رییس سازمان انتقال خون کشور اعلام کرد: مراکز خون گیری در ایام نوروز فعال است…

140

رییس سازمان انتقال خون کشور اعلام کرد: مراکز خون گیری در ایام نوروز فعال است؛ باید ذخیره خونی مناسبی برای ورود به سال جدید داشته باشیم.

درمان میگرن در کلینیک آرامش

یکی از کمبودهای فصلی اهدای خون که هر سال تکرار می شود، اسفندماه است.

 

 

طبیب من– دکتر علی اکبر پور فتح الله در گفت و گو با وبدا درخصوص ذخیره خون و فرآورده های خونی در کشور گفت: درحال حاضر شاخص اهدای خون در ایران ۲۷ نفر به ازای یک هزار نفر است که شاخص خوبی است و سالانه بیش از ۲میلیون و 100 هزار نفر در کشور خون اهدا می کنند.

وی افزود: سازمان انتقال خون کشور حدود 500 هزار نفر اهداکننده مستمر دارد که در طول سال دوبار خون اهدا می کنند، یعنی در حال حاضر در کشور ما ۵۲ درصد اهداکنندگان خون، اهداکننده مستمر هستند.

دکتر پورفتح الله با بیان اینکه با توجه به میزان اهداکنندگان مستمر خون در کشور در یک نگاه کلی کمبود خون در کشور وجود ندارد، اظهارداشت: طول عمر فرآورده های خونی بسیار کوتاه و کمتر از سه روز است و چنانچه روند اهدای مستمر خون به تعویق بیفتد، طبیعتا با کمبودهای فصلی مواجه خواهیم شد و یکی از کمبودهای فصلی که هر سال تکرار می شود، اسفندماه است.

رییس سازمان انتقال خون کشور در توضیح چرایی کمبود خون در اسفندماه گفت: ماه های آخرسال به ویژه ماه اسفند، با کم خونی مواجه هستیم، چراکه تعداد اعمال جراحی در اسفندماه افزایش پیدا می کند و اکثر پزشکان تمایل دارند که اعمال جراحی بیماران را در این ماه انجام دهند، زیرا در نیمه اول فروردین ماه دسترسی به مراکز درمانی کمتر است و اعمال جراحی انتخابی به قبل از سال نو موکول می شود. بنابراین مصرف خون بالا می رود.

ایشان شرایط ویژه مردم در این ماه را مزید علت بر عدم مراجعه اعلام کرد و گفت: مردم در روزهای نزدیک به سال نو با پدیده خانه تکانی و خرید و تدارکات عید مواجه هستند، بسیاری از مشاغل درگیر کارهای پایان سال بوده و مشغله مردم زیاد است، بنابراین فرصتی برای مراجعه جهت اهدای خون پیدا نمی کنند، از طرفی برودت هوا، بارش باران و برف و همچنین آلودگی هوا نیز اهداکنندگان را با صعوبت بیشتری برای مراجعه روبرو می کند؛ زیرا در هفته گذشته که هوا آلوده بود؛ در تهران مراجعه کنندگان برای اهدای خون که تعداد آنها به روزی 1200 نفر می رسید، به کمتر از 150 نفر کاهش پیدا کرد.

وی در ادامه افزود: از طرفی باید با ذخیره خونی مناسبی وارد سال جدید شویم و آمادگی لازم را برای بیماران و مصدومان حوادث در ایام تعطیل داشته باشیم.

رییس سازمان انتقال خون کشور گفت: نکاتی که مطرح شد، سبب می شود، کمبود مقطعی خون و فرآورده های خونی در کشور رخ دهد، اما سازمان انتقال خون تلاش خود را برای تامین و مدیریت نیازهای خونی بیماران در پیش گرفته است تا در سایر استان ها و شبکه خونرسانی میزان اهدا خون بالاتری داشته باشیم.

ایشان با اشاره به اینکه فرایند خون گیری از اهداکنندگان متوقف نشده و در ایام تعطیل سال هم پابرجاست، تاکید کرد: در ایام تعطیل نوروز درب بسیاری از مراکز اهدای خون به روی اهدا کننده باز است و اسامی آن مراکز به زودی اعلام خواهد شد.

منبع: وبدا

پایان پیام/

درمان میگرن در کلینیک آرامش

درمان میگرن در کلینیک آرامش

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.