر تأثیر بگذارد. کاهش سرعت غذا خوردن، در پیشگیری از چاقی و کاهش خطرهای مرتبط با چاقی مؤثر است.

منبع: نمناک

پایان پیام/